Bulgaristan’daki er intihabat üzere Türkiye’üstelik dahi düşünce kullanılacak

Trakya Balkan Türkleri Firez ve Tesanüt Derneği Başkanı Cevat Devir, Bulgaristan’bile 2 Ekim’dahi yapılacak seçimler üzere Türkiye’üstelik işlek çifte vatandaşları görüş kullanmaya davet etti.

Çağ, AA muhabirine, Bulgaristan’daki seçim maratonunun güzeşte yıldan bu yana devam ettiğini söyledi.

Bulgaristan’daki seçimler için Türkiye’da etkili tekme vatandaşların görüş kullanacağını tamlayan Gün, “Cemiyet yerine vatandaşları bilgilendirip kanuncu ve demokratik hakları olan düşünce kullanmalarını isteklendirme ediyoruz. Sandığa gelmelerini ve fikir kullanarak haklarını kullanmalarını istiyoruz.” dedi.

Edirne ve Keşan ilçesinde 3 kasa kurulacağını ifade fail Güneş, şunları kaydetti:

“Keşan ilçemizde 1, Edirne merkezde 2 sandık olacak. Edirne’deki sandıklardan biri Bulgaristan’ın Edirne Başkonsolosluğunda ötekisi ise Muhacir Evleri’nin olduğu muhitteki 75. Yıl İlköğretim Okulunda, Keşan ilçesindeki bile Keşan Lisesinde kurulacak.

Vatandaşlarımızdan isteğimiz, arzumuz haklarına cemaat çıkmaları ve sandığa gitmeleridir. Dünyanın gelişigüzel tarafındaki Bulgaristan vatandaşlarını görüş kullanmaya nida ediyoruz. Görüş kullandığımız sürece hükümetler tafsilatlı kesiksiz ve muvazeneli peki. Buda iki ülke arasındaki ilişkilerin pekişmesine, sağlamlaşmasına ve insanlarımızın şen tıpkısı zaman almasına etmen olur.”

Tarih, Bulgaristan’ın geçen seneden bu yana dördüncü seçimi gerçekleştirmek amacıyla sandığa gideceğini hatırlattı.

İlk yol elektronik oylama olacak

Bulgaristan’birlikte muvazene istediklerini vurgulayan Tarih, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye’birlikte 100 bine mümasil vatandaşımız görüş kullanmakta. Derneklerin yaptığı çalışmalarla bu sayı belki 120 bini bulabilir. 300 bine andıran vatandaşımız var, elkızı bunu bütün birlikte sandığa yansıtalım. Zira bu kapsam iki devlet arasındaki ilişkileri pekiştirecek, daha akva ortak tıpkı geleceğe hamle atmamızı sağlayacaktır.

Edirne’bile kurulacak sandıklarda bu yıl ilk kez elektronik oylama gerçekleşecek. Bu hususta vatandaşlarımızın sakin, umutlu ve niteliksiz şekilde düşünce kullanabileceklerini izah etmek isterim. Pusulaya gereğince daha kolay düşünce kullanacaklardır. Makinayla hemen dokunarak istediğinizi kesmek ve iki nöbet diploma kaydıyla oyunuz makbul sayılacaktır. Bu sayede temelsiz oy kalmayacaktır. Sandığa elkızı oyunuzu atın.”

beraber Trakya’da Bulgaristandaki seçme üzere Edirne’dahi 3, Kırklareli’nde 7, Tekirdağ dahi 18 başlamak amacıyla 28 sandık kurulacak.

Erken umumi seçme kapsamında sandığa gidilecek.

Bulgaristan’da hükümet kuramayan Bulgaristan Toplumcu Partisi’nin (BSP) 18 Orak Ayı’bile aldığı görevi Cumhurbaşkanı Romanyalı Radev’e reddetme etmesiyle ülkede 2 Ekim’birlikte erken umumi seçme yapılması kararı alınmıştı.

Türkiye’deki göçmenler, Bulgaristan’dahi 1989’bile kızılca zorba Todor Jivkov’un devrilmesiyle başlayan demokratikleşme sürecinde 15’inci yol genel seçimde fikir kullanmaya hazırlanıyor.

4 April, 11 Orak Ayı ve 14 Son Teşrin 2021’üstelik yapılan üç umumi seçimin arkası sıra seçmenler, hükümetin kurulamaması nedeniyle bu yol erken umumi seçim için kasa başına gidecek.

Share: