Afyon fen! Afrika’ya devir yolundaki ‘kayıp leylek’ Emirdağ’da ölmüş bulundu

İSVEÇLİ kuş bilimcilerin ayrımsız peyk donör ve bölüt takarak yaşamını izleme ettiği ‘Anita’ adlı cerrar leylek, Afrika’ya kafile yolunda Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde neşelilik direğinin beraberinde göynük halde geberik bulundu. İsveç’e kafasız gönderilecek kaybolma uydu vericisi, 4 Eylül’den bu yana arazide muhtar ve köylülerce aranıyor.

Mart ayında sürüler halinde Afrika’dan çıkıp, Hatay’dan Anadolu’ya, Trakya üzerinden Avrupa’ya dağılıp yaz aylarını burada nâkil ve bakir yavruları olan leyleklerin gene Türkiye üzerinden Afrika’ya kafasız dönüş yolculuğu az daha tamamlandı. Yıpranmamış yavrularla alay malay sayıları seçme sene 900 bin- 1 milyon civarına ulaşan leyleklerin binlercesi, bir nice sebeple kafile yolunda yaşamını yitiriyor.

Göç döneminin serencam günlerinde İsveç’ten kuş bilimcileri, Türkiye’de mufassal yıllardır leyleklerin barhana yolculuğunu yakından takip yazar, sayımlarını gerçekleştiren Leylekel (Storkland) grubu üyelerine ‘Kayıp Vericili Leylek’ ihbarında bulunarak, yardım istedi. ‘Anita’ adıi verilen calip leyleğe peyk donör aygıt ve halka takarak takip eden İsveç’ten Petter Albinson’ın Leylekel grubundan temasa geçtiği Emine Nurhan Uğurlu ve Fikret Birey, Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde uzun süren tetkikat yaptı. Leylek Anita, fahri İbrahim Sarıtaş aracılığıyla, kırsal tıpkı arazideki erdemli gerilim hattı direğinin birlikte halkasıyla gelişigüzel yanmış halde geberik bulundu.GÖÇ UĞRUNDA BİNLERCE ÖLÜMLeylekel Grubu yöneticisi Fikret Fert, 17 yıldır gönüllü takım arkadaşlarıyla leyleklerin göçünü izleyip, sonbaharda sayımlarını yaptıklarını belirterek, son yıllarda Avrupa’dan haddinden fazla sayıda ‘Kayıp Vericili Leylek’ ihbarı aldıklarına ilgi çekti. Avrupa’da üreyen leyleklerin yüzde 90’ının ilkbaharda yuvalarına yankılanmak, güzün Afrika’daki kışlaklarına artmak için Türkiye’den saklamak zorunda olduklarını söyleyen Fert, Edirne’den başlayıp Hatay Yayladığı’nda son bulan temas göç mevsiminde binlerce leyleğin öldüğünü, aralarında donör takılan leylekler üstelik bulunduğunu kaydetti.22 VERİCİLİ LEYLEĞİN 19’UNU ELEKTRİK ÇARPTIAvrupalı kuş bilimcilerin, Türkiye’birlikte kaybolan leyleklerin bulunması, ölmüşse sebebi ve vericinin kafasız gönderilmesi kabil konularda yardım istediklerini anlatan Fikret Can, bugüne kadar Türkiye’nin bir nice durumunda 22 vericiyle izleme edilen leyleğin araştırmasını yaptıklarını söyledi. Duygusal, “Bunlardan biri yorgun düşmüştü. Kontrolleri yapıldı, beslendi, doğaya bırakıldı. Biri trafik kazasında ölmüştü. Benzeri araştırmamız ortam kaldı, farklı 19’u ruh çarpması sonucu öldü” dedi.ÖLÜSÜ VE HALKASI BULUNDU, VERİCİ KAYIPEn serencam olayda ise İsveç menşeli Anita isimli davetkâr leylekle bağlam yardım talebi geldiğini, son sinyallerin Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinden alındığını anlatan Fert, İsveç’ten Petter Albinson’un, kol üyeleri Petra Mayer ve Emine Nurhan Uğurlu’den müzaheret istediğini, Afyonkarahisar’dan gönüllü İbrahim Sarıtaş’a ulaştıklarını anlattı. Emirdağ Camili köyü kırsalında koordinatlara her an inceleme eden Sarıtaş, leyleğin zindelik çarpması sonucu öldüğünü, halkasını bulduğunu, ancak peyk vericiyi bulamadığını dile getirdi.KÖYLÜLER VERİCİYİ ARIYOR

Kayıp vericiyi hatırlamak üzere ahir günlerde İbrahim Sarıtaş’ın yanı sıra DKMP ekipleri, muhtar Kenan Cılız ve köylülerin üstelik bölgede araştırma yaptığını anlatan Fikret Birey, 4 Eylül’den bu yana bölgede leyleğin üstüne muallak son sinyalin ve ölüsünün bulunduğu alanda vericiyi henüz bulamadıklarını söyledi. Duygusal, bölgenin kırsal ve diz boyu otlarla ciltli olması dolayısıyla güneş enerjisiyle etkin vericinin, leylek öldükten bilahare parçasının yırtıcılar aracılığıyla eksantrik bire bir yere taşınmış olabileceğini, vericinin bile bu nedenle röfle tıpkı yerde olabileceğini dile getirdi. Fert, vericiyi arama çalışmalarının sürdüğünü, bulunduğunda İsveç’e gönderileceğini rapor etti. İsveçli Petter Albinson ise vericinin oldukça pahalı ve kimsenin işine yaramayacağını belirterek, bulunması üstüne müzaheret çağrısında bulundu.

Share: