Zonguldak’ta ‘Dünya Madenciler Günü’ ekşimsi kutlandı

Zonguldak’ta ‘Acun Madenciler Günü’ buruk kutlandı

ZONGULDAK – 4 Boşluk Dünya Madenciler Haset zımnında Zonguldak’ta kutlama programı düzenlendi. GMİS Umumi Başkanı Hakan Yeşil, “1,5 bilyon ton taşkömürü rezervimiz var. Bu rezervi yerüstüne çıkarıp ülkemiz sanayisıne kazandırma zorunluluğumuz var” dedi.

4 Antrakt Acun Madenciler Haset dolayısıyla Zonguldak’ta gerçekleştirilen tebrik programı matbuat açıklaması ile başladı. Eroin Mühendisi Levent Usman’ın Madenciler Günü’nde hayatını kaybetmesi nedeniyle yürüyüşün iptal edildiği tebrik kartı programında TMMOB Beyaz Zehir Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi Yönetim Kurulu namına yapılan açıklamada, 14 Ilk Teşrin günü meydana mevrut beyaz zehir faciasında hayatını kaybeden madenciler anıldı.

Umumi Maden İşçileri Sendikası Umumi Başkanı Hakan Yeşil ise 1,5 bilyon tonluk taşkömürü rezervini hatırlatarak “Zonguldak Beyaz Zehir Havzamızda, ülkemizde ve dünyada madencilik sektöründe etkin tamlık meslektaşlarımızın ‘Düna Madenciler Günü’nü kutluyorum. Genel Eroin işçileri Sendikası ve madenci kardeşlerimiz adına, yekpare dünya madencilerine dayanışma duygularımızı iletiyorum. Parçalanmamış maden şehitlerimizi rahmetle, bağlılaşım ve nazikâne anıyorum. Dünyada beyaz zehir kazalarında hayatlarını kaybetmiş kamu madencilerimize ve hisse senedi kazalarında hayatlarını kaybeden mecmu emekçilere Allah’tan rahmet diliyorum. Bu yıl madenciler gününü, ekşimsi kutluyoruz. 14 Teşrinievvel 2022 tarihinde TTK Amasra Müessesesi’nde meydana mevrut grizu faciasında 42 madenci arkadaşımız şehit oldu. Acıları yüreğimizde. Aynı yandan bu kazada ihmalleri bulunanların, sunu gösterişli şekilde cezalandırılmaları için adli soruşturmalar ilkin kalkmak üzere eksiksiz süreci yakından takip ederken, değişik yandan bu kazaların ayrımsız daha meydana gelmemesi amacıyla yapılması gerekenleri tartışıyoruz. Bu düşündürücü günde herşeyden geçmiş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Cumhuriyetimizin önceki yıllarında sahip çıktığı ve Türkiye’de kömür sektöründe tarihî birikime sahip olan, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na, Türkiye Kömür İşletmeleri’ne, ülkemizin ve milletimizin geleceği üzere yerel ve milli varlığımız olan Maden Muayene Kontrol Kurumu’na ve özkaynaklarımızı ülke ekonomisine katan madencilik sektörümüze ehil çıkılmasını istiyoruz. Yeraltında çıkarılmayı bekleyen 1,5 milyar titrem taşkömürü rezervimiz var. Bu rezervi yerüstüne çıkarıp ülkemiz sanayisıne kazandırma zorunluluğumuz var” diyerek konuştu.

Basın açıklaması Valilik önündeki törenle devam etti. Merasim imtina etmek duruşunda bulunulmasının arkası sıra İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. İlk adına TMMOB Beyaz Zehir Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi ardından üstelik GMİS yönetimi vasıtasıyla tören alanına çelenk bırakıldı. Tebrik Kartı töreni çelenk sunumunun arkası sıra sona erdi.

Share: