ZONGULDAK – “4 Fasıla Acun Madenciler Günü” kutlandı

Zonguldak’ta, “4 Mabeyin Acun Madenciler Haset” nedeniyle tören düzenlendi.

Kent merkezindeki Madenci Anıtı önünde gerçekleştirilen “4 Fasıla Dünya Madenciler Günü” töreninde konuşan Umumi Eroin İşçileri Sendikası (GMİS) Umumi Başkanı Hakan Yeşil, düz altında çıkarılmayı muntazır 1,5 bilyon ton taşkömürü rezervinin olduğunu belirterek, bu rezervin saha üstüne çıkarılması ve mutluluk sanayisine kazandırılması gerektiğini söyledi.

Yeşil, Türkiye Taşkömürü Kurumunun (TTK) bünye kapasitesinin, yılda 5 milyon ton “satılabilir” taşkömürü bulmak olduğuna belen ederek, “TTK’de mekanize ve yarı mekanize çalışmaları, üretim ve ilerleme hesabına olumlu gelişmelerdir.” diyerek konuştu.

Madenciler yerine hareket sağlığı ve güvenliğinin tüm anlamıyla sağlandığı mesai şartlarında üretimi artırmayı, ülkeye ve millete artık bakım etmeyi istediklerini vurgulayan Yeşil, şöyle konuştu:

“Öncelikle hisse senedi sağlığı ve güvenliğinin bilcümle sağlanabilmesi ve üretimin artırılabilmesi üzere iştirakçi açıkları acilen giderilmelidir. Maden şehitlerinin yakınlarına tanınan haklardaki güneş sınırlandırmasının kaldırılmasıyla ilgili Beyaz Zehir Şehit Aileleri Derneğimiz ile birlikte savaşım verdik. Amasra kazasının peşi sıra, ilgili yasada yapılan fark Mecliste kabul edildi ve ruz sınırlaması kaldırıldı. Antrparantez martir madencilerinin yakınlarından adalet sahiplerine, aylık bağlanması kararı yasaya eklendi. Say veren, duyarlılık gösteren, yardım ve bindi veren herkese teşekkür ediyoruz.”

Konuşmanın peşi sıra törene katılanlar, “Beyaz Zehir işçisi bekâr değildir” sloganları eşliğinde, Il binası önündeki Atatürk Anıtı’na büyüklüğünde yürüdü.

Vatandaşlar ve esnaf da yürüyüşe alkışlarla bindi verdi.

Tören, Bartın’ın Amasra ilçesindeki eroin kazasında hayatını kaybeden işçiler için yakarış edilmesi ve anıta çelenk sunulmasıyla sona erdi.

Share: