ZİGANA’DA ÇIĞ FELAKETİNDE ÖLEN DAĞCILAR ANILDI

GÜMÜŞHANE’nin Torul ilçesi Zigana Dağı’nda, 2009 yılında meydana mevrut çığ felaketinde yaşamını yitiren 10 dağcı, planlı törenle anıldı.

Gümüşhane Alpinizm ve Tabiat Sporları Kulübü (GÜDAK), Trabzon Alan Topu Alpinizm Kayak İhtisas Kulübü (TEDAK) üyeleri, anma etkinliğinde Zigana Dağı zirvesinde bulunan Gümüşkayak Tesisleri’nden çığ felaketinin yaşandığı bölgede yapılan anıta büyüklüğünde 3 kilometrelik üslup gerçekleştirdi. Anıta çelenk bırakan katılımcılar, çığda hayatını kaybeden 10 alpinist amacıyla imtina etmek duruşunda bulunup, İstiklal Marşı’nı okudu. Törenin peşi sıra Kur’an okunarak dua edildi.

Anma töreninde mütekellim TEDAK Başkanı Işıklı Atasoy, çığ faciasında hayatını kaybeden Hüsniye Sarıbıyık’ın kızı Deniz’in gönderdiği ‘Ego hala dağlardayım ve yeğleme hakkım olsa ben dahi dağlarda serencam nefesimi isnat etmek isterdim’ cümlelerinin saha aldığı mektubu okudu. Atasoy, “Acımız sonsuz, acımız anlatılamaz, kelimeler elverişsiz. Onlar bir temel, ayrımsız ağababa, bire bir ata, benzeri çocuktu. Tığ tıpkısı aileydik ve ocak bireylerimizi kaybettik. Artık yapabildiğimiz biricik molekül onları tesmiye etmek, unutmamak? diye konuştu.

‘ÇIĞ HÂKIM GİBİ BİZİ VADİNİN İÇİNE SOKTU’

Ekipte saha düzlük ve çığ felaketinden çorlu kurtulan Rahmi Bahadır dahi anmaya katılıp yaşadıklarını anlattı. Batur, “17 dirilik yürümeye başladık. Çığa kapıldık ve gitmeye başladık. Çığ baskin üzere bizi vadinin içine soktu. Hangi büyüklüğünde gittik bilmiyorum. Çığ durdu, dünya bulunmayan. Sıhhatli tarafımın üzerindeydim, sol elimle ocak deldim ama yukarı çıkmam benzer değildi. Bağırıyorum, bağırıyorum kimse bulunmayan. Biraz müddet geçtikten bilahare akarsu içime geçmeye başladı ve titremeye başladım. Aynı bile baktım Gonca Yılmayan arkadaşımız geldi ve ‘Korkma seni kurtarırım’ dedi. O küçücük elleriyle ev açarak beni 20 dakikada oradan çıkardı. Ben arkadaşlarımın hangilerinin öldüğünden haberim yoktu. Arkadaşlarıma Allah’tan rahmet diliyorum. Bu dağlar bize çokça arkadaş ve arkadaş veriyor. Bunun yanında bile esenlik ve bahtiyarlık veriyor? diye niteleyerek konuştu.

GÜDAK Başkanı Mustafa Akbulut ise ’14 yıl önce hakeza bir günde 10 arkadaşımızı burada antipatik bellek hamam koynuna şehit kendisine güç ettik ve rastgele yıl sırtlan, anmaya da devam edeceğiz’ dedi.

NE OLMUŞTU?

Çığ felaketi, Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana Dağı’nda, 25 Aile 2009’da meydana geldi. Hüsniye Sarıbıyık, Hasan Ulu İsaoğlu, Burçak Sevgi, Hüseyin Karaosmanoğlu, Erhan Terzi, Dursun İnan, Özlem Timurcuoğlu, Gülhanım Piyale, Mısır Yasemini Denizköpüğü ve Davut Akdeniz yaşamını yitirdi; Rahmi Batur, Yonca Yılmayan ve Emel Parıltı yaralandı. Cevahir Aykaç, Ural Değer, Hasan Anahar ve Hasan Çiftçi ise biberli almadan kurtuldu.

Share: