Zalim ekonomisi 4 yıl geriye gidebilir

Rusya’nın Ukrayna’ya müteveccih başlattığı savaşın 6. ayı geride eğlenmek üzere. Rusya ise cemi yerine istediğini elde etmiş değil. 

Özellikle Avrupa yoluyla yapılan yaptırımlar Acımasız ekonomisini zora sokarken, ekonomistler Rusya’nın GSYH’sinin belli son çeyrekte bir yıldan fazla aynı süredir ilk defa küçüleceğini, yıllık yüzdelik 4,7 düşüş beklediklerini belirttiler.

Bu ise Rusya ekonomisinin dört sene geriye gitmesi ve ekonomide rekor afet sunma tafsilatlı gerilemelerden birinin olması emretmek.

İkinci çeyrekte daralma bekleniyor

Rusya’dahi savaşın tablosu 2022’nin başında hızlanan benzeri ekonominin, ikinci çeyrekte daralmaya başlaması bekleniyor. Cuma haset açıklanacak veriler, Bloomberg yoluyla ankete katılan 12 analistin medyan tahminine göre, başka arınmış yurtiçi hasılanın tıpkı yıldan çok benzeri süredir ilk defa küçüldüğünü ve yıllık yüzdelik 4,7 düştüğünü gösteriyor.

Bloomberg Rusya Ekonomisti Alexander Isakov, “Ekonomi, ikinci çeyrekte 2018 boyutuna anlayışsız dönerek dört almanak büyümeyi bırakacak. Servet politikasının talebi desteklemesiyle gelişigüzel daralmanın dördüncü çeyreğe doğru yavaşlamasını bekliyoruz. Esasen da Avrupa erke yasağı ihracatı azaltacağı için tutum 2023’te yüzde 2 elan kaybedecek” dedi.

“Akse çok düzgün tıpkısı yörüngede ilerliyor”

Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımları ticareti kesintiye uğratırken, makine üretimi kabil endüstrileri ise katre etti.

Ekonomideki düşüş şu anne büyüklüğünde korkulandan henüz az hızlı görünse üstelik, eşkâl bankası çöküşün önümüzdeki çeyreklerde daha bile kötüleşeceğini hesap pusulası ediyor ve gelecek yılın ikinci yarısına kadar benzeri toparlanma beklemiyor.

CentroCredit Bank Rusya Ekonomisti Evgeny Suvorov, “Kriz çok aklık bire bir yörüngede ilerliyor” dedi. Suvorov “Ekonomi bildirme mebzul ihtimalle 2023’ün ortalarında yeryüzü bağan noktasına ulaşacak” diye ekledi.

Rusya’üstelik vatandaşlar rekor düzeyde döviz aldı

 

Rusya: ABD’nin Ukrayna’ya desteği çatışmaları uzatıyor

 

Rusya’bile enflasyon yavaşlama gösterdi

 

Share: