Yutma güçlüğü çekici Akalazya hastaları endoskopik yöntemle tedavi ediliyor

Yutma güçlüğü çeken, kaskatı gıda yemekte zorlanan Akalazya hastaları, Kahramanmaraş Soylu Fazıl Kent Hastanesi’nde endoskopik tedavi yöntemiyle sağlığına kavuşuyor.

Türkiye’nin farklı illerinden Kahramanmaraş’taki Soylu Fazıl Kent Hastanesi’ne mevrut hastalar, Gastroenterolojik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bahtiyar Muhammedoğlu ve ekibince uygulanan Peroral Endoskopik Myotomi (POEM) ati endoskopik tedavi yöntemiyle iflah bulmanın mutluluğunu yaşıyor.

Doç. Dr. Mutlu Muhammedoğlu, AA muhabirine, yemek borusunun göden tarafındaki zir özofagus sfinkteri denilen kaslardan oluşuk kapağın gevşemesi sonucu Akalazya hastalığının oluştuğunu anlattı.

Kapaktaki defo nedeniyle imansız ve hazır para besinlerin mideye hafif geçişinin sağlanamadığını, bu nedenle hastaların yutma güçlüğü yaşadığını belirten Muhammedoğlu, hastalığın tedavisi üzere kullandıkları yöntemin haddinden fazla az merkezde yapıldığını, bu nedenle Türkiye’nin ayrımlı kentlerinden hastaların kendilerine geldiğini dile getirdi.

Türkiye’dahi afiyet hizmetlerinin çok ati seviyede olduğunu vurgulayan Muhammedoğlu, şöyle konuştu:

“Akalazya kıymetli tanıdık tıpkı hastalıktır. 100 binde bire bir ila yedi sevimli arasında rastlanan aynı hastalıktır. Tanısı da tedavisi birlikte zordur. Balıkesir’den, Ankara’dan, İstanbul’dan, Kayseri’den, Konya’dan, Bursa’dan mevrut hastalarımız var. Tahminî 10 yıl öncesine büyüklüğünde medikal, balon dilatasyonu kadar yöntemler kullanılıyordu fakat günümüzde endoskopik tedavi yeğleme ediliyor. temas kesi olmadan ağızdan endoskopla girerek yapılan benzeri formül. Bu işlemlerden sonradan hastalar çokça bayındır aşındırmak yiyebiliyor, çok şen su içebiliyor.”

Muhammedoğlu, ilerleyici süreçte hastane bünyesinde Akalazya Polikliniği oluşturmayı hedeflediklerini bunun birlikte Türkiye’üstelik bire bir önce olacağını kaydetti.

Operasyon sonrası yiyip içmeye başladı

Balıkesir’den otama üzere Kahramanmaraş’a gelen Hasan Uysal, 2017’den bu yana Akalazya hastası olduğunu, çeşitli hastanelerde değişik tedavilerin uygulandığını fakat hastalığına derman bulamadığını anlattı.

Tedavi için arayıştayken Doç. Dr. Mutlu Muhammedoğlu’na ulaştığını dile getiren Uysal, şöyle dedi:

“10 dolaşma ilk POEM operasyonu geçirdim. Allah’a şükür şu an dosdoğru, sıhhatliyim ve yiyip içiyorum. Bugün de nasipse taburcu oluyorum. Cenabıhak devletimizden ve doktorumdan razı olsun. 5 yıldan beri bu hastalığı çekiyorum. Yiyecekleri su ile içtim bilcümle akarsu ile yedim. Su olmadan tek işlemim olmuyordu. Ayranı, yoğurdu dahi su olmadan yiyip içemiyordum. Arz sonunda araştırmalarım neticesinde Bahtiyar doktorumu buldum. Yaptığı endoskopik cerrahi operasyonuyla yeniden hayata döndüm.”

Hastalardan Felek Özgün da İstanbul’dan geldiğini ve elan başlangıçta benzeri işler geçirdiğini ancak tamlık anlamıyla iyileşmediğini söyledi.

Araştırmaları sonucu Dr. Muhammedoğlu ile irtibata geçtiğini ve burada de tıpkı faaliyetler geçirdiğini belirten Ibdai, sağlığının gelişigüzel güzeşte gün elan iyiye gittiğini dile getirdi.

Share: