Yurtlardaki ücretsiz konaklamadan yararlanan yüzlerce genç Konya’yı musahabe etti

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında ücretsiz konaklama imkanından yararlanan yüzlerce zihayat, yaz tatilinin benzeri bölümünü geçirmek amacıyla Konya’yı yeğleme etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 Haziran’de yaptığı açıklamanın arkası sıra, Cahillik ve Spor Bakanlığının yaz tatilini yolculuk ederek kıymetlendirmek isteyen gençlere 81 ilde seçilen KYK yurtlarında ücretsiz konaklama imkanı sunması üstüne 15 Temmuz’dan bu yana 1750 zinde Konya’ya geldi.

Kendileri için özel namına hazırlanan Fahrünnisa Hanım Mektepli Yurdu’na gelen ve burada vazifeli personel marifetiyle karşılanan çoluk çocuk, birbirleriyle tanıştı, odalarına yerleşti.

Konaklama imkanından faydalanan gençlerden Padişah Tamer, AA muhabirine, Niğde’den geldiğini, aynı sonraki durağının İstanbul olacağını söyledi.

Konya ile Japonya’nın Kyoto şehri arasındaki kardeşliği simgeleyen Selçuki ilçesindeki Japon Kyoto Parkı’nı müzakere ettiğini ve çokça beğendiğini aktaran Tamer, “Konaklama süresinin 5 güne çıkması ferah oldu. Toyluk ve Spor Bakanlığımıza bu imkanı sağladığı amacıyla haddinden fazla teşekkürname ediyorum. Hakeza fena hâlde aktivitelerden hava teşekkür ediyorum.” dedi.

“Uygulama çokça sunturlu, çokça memnunuz”

Şanlıurfa’dan gelen İlyas Çımbar birlikte belli illerdeki üniversitelerin Beden Terbiyesi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) sınavlarına girdiklerini, bu tam Bakanlığın sağladığı imkanla kentleri dahi gezme fırsatı bulduklarını belirtti.

Bu uygulamayla gelecek sene çıktı site gitmek istediklerini anlatan Filiz, şunları söyledi:

“Umarım barınma süresi henüz da yükselir. Aplikasyon çok güzel, çokça memnunuz. Uygulamanın maddi yerine bütçemize büyük katkısı oldu. Şanlıurfa’dan Karaman’a geçtik, orada BESYO mülakatlarına girdik. Sonradan sınavlar üzere Konya’ya geldik, gelmişken benzeri dahi turistik gayeli gitmek istedik. Mardin, Kayseri, İzmir’e birlikte gideceğiz. Uygulamanın bize yeryüzü güzelce etkisi gittiğimiz şehirlerde rahat geziyoruz.”

Muhammet Doğan Selver da uygulamanın kendilerine iktisadi açıdan balaban ulama sağladığını, 3 çağ olan barınma süresinin 5 güne çıkarılmasının mutluluk donör olduğunu anlatım etti.

Bu uygulamanın bitmeme etmesini istediklerini dile getiren Selver, “Tahaffuz süresi ayrıntılı olsa daha çok gezmiş oluruz. Şehirlerimizi başvurmak istiyoruz.” diyerek konuştu.Share: