Yunanistan’da DEB Partisinden, Başbakanlığın Türk azınlık öğrencilerle ait açıklamasına tepki Açıklaması

Yunanistan’üstelik Ülfet Müsavat Sulh Partisi (DEB), Başvekil Kiryakos Miçotakis’in 24 Kasım’da Rodop ilindeki 6 Türk azlık ilkokulundan öğrencileri kabulüyle ilişik Başbakanlıktan yayımlanan açıklamada “Pomak” ifadesinin kullanılmasına aksülamel gösterdi.

DEB Partisinden yapılan açıklamada, “Trakya’daki Dindar azınlığın üyeleri olan çocuklarımızın Pomak öğrenciler adına tanımlanması, hepimizi derinden üzmüştür.” ifadelerine düz verildi.

Açıklamada, şöyle bitmeme edildi:

“Azınlığımızı ayrıştırma ve parçalama politikalarının devam ettiğinin vazıh göstergesi olan bu tutumu sıkı reddediyoruz. Yazıksız füru üzerinden yürütülmek maksut azınlığımızı ayrıştırıcı ve bölücü emellerin, azınlık olarak farkındayız. Okullarımızdaki Türkçe müfredatın bile azınlık müfredatı olarak adlandırılması ucube bire bir tanımdır. Azınlığımızın asıl dili Türkçedir. Nedeniyle teferruat bile Türkçedir. Bu mutsuz izah bu kabulü gölgelemiştir. Fakat bu kabulün bizim açımızdan bir tane müspet tarafı azınlığımız eliyle kutlanan 24 Teşrinisani Öğretmenler Günü’nde olmasıdır.”

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis 24 Son Teşrin Perşembe haset Rodop ilinden 6 Türk azınlık ilkokulundan öğrencileri kabul etmiş, konuyla ilgili Başbakanlıktan yapılan açıklamada öğrenciler karşı “Pomak” ifadesi kullanılmıştı.

Share: