Yüksekovalılar ülke müjdesini bekliyor

Yüksekovalılar devlet müjdesini bekliyor

HAKKARİ – Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde zihayat vatandaşlar, ilçenin ülke statüsüne alınması için muştulu haberi dört gözle bekliyor.

ORC Araştırma’nın Genel Müdürü Mehmet Pösteki’nin içtimai medya hesabından yaptığı paylaşım iri yankı uyandırdı. 2017 yılında Yüksekova ile Cizre’nin diyar statüsüne alınacağının konuşulmasının peşi sıra Pösteki’nin seçime kadar memleket olması beklenen ilçeler beyninde Yüksekova’nın bile olduğunu göstermesi kaymakamlık halkını heyecanlandırdı.

Yüksekova Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı Salih Özdemir, 12 ilçenin toprak statüsüne alınacağı haberlerinin çıktığını belirterek, “Yüksekova zaten rastgele dolaşma büyüyen ve gelişen bir düz. Coğrafi konumu itibari ile iki ülkeye açılıyor. Bizim Yüksekova’ya büyük hizmetler geliyor. İnşallah bodur zamanda organize sanayimizi açacağız ve temel kapımızı elan fonksiyonel kuzuluk getireceğiz. Demincek Yüksekova’nın önünde tek bariyer bulunmayan, imdi tamamen mülk olmaya müsaittir. Tığ bile takipçisi olacağız” dedi.

Yüksekova’nın imdi memleket olma haberini dört gözle beklediklerini anlatım eden Yüksekova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vedat Çoğaç ise “Yüksekova, iklim olmayı zaten hak ediyor. Zira potansiyel olarak büyüyen benzeri saha. Yüksekova 25 ilden elan büyük aynı düz diyebiliriz. Zira havalimanıyla, gümrüğüyle, turizmiyle seçkin şeyi hakkeden tıpkısı yerdir. Eğer burası yer olursa, en çokça bayındır dem düzlük saha ise Şemdinli ve Derecik ilçeleri olacaktır. Zira mesafe olarak yakınız, herhangi bir ihtiyaçlarını halledebilirler” ifadelerini kullandı.

İş adamı Fahrettin Çağala birlikte, Yüksekova’nın devlet statüsünü çoktan hak ettiğini belirterek, “Yüksekova ilkin elhak toprak olacaktı, araya çokça devir girerek gündemden düştü. Burası devlet olursa, başıboşluk seviyesi düşer. İnşallah güzelce duyum ati. Çıktı toprak olmayı dört gözle bekliyoruz” şeklinde konuştu.

İş adamı Ümit İşözü ise gelişen ve büyüyen bir Yüksekova olduğunu belirterek, “Daha Çok ilçe değil, memleket olmayı istiyoruz. O haber yakındır, şimdiden teşekkürname ediyorum” dedi.

Mimar Fırat Dik dahi, Yüksekova’nın yer olması konusunda şişman adımlar atıldığını ve atılmaya bitmeme edildiğini belirterek, “Yüksekova seçme konumda büyüyüp gelişiyor. Bu müjdeli haberi dört gözle bekliyoruz” şeklinde konuştu.

(MT-MSA-HA-Y)

Share: