Yozgat’ta Pisik ve Köpeklerin Kimliklendirilerek Vasıta Altına Alınmasına Yönelik Çalışmalar Devam Ediyor

Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, pisik, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilip taşıt altına alınması amacıyla mikroçip takmasının mecburi kuzuluk getirildiğini belirterek, “Bununla ilgili uygulamalar 31 Aralık’ta serencam. Bundan sonraki uygulamalarda 5199 az kanuna bakarak cezai muamelat uygulanabilecek” uyarısında bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 26 Gücük Ay 2018 tarihinde Resmi Gazete’bile yayınlanarak yürürlüğe giren pisik, kapik ve gelinciklerin kimliklendirilip, anahtar altına alınmasına ilgili yönetmeliği kapsamında sahipli hayvanlara mikroçip takılmasına yönelik çalışmalar bitmeme ediyor.

“UYGULAMAYLA EFSANEVI ARTIK BİR KİMLİĞE SAHİP OLACAK”

Yozgat Ekincilik ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, uygulamayla ait şu bilgileri verdi:

“Burada yerli hayvanlara, yani sahipli hayvanlara yonga uygulaması yaptık. Uygulamayla hayvan artık aynı kimliğe cemaat olacak. Tarım Orman Bakanlığımızın Sülale Hayvanı Vasıta Sistemi’ne (PETVET) şeklinde tıpkı sistemimiz var, o sisteme karışma olacak. Uygulamada gördüğümüz şekilde birer barkodlar ile beraber taktıktan sonra tıpkı barkot okuyucusuyla beraber konfirmasyon ettik. Imdi o hayvanla ilişkin bütün bilgileri orada görüp izlem edebileceğiz.”

“BUNUNLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR 31 ARALIKTA SERENCAM”

Yapılan kimliklendirme uygulaması ile familya hayvanlarına yapılan operasyonların, aşılamaların, başka hayvanla ilgili bilgilerin ellerinde olacağını ve strateji edilebileceğini aktaran Özkaya, şöyle konuştu:

“Bu işlemle yerel hayvanat, yani sahipli hayvanların kimliklendirilmesi mamul olacak. Bununla ilişkin uygulamalar 31 Aralık’ta sonuç. Bundan sonraki uygulamalarda 5199 sınırlanmış kanuna göre cezai muamelat uygulanabilecek. Biz üstelik bu yüzden genişlik azından sahipli hayvanların kimliklendirilmesiyle ilişik çalışmalar İl Tarım Orman Müdürlüğümüzde şu an yapılıyor. Hususi bire bir merkezimiz, hususi odamız var, bununla ilgilendiren. Kimliklendirme ile ait herkes gelebilirler. Benzeri de ayrıca efsanevi bir şekilde değişik sebeplerle kaybolursa birlikte daha çok bunun o çizgi im okuyucuyla beraber biraz önceki göstermiştim, kılgısal namına sahibinin nerede, şüphesiz olduğuna bulunabildiği için böyle de tıpkı faydası olacak.”

“FAMILYA HAYVANI KARIŞMAK BIRLIKTE ELAN GÜVENLİ OLDU”

Kedilerinin etiket işlemlerini yaptırmak için Yozgat İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü’ne başvuruda mevcut Furkan Okatan, uygulamayla çıktı evde efsanevi beslemenin henüz macerasız kuzuluk getirildiğini belirterek, şunları söyledi:

“Pisik sahibiyim kedilerim var. Onlara zaman yonga uygulamasını yaptırdık. Bakir sistemle hayvanımızın pasaportunu ediniyoruz. Hayvanlarımıza ten altına işlenmek vasıtasıyla yonga takılıyor. Bu çiplerle seçme veteriner kliniğinde yahut devletin İl Tarım Orman Müdürlüğü kurumlarında çip okutarak hayvana elan önceki rastgele ameliyat yapılmış mı? temas aşısı kem mi? Geçerli aşılar, bunların hepsini öğrenebiliyoruz. İsmi, tevellüt yeri, cinsi, cinsiyeti, hepsini öğrenebiliyoruz. amma velakin daha çok familya hayvanı bakmak de daha emin oldu. Hayvanımız kaçtığında -başımıza geliyor- camdan kaçma durumu, balkona atama durumu oluyor. Bu yonga okutmak yoluyla bulabiliyoruz. Kime ilişkin olduğu üzere daha teferruatlı bilgilerden yonga okutulduğunu bile görünebilir.”

Share: