Yozgat’ta nohutta rekolte beklentisi 75 bin ton

Ekilebilir ekincilik arazisi bakımında Türkiye’birlikte beşinci, nohut üretiminde ikinci sırada kayran alan Yozgat’ta, bu yıl 75 bin titrem nohut rekoltesi bekleniyor.

Nadas alanlarının değerlendirilmesi, üretimin artırılması ve çiftçiye ekleme gelir sağlanması için ilk teşrin sezonunda Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile İl Özel İdaresi marifetiyle Yozgat çiftçisine nohut ve gün çiçeği tohumu desteği verildi.

Nohut hasadının başladığı bölgede rençper bereketli tıpkısı sezon bekliyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, AA muhabirine, Yozgat’ın nohut üretiminde ikinci sırada düz aldığını söyledi.

Kentin tahıl ve yemeklik dane baklagil üretim merkezlerinden olduğunu, bu yıl çevre ayçiçeğinin dahi buna eklediğini tamlayan Özkaya, “Tarım ve Orman Bakanlığımızın yüzdelik 75 atıfet desteği oldu, bire bir üstelik yerelde Valiliğimiz ve İl Özel İdaresiyle bu sene nohut ve periferi ayçiçeği tohumu dağıttık. Bu sene buğday, arpa ve sair ürünlerimizde yağışların vaktiyle ve tam olmasından etraf rekolte beklentimiz faziletli.” dedi.

Özkaya, arpa ve yeşil yasmık hasadının tamamlandığını, buğdayın tamamlanmak üzere olduğunu, nohudun ise yeni başladığını anlatarak, “Nohutta geçen sene 65 bin titrem civarında rekolte elde etmiştik. Sabık seneye göre nohut ekim alanları kısmen azalsa de iklim şartlarının fena hâlde geçmesinden dolayı yaklaşık 75 bin titrem rekolte beklentimiz var.” diye konuştu.

Dönümde 150 kilogram ürün

Sarıkaya ilçesine tutkun Burunkışla köyünde çiftçilik yapan Nurettin Birey Şenol de yağışların bir zamanlar yağması sebebiyle verimden memnun olduklarını dile getirdi.

Dekarda güzeşte yıl 90-100 kilo mahsul alırken bu yıl tahminî 150 kilogram aldıklarını aktaran Şenol, “Hem iklimin amelî gitmesi hem dahi bir zamanlar yaptığımız ilaçlamalarla verimlerimiz gayet domuzuna oldu. Sabık yıl 300 dönüme mail nohut ekmiştim, 30 tona andıran nohut sattım. Bu sene 450 dönüme mail nohut ektim tarlalarını yarısını biçtik yapıt ortalamamız şu dakika üzere dönüme 150 kilogram civarında.” ifadelerini kullandı.

Girdi maliyetlerine değinen ve devletin seçkin zaman çiftçinin yanında olduğunu dile getiren Şenol, çiftçiye desteğin artmasını beklediklerini kaydetti.

Burunkışla Muhtarı Dursel Merken üstelik güzeşte yıla göre henüz ongun tıpkısı rekolte beklediklerini aktararak, “Buğday fiyatları bu sene çiftçiyi gayet memnun etti. Hele devletimizin kilo başına 1 liralık destek vermesi, ofislerin umum kapasite alım yapması çiftçiyi memnun etti.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: