Yozgat’ta itimat kemeri denetimleri artırıldı

Otobüslerde inanma kemeri kullanma zorunluluğunun getirilmesi ve ülkemizde akıbet günlerde yaşanan kazaların arkası sıra Yozgat Inanma Müdürlüğü Gidiş Geliş Bakı Büro Müdürlüğü ekipleri, minibüs ve şehirlerarası otobüslerde emniyet kemeri denetimlerini artırdı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaşım Hizmetleri Genel Müdürlüğü marifetiyle Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nce şehirlerarası otobüslerde yolcular için getirilen “Güvenlik kemeri kullanma zorunluluğu” ve akıbet günlerde yaşanan kazaların ardından Yozgat’ta gidiş geliş polisleri, minibüs ve otobüslerde inanma kemeri uygulamasını sıklaştırdı.

Yozgat Otobüs Terminali ve aplikasyon noktalarında itimat kemeri denetimi eden trafik polisleri, otobüs şoförü ve yolcuları bilgilendirirken yekpare yolcuların güvenlik kemeri takmaları sağlandıktan bilahare otobüslerin hareketine izin verildi.

Yozgat’tan Ankara’ya seyahat eden Davut Yılmazer, “Itimat kemerlerini takmayı zaman zaman unutuyoruz, akıbet zamanlarda olan belalar zımnında mevki namına haddinden fazla üzüldük. Yozgat İl Güvenlik Müdürlüğü ekipleri birlikte bizi inanma kemeri takmamız noktasında uyardı. Şu zaman güven kemerlerimizi taktık ve yolculuğumuza bitmeme ediyoruz. Bu gibi denetlemeler çokça muhteşem. Umum namına bilinçli yerine girişmek istiyoruz” dedi.

Yolculardan Halil Balkır ise “Şu anda can güvenliğimiz için otobüste güvenlik kemerimizi taktık. Sağlığımız ve güvenliğimiz amacıyla güven kemerimizi kullanıyoruz. Geçen kim kazaların ardından itimat kemerinin önemi henüz de arttı. Bir Nice vatandaşımız kazada hayatını kaybetti. Denetimler amacıyla güven ekiplerimize teşekkür ediyoruz. Güvenlik kemeri takmadan yola çıkmıyoruz, özel aracımızda birlikte emniyet kemerimizi takıyoruz” şeklinde konuştu.

Otobüs kaptanı Necdet Turan Fellah da hareket etmeden önceki yolcuları emniyet kemeri üstüne uyardıklarını söyleyerek, “Yıllardır bu işi yapıyorum. Otobüse binmeden yolcularımızı inanma kemeri takmaları üzerine uyarıyoruz. Onların fert güvenliği için tavsiyelerde bulunuyoruz ve güven kemerlerini taktırıyoruz. Inanma kemerlerini taktırmadan kesinlikle yola çıkmıyoruz. İnsan hayatı bizim amacıyla çokça yetişkin, muavin arkadaşımız yola çıkmadan güvenlik kemeri kontrolü yapıyor. Denetimler üzere güvenlik ekiplerimize üstelik teşekkürname ediyoruz, sonsuz bizi ve yolcuları bilgilendirdikleri için denetimden haddinden fazla mutlu kalıyoruz” ifadelerine meydan verdi. – YOZGATShare: