Yozgat Site Hastanesi’ndeki Mehtaplı Okulu’nda 10 Bin Ana Adayına Eğitim Verildi

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat Site Hastanesi bünyesinde, 2017 yılında hastanenin açılışıyla gelişigüzel hizmet vermeye başlayan Gebe Okulu eğitimleri bitmeme ediyor. Gebelik süreci, doğum ağrısı ile başlangıç etme, doğuma hazırlık, mevlit sonu bakım, çağa bakımı ve familya planlamasıyla ait eğitimlerin verildiği mehtaplı okuluna temel adaylarının ilgisi temas güzeşte gün artıyor. Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Eksper Dr. Mustafa Kozan, 2017 yılından itibaren başlatılan Gebe Okulu sürecinin bitmeme ettiğini 2022 yılı sonu itibariyle 10 bin anne adayına eğitim bilimi verildiğini söyledi.

Yozgat Site Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Tevellüt Servisinde 2017 yılından itibaren hizmet veren Aylı Okulu’nda verilen eğitimlerle asıl sağlığı hizmetlerinin niteliğini artırılarak, temel adaylarının tehlikesiz, kaliteli gebelik ve doğum sonu hizmet hizmetlerine ulaşmalarını sağlamanın amaçlandığı kaydedildi. Hastaneye referans yapan gebelerin muayenesi tamamladıktan bilahare özel yerine tahsis edilen terbiye sınıfına haftanın sınırlı günlerinde terbiye alan ana adayları, aldıkları eğitimin hem kendileri açısından hem bile bebeklerinin dimdik büyümeleri açısından önemli olduğunu belirttiler.

“GEBELERİMİZE BİR EĞİTİM SÜRECİ OLUŞTURULMAKTADIR”

Yozgat Şehir Hastanesi’nde 2017 yılından itibaren Aylı Okulu sürecini başlatıldığını hatırlatan Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Bilirkişi Dr. Mustafa Kozan, “Her ay gebelerimize aynı eğitim süreci oluşturulmaktadır. Bunlar, fizyoterapist, aylı terbiye hemşiresi, ebelerimiz, kadın tevellüt uzmanlarımız ve çocuk uzmanlarımızın eşliğinde olmakta. Gebelerimizin hamilelik sürecinde yaşayacağı sorunları açabilmeleri, gebelikten sonra mevlit sırasında nasıl bir doğum ortamıyla karşılaşacaklarını, şüphesiz serviste yatıracaklarını, ne süreçlerden geçeceklerini bu terbiye sürecinde öğrenmektedirler” dedi.

“Yaklaşık 2017 yılından beri 10 bin gebemize bu programı oluşturmuş bulunmaktayız” diyen Baştabip Kozan, “Rastgele kamer benzeri program böylece gebe eğitimi hemşerilerimizle gelişigüzel bire bir şehadetname programı oluşturup, sertifikalarını birlikte gecelerimize sunmaktayız. Bu eğitim bilimi ağız ağıza gebelerimizin henüz programlı, sistemli bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. Hep gebelerimize birlikte tavsiye mektubu etmekteyim” diye konuştu.

“ANA SÜTÜ ANNENİN VEREBİLECEĞİ SUNMA DEĞERLİ HEDİYE”

Yozgat Şehir Hastanesi Terbiye Ebesi Bağlam Civan dahi, eğitime katılan esas adaylarını bilgilendirirken, asıl sütünün önemine dikkat çekti. Oyun Ebesi Civan, “Temel sütünü zait sunma majör özdek emzirmek ve eli nimetli mübarek akarsu içmektir. Bebeğiniz her ağladığında her uyandığında emziriyoruz, uyandığı zamanda ayrımsız saat iki saat sonradan tekrar uyandırıp bebeğimizi emzireceğiz. Anne sütü annenin bebeğine verebileceği yer altın ve sunma evire çevire hediyedir. Emzirmeye doğumdan sonra noksan saat en geç bir saat içerisinde başlamamız gerekiyor. İlk 6 kamer hemen esas sütüyle besliyoruz. 2 yaş ve ötesine büyüklüğünde de esas sütüyle emzirmeye bitmeme ediyoruz” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM SONUNDA ASIL ADAYLARINA SERTİFİKA

Eğitim Ebesi Bağ Civan, 12 hafta üst eksiksiz bebeklere eğitim bilimi ve danışmanlık hizmeti verdiklerini hatırlatarak, yürütülen eğitimlerle ilgili şunları söyledi:

“Gebelerinize beslenme, hizmet, günlük yaşam, veladet, dem egzersizleri, anne sütü ve emzirme, eskimemiş doğan bakımı, lohusalık ve ocak planlaması için bilgiler veriyoruz. Ayrıca antrenman salonumuzda ergoterapist eşliğinde dem egzersizi, fizyoterapist eşliğinde gebelik egzersizleri kılgısal adına yapılmaktadır. Gebelerimizi hastanemizin veladet salonu ebeler eşliğinde gezdirilip, mevlit salonu üzerine bilgi veriyoruz. Antrparantez 5 haftalık eğitimi bütünler yekpare gebelerimize katılım belgesi verip, tamam gecelerimizi gebe okuluna davet ediyoruz, eğitim almak amacıyla.”

“ÖĞRENMEM MÜSTELZIM SEÇKIN ŞEYİ ÖĞRENDİĞİMİ DÜŞÜNÜYORUM”

Yozgat Şehir Hastanesi Gebe Okulu’nda yetişek düzlük esas adaylarından Miraç Aylu üstelik, “İlk gebeliğim. Yozgat Site Hastanesinde gebe okulunda yetişek aldım. Çokça memnunum. Öğrenmem müstelzim gelişigüzel şeyi öğrendiğimi düşünüyorum. Beni hazırladığını düşünüyorum. İlk gebeliğim umarım, iyice düşündüğüm gibi mazbut. Aldığım eğitimleri uygulayabilirim. Temel adaylarını Yozgat Şehir Hastanesinde aylı okulumuza nida ediyorum” şeklinde konuştu.

Share: