YKS imtihan tarihi

ÖSYM, önümüzdeki yıl yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) tarihini açıkladı. Takvime bakarak sınav 17-18 Haziran 2023’te yapılacak. Fakat Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin birlikte bu tarihte yapılacağı amacıyla herkesin aklına “Er seçme mi var?” sorusu geldi.

YANLIŞSIZ PARTİ’DEN YANIT

SELIM Fırka MKYK sonrası açıklamalarda kâin tümen sözcüsü Ömer Çelik’e bu istifham yöneltildi. “Seçim takvimi değişecek mi?” sorusuna yanıt veren Çelik, “Tığ sevgili öğrencilerimizin hiçbir sınavını seçim takvimine balya getirmeyiz. Bununla ilgili namına ÖSYM iş yapıyor. Mail zamanda kamuoyuyla paylaşırlar. Seçim takviminin değişmesiyle ilişkin ayrımsız değerlendirmemiz namevcut. Tabii kim seçim günü imtihan olmayacağına bakarak. Ilke adına intihap takvimi ile imtihan takvimi yoğun gelmez. Onunla ilgilendiren izah yapılacaktır.” ifadelerini kullandı.

BAHÇELİ 18 HAZİRAN’I İŞARET ETMİŞTİ

Cumhur İttifakı’nın ortağı olan MHP lideri Bahçeli, çok net tıpkısı şekilde er seçimin olmayacağını belirterek, “Seçimler kanun çerçevesinde 18 Haziran 2023 tarihinde yapılacaktır” demişti.

DOĞRU Fırka Umumi Başkan Yardımcısı Dirimlik Müellif birlikte geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, “Intihap inşallah 18 Haziran 2023’te yapılacak” ifadesini kullanmıştı.

ERDOĞAN’IN ADAYLIĞI TARTIŞMASI

Esas’ya göre aynı gönül sunma çok 2 öğün cumhur reisi seçilebiliyor. Kanunuesasi’nın 101. maddesinin ikinci fıkrasında “Cumhurbaşkanının görev süresi ilkokul yıldır. Bire Bir kimesne yer aşkın iki kat Reisicumhur seçilebilir” yazıyor. Erdoğan 2014 ve 2018’birlikte iki öğün seçildiği amacıyla üçüncü misil aday olamayacağı belirtiliyor. Anayasa hukukçuları Erdoğan’ın bir henüz aday olması amacıyla TBMM’nin temas şekilde seçimin yenilenmesine karar vermesiyle cins olabileceğini söylüyor

Share: