Yiğit gazi “tahta bacakla” cepheye koşan martir dedesinin izinden gidiyor

Hakkari’üstelik tevellüt gününde uğradığı terör saldırısı sonrası vücudundaki 16 platin ve omurgasına saplanan mermiyle hararetli Yaya Uzatmalı Çavuş Yasin Akata, Çanakkale gazisi ve Kurtuluş Savaşı şehidi iri dedesinin madalyasını gururla göğsünde taşıyor.

Askerliğini yaptıktan bilahare 2010’üstelik Türk Silahlı Kuvvetlerine katılan, üç şalter bilici ve etraflı müddet Suriye’üstelik görev yaptıktan sonradan Hakkari’ye atanan Yaya Uzman Çavuş Akata, Irak’ın kuzeyinde, Irak sınırındaki karakollarda ve gerçek bölgelerinde fariza aldı.

Yüksekova hakikat 18 Mayıs 2016’bile, teröristlerin saldırdığı özel harekat noktasına arkadaşlarıyla desteğe giden Akata’nın bulunduğu zırhlı vasıta, devir yolunda saldırıya uğradı.

Aracın geçişi sırasında PKK’nın yola döşediği ahali yapımı patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu şehitlerin ve yaralıların bulunduğu saldırıda, tehlikeli yaralanmasına karşın gayrı arkadaşlarıyla beraber teröristlerle çatışan Akata, kolundan ve belinden vuruldu.

Doğum gününde gazi olan Akata, aylarca tehlikeli bakımda kaldı, 6 yılda ayaklarından, bacaklarından ve belinden 24 cerrahi müdahale geçirdi, vücuduna 16 platin takıldı, omurgasına saplanan mermi “damla riski” bulunduğu gerekçesiyle çıkarılamadı.

“Gine beni alın diye niteleyerek orduya arzuhâl yazıyorum”

Akata, AA muhabirine, gazi olduğu dönme operasyona çıkmadan evvel veladet haset olduğu amacıyla en üst annesiyle konuştuğunu söyledi.

O günden beri doğum gününü kutlamadığını tamlayan Akata, “Annem bana çörek yapacağını söylemişti. 18 Mayıs’tan beri bire bir elan hiç pasta yemedim. Arada Bir eşim yapıyor, yiyemiyorum. Ben 18 Mayıs 1992’üstelik doğdum. 18 Mayıs 2016’dahi ölüp gine doğdum. O yüzden 18 Mayıs’ın gelmesini tek istemem zira 18 Mayıs’ta şehit ve gazilerimizin acısı var.” dedi.

Akata, vücudundaki mermiye, kırıklara, platinlere ve yaralara karşın gazi kendisine emekli olmayı on paralık istemediğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Tedavilerimiz devam ederken 15 Orak Ayı ergin. Genelkurmay Başkanımız Hulusi Akar ziyaretime geldiğinde ‘Gazim ayağa kalk, sizin kabilinden kahraman personele ihtiyacımız var.’ dedi. ‘Komutanım ayağa kalkarsam beni algı mısınız?’ diyerek sorduğumda bana bayram verdi fakat engelim yüzde 68 olduğu amacıyla kalaba beni yeniden alamadı. Belimdeki kurşunu çıkaramadılar. Sol kolumda hareket kısıtlılığı var. Vatan sağ olsun. Gelişigüzel şeye rağmen ahenktar adına temas ayın başında, ‘yeniden beni cebin’ diyerek orduya arzuhâl yazıyorum. Masa başında bile olsa sunu azından kişi kamuflajımı giyip görev yazmak istiyorum. Bu duyguyu anlatamam.”

Vatan sevgisini ve yiğitlik mirasını dedelerinden aldığını anlatan Akata, şöyle bitmeme etti:

“Benim dedemin dedesi, Çanakkale gazisi ve İstiklal şehidi. Onun madalyasını bile göğsümde taşıyorum. Onun oğlunun oğlu de Kıbrıs gazisi ve ben birlikte onların torunuyum. Ego üstelik terörle savaşım gazisiyim. Bizim ailemizde şehit bile bitmez, gazi bile bitmez. Benden ilk ailemizde gaziler ve şehitler vardı. Benden sonraları de olacak. Dedemizin Çanakkale gazisi olduğunu biliyorduk ama şehit olduğunu ve madalyası olduğunu, Erkânıharbiyeiumumiye raporlarından öğrendik. Raporlarda bacağının Çanakkale Savaşı’nda koptuğu ve ayağına yazboz tahtası bağlayarak Halas Savaşı’na katıldığı yazıyordu. Bu bayrakta atalarımızın us var. Dedelerimin, benim kanım var. Çocuklarımın, torunlarımın düşünce de olacak.”

Akata, hem fiziki hem üstelik psikoloji iyileşme sürecindeki zorluklarla eşi ve çocukları sayesinde başa çıkabildiğini dile getirdi.

“Gazi eşiyim, demenin onuru ve gururu de alelacayip”

Akata’nın eşi Billur Gizem Akata da yurt üzere canını feda etmekten korkmayan kocasıyla alım duyduğunu söyledi.

Çok mütehammil süreçlerden geçtiklerini fakat hepsini alay malay atlattıklarını anlatan Akata, “Gazilik, eşime dedesinden miras kalma. Benzeri oğlum var onun bile eşimin izinde yürümesini talep ediyorum. Eşimle hava duyuyorum. Tığ birbirimizi haddinden fazla aşkın gıyaben ama çokça istekle evlendik. Bu zamana süssüz gelmedik. Ben tek ahit vazgeçmedim. Çok mutluyuz. Gazi eşiyim, demenin onuru ve gururu da alelacayip çünkü eşim vatanı için hayatından, canından bire bir parça bıraktı.” ifadelerini kullandı.Share: