Yeryüzü domuzuna hasat mevsimi fotoğrafları aranıyor

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen, ‘Gaziantep’te Hasat Mevsimi’ temalı fotoğraf yarışmasına başvurular bitmeme ediyor.

Amatör ve heveskâr birlik foto tutkunlarının katılımına peyda olan yarışmaya başvurular, sunu geç 15 Son Teşrin 2022 tarihine büyüklüğünde GTB’nin resmi web sitesi www.gtb.org.tr üzerinden yapılabilecek.

Gaziantep Tecim Borsasının, kentin zengin tarım ürünlerini lanse etmek, bu ürünlerin geleneksel yöntemlerle hasat edilmesi ve işlenmesini gelecek nesillere aktarma etmek amacıyla düzenlediği 3. Geleneksel Gaziantep’te Hasat Mevsimi Foto Yarışmasına yapıt kabulleri bitmeme ediyor.

Sanatın, huy ve emekle buluştuğu ödüllü ışık yarışmasına 15 Kasım 2022 tarihine kadar Türkiye genelinden bilcümle fotoğraf sanatçılarının paydaşlık sağlayabileceğini açıklayan GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ileri Uç Oyuncusu, yarışmada sunma heybetli şartın fotoğrafların Gaziantep el sınırları içerisinde çekilmiş olması olduğunu tabir etti.

Gaziantep’in tarım ürünlerinin zenginliği büyüklüğünde bu ürünlerin işlenmesi noktasında üstelik yüzyıllık geleneklere eş sahipliği yaptığını kaydeden Ileri Uç Oyuncusu, “Bizde hasat dönemi tarladan sofraya uzanan iş ve bereket yoğun teferruatlı aynı yolculuktur. Dalından veya toprağından koparılan seçkin iz her Gaziantep mutfağı için elzem aynı unsurdur. Bu nedenle lüzumlu hasat dönemi tarlada emeğin bereketle buluştuğu görsel şölenleri, gerekse da toprağımızda yetişen ürünlerin anadan görme yöntemlerle hazırlanışını foto kareleriyle şehrimizin tarım arşivi yerine geleceğe örtmek istiyoruz “dedi.

Üreticinin hasat coşkusuna katılmak ve kentin coğrafi işaretli ürünlerinin anadan görme yöntemlerle hazırlanışlarına şahitlik etmek talip cümle fotoğraf tutkunlarını Gaziantep’e nida eden Akıncı, sebze kurutmalığı, antep fıstığı ve üzüm sezonunun başladığını bu bağlamda kentin foto severler amacıyla kaçırılmayacak saf bire bir plato görevi üstlendiğini söyledi.

Kırmızı kabuklu Antep fıstığında hasadın başlamasına bundan sonra çevrilmiş günler kaldığını, biber, patlıcan ve özge sebzelerden oluşan kurutmalık sergilerinin ise kentin heterojen bölgelerinde yapılış cümbüşü oluşturmaya başladığını vurgulayan Akıncı, 15 Kasım’a kadar bitmeme edecek olan yarışmanın, şire yapımı, zeytin ve nar hasadına bile duyulmak üzere da katılımcılara süre tanıdığını sözlerine ekledi.

“Başvurular web sitesi üzerinden”

Gaziantep’te üretilen tarımsal ürünlerin işlenmesi ve hasadını konu edinen yarışmaya iştirak edecek katılımcılara basitçe ve ahit kazandırmak açısından asar Gaziantep Tecim Borsasının resmi web sitesi gtb.org.tr adresi üzerinden kabul edilmekte. Elden Gaziantep devlet sınırları içerisinde çekilen ışık karelerinin değerlendirmeye alındığı yarışmaya, katılımcılar 2021 ve 2022 yılları içesinde çektikleri fotoğraflarla paydaşlık sağlayabilmekte.

Dereceye girenlere ödül

Yarışma takviminin sona ermesinin ardından seçici kurulun belirleyeceği sonuçlara bakarak, dereceye giren ilk üç esere cumhuriyet, ekspozisyon kazanan gayrı eserlere ise sergi ortaklık ödülü ve onurluk verilecek. – GAZİANTEP

Share: