Yer analizi mahsul ve kaliteyi arttırıyor

– Arazi analizi mahsul ve kaliteyi arttırıyor

Kültür Odası Başkanı Mehmet Kortej:

” Türkiye’nin yer gündeş laboratuvarına sahibiz”

KARAMAN – Karaman Ziraat Odası, çiftçilerin faziletli ürün ve kalite için değme ilk teşrin sezonundan ilk katiyetle toprak analizini yaptırması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin arz bereketli laboratuvarından birisine bayağı olan Karaman Tarım Odası’nda gelişigüzel sabık sene yerey analizi yaptıran dikici sayısının azaldığı bildirildi. Toprak analizine sunulan şevket desteğinin kalması ise buna arz şişman faal oldu. Karaman Ziraat Odası Laboratuvar Sorumlu Müdürü Ekincilik Erdemli Mühendisi Yaşar Şekerci Akbay, yüksek verim ve kalite için çiftçilerin gelişigüzel ilk teşrin sezonundan evvel muhakkak yer analizi yaptırmaları gerektiğini söyledi. Yaşar Şekerci Akbay, bitkinin ihtiyaç duyduğu bilcümle besin elementlerin arazi analiz yöntemiyle belirlenmesinin gerektiğini belirterek, “Çiftçilerimiz ilkin arazi analizine ehemmiyet veriyordu. Deminden elden elma bahçesi olan çiftçiler hasattan bilahare çözümleme yaptırıyor. Beş Altı yıl öncesinde yılda 5-6 bin civarında çözümleme yapıyorduk. 2015 yılında verilen büyüklük desteklemeleri bittikten sonradan bu sayı çabukça düştü. Bunun sebebi dahi çiftçinin rastgele zorunluluğu kalmadı. Fakat şuurlu çiftçilerimiz özellikle basılmış maliyetinden kurtulmak üzere ekim sezonundan ilk analizlerini yaptırıyorlar. Bizim Karaman’dan dış mail kasaba ülke ve ilçelerden dahi çok çok laboratuvarımıza rica var. Özellikle Mersin’in Mutluluk ve Anamur ilçelerindeki muz üreticileri seçkin sene arazi analizini burada yaptırıyor” dedi.

“Türkiye’nin en gündeş laboratuvarına sahibiz”

Karaman Tarım Odası Umumi Heyet Başkanı Mehmet Meze, Karaman Kültür Odası’nın Türkiye’deki öncü odalarından birisi olduğunu vurguladı. Küçümseme, Karaman Ekincilik Odası’nın beceri eleman yapısıyla birlikte bünyesinde eksiksiz teşekkürlü modern tıpkısı laboratuvara ehil olduğunu anlatım ederek, “Bu laboratuvar çiftçimize matbua kullanımıyla ilgili katkı bulmak için kurulmuştur. Fakat Türkiye genelinde devletin vermiş olduğu yerey çözümleme desteklerinin kaldırılmasından sonra Ekincilik Odaları bünyesinde ve özel sektörde olan laboratuvarlar kapatılmak zorunda kalmıştır. Şuan baktığımızda 30’a andıran ayakta küsurat laboratuvar var. Onlardan biride Karaman Kültür Odası bünyesinde kâin laboratuvardır. Tabi laboratuvarımızın ayakta kalması büyüklüğünde bakım yapmasının de oylumlu olduğunu biliyoruz. Çünkü çağımızda hele çağdaş ekincilik dediğimiz organik ekincilik, bereketli ekincilik uygulamalarının olduğu ayrımsız yerde laboratuvar çok fazlasıyla ihtiyaç var. Seçkin şeyden geçmiş girdi maliyetlerinin artmasından yağlık yerey yapısına hakim girmek gerekiyor. Çünkü matbu kullanımı hatalı basılmış, kaskatı tezek, kimyasal basılmış kullanımlarında biliyorsunuz laboratuvarlar çok eke ayla geliyor. Toprağın yapısı ve değme şeyini ölçen sonuç cümle benzeri laboratuvarımız var. Bundan çiftçilerimizin yararlanmasını istiyoruz. Zira tarıma ulama çıkarmak üzere bu laboratuvarlar kuruldu. Maatteessüf baktığımız ant şu anda bizim Karaman’birlikte her ne büyüklüğünde bile çağcıl laboratuvarımız bünyemizde var desek te çiftçimize hizmet etmekle ait çiftçimiz buradan yeterince faydalanmıyor. Laboratuvarlarda eskisi kadar toprak analizi yaptıran fellah bulunmayan denilecek büyüklüğünde bir iki. Laboratuvarımız 11 yılıdır hareketlilik gösteriyor. Bizden esbak başkanlarımız bu laboratuvarı odamız bünyesine kazandırmış. Tabi o günlerde çokça faaldi. Bizim önceki göreve geldiğimiz yıllarda Ağrı’dan gelen toprağın analizini yapıp tekrar gönderiyorduk. Karaman’ın temas yoluyla burada arazi analizi yapıp gönderdiğimiz dönemler şu anda hoppadak özlük masrafını de kurtarmayan laboratuvar yapısına kaldı. Şuan laboratuvarın çetin ayrımsız odamıza aynı gideri var. Ama biz çiftçiye hizmet gayeli olduğu amacıyla değme şekilde laboratuvarın ayakta kalması ve çiftçiye hizmet yapması amacıyla elimizden geldiği kadar yardım sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Share: