Yengi Bayramı’nın 100.Yılı Beylikdüzü’nde Coşkuyla Kutlandı

Beylikdüzü Belediyesi, 30 Ağustos Yengi Bayramı’nın 100. sene dönümünü galeyan zarfında kutladı. Binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen 30 Ağustos Utku Bayramı kortejine katılan Şehremini Mehmet Amaç Inmeli, “Bağımsızlığını ilan etmiş aynı halkın evlatları kendisine, umutsuzluğa atlanmak bize yakışmaz. Büyük Taarruz’birlikte elde edilen iri zaferin 100. sene dönümünde, tarihimizi ve irtibat olma gücümüzü hatırlamanın, geçmişten sabah yeli almanın cemi zamanıdır” diye konuştu.

Beylikdüzü’nde seçme sene balaban tıpkısı çalkantı ile kutlanan 30 Ağustos Galebe Bayramı, 100. yılında de renkli görüntülere fon oldu. Balaban zaferin 100. sene dönümünde Beylikdüzü Belediyesi, ilçedeki sokak ve caddeleri Türk bayraklarıyla donattı. Sabah saatlerinde Yaşam Vadisi Çanakkale Galibiyet Meydanı’nda mevcut Atatürk Anıtı’na çelenk arz töreni ile başlayan etkinlikler, akşam ezanı da saraka yürüyüşü ile devam etti. Vatandaşlar bütün bire bir ağızdan marşlar söyleyerek bayram coşkusunu alay malay yaşadı. Alışılmış araçların birlikte düz aldığı korteje katılan binlerce birey, ellerinde bayraklarla etkinlik alanına yürüdü.

“UMUTSUZLUĞA KAPILMAK BİZE YAKIŞMAZ”

Cumhuriyet Aktiflik Alanı’nda sona eren bayram yürüyüşünü, Ersin Show eşliğinde eğlenen ateşin aynı kalabalık karşıladı.

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Kasıt Kötürüm, günün deme ve önemine ilgilendiren yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Pandemi nedeniyle gelişigüzel olamadığımız günlerin acısını çıkarırcasına, bu yıl Beylikdüzü’nde gerçekleştirdiğimiz tam etkinliklerde henüz da coşkuyla bir araya geliyoruz. Halkımız ayrımsız yandan çok balaban ekonomik zorluklarla mücadele ediyor; tıpkısı yandan birlikte toplumda geleceğe çevrilmiş kaygılar anbean artıyor. Halbuki bu millet bugüne büyüklüğünde ne badireler atlattı. İşgal altındaki topraklarda birçok düşmanla savaşıp bağımsızlığını car etmiş benzeri halkın evlatları yerine, umutsuzluğa uğramak, eşitlikçi ve adil ayrımsız topluma erişme amacını bir kenara bırakmak bize yakışmaz. Alelhusus bugün, Büyük Taarruz’de elde edilen iri zaferin 100. sene dönümünde, tarihimizi ve bağlanak olma gücümüzü hatırlamanın, geçmişten ilham almanın mecmu zamanıdır.”

“TÜRKİYE’NİN AYDINLIK VE MÜREFFEH BİR YARINA YÜRÜYECEĞİNE İNANIYORUZ”

Başbuğ Sakat, kutuplaştırmaya cebin toplumun baştan eş paydada, kuma tıpkısı Türkiye hayalinde buluşması gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

” İstanbul’dahi 2019’de yaşanan şişman değişimle ortak akıl ve ortak çabalama kente dair karar ahiz mekanizmalarında devreye sokulmuştur. Beylikdüzü’nde, bu lüzumlu bir bakım merkezi olsun, icap bire bir otopark, isterse aynı festival; göreve geldiğimiz günden bu yana gerçek idealimiz dirim alanlarını ortaklaştırmak, bu kuma alanlar üzerinden eş paydalarımızı; tiksinti hesabına sevgiyi, ateş namına şefkati büyütmektir. Barış ve sevgiyi yalnız festivalimizin yerine iliştirmiyor, ilçemizin tamamında, İstanbul’a dahi esin verecek şekilde yaşamın benzeri parçası kılacak kültürü hep gelişigüzel oluşturuyoruz. Beylikdüzülüler Hazar ve Ilişik Buluşmaları’nı çokça sevdi. Zira bağıntı ve barışa hasretiz. Türkiye’nin okumuş ve gönençli tıpkı yarına yürüyeceğine inanıyoruz. Hiç şüphemiz bulunmayan. Zira biz varız! Zira siz varsınız. 30 Ağustos Yengi Bayramı’nın 100. yılını kutluyor, Ata’mız başta atılmak üzere milli mücadelenin tüm kahramanlarını minnettarlık ve rahmetle anıyorum.”

EROL EVGİN’DEN UNUTULMAZ KONSER

Öte yandan 9. Barış ve Ilişik Buluşmaları’nın önceki gününün mihman sanatçısı Türk popüler müziğinin usta ismi Erol Evgin oldu. Cumhuriyet Altını Aktiflik Alanı’nda sahne alan Evgin’in şarkılarına, ellerinde Türk bayraklarıyla zevcelik eden binlerce yurttaş 100. yıl coşkusunu hep birlikte yaşadı. Acil, Cumhuriyet’in kuruluş yıllarını ve kurtuluş savaşı dönemini, tarihe çırağ tutan şarkılar eşliğinde Beylikdüzü sakinleri ile buluşturarak unutulmaz ayrımsız geceleyin yaşattı. Konser böylelikle sanatçıyı tebrik eden Komutan Inmeli ve eşi Zehra Inmeli çiçek ve onurluk takdiminde bulundu.

Share: