Yaralı Caretta’yı Mersin Büyükşehir Ekipleri Kurtardı

Sazak Büyükşehir Belediyesi Çevre Esirgeme ve Arama Dairesi’ne ilişkin ekiplerin, liman içerisinde yaptıkları saffet sırasında karşılaştıkları yüzemeyen ve dalamayan halde buldukları caretta caretta, ekipler tarafından kurtarılarak Sazak Bahir Kaplumbağası Hastanesi yetkililerine teslim edildi.

Sazak Limanı içerisinde rutin sililik çalışmaları esnasında karşılaştıkları gaileli haldeki caretta caretta’yı tekneye alarak karaya çıkaran ekipler, Bahir Kaplumbağası Hastanesi yetkililerini çağırarak tedavisinin başlamasını sağladı.

Yaralı haldeki bahir kaplumbağasını gördüklerinde yüzemediğini ayırt ettiklerini belirten İklim Değişikliği ve Başarısız Atılmış Dairesi Başkanlığı’nda Kimya Mühendisi kendisine fariza özne Emre Üresin, “Ekiplerimiz günahsızlık esnasında; dalmakta zorlanan, hassaten dalamayan ve yüzemeyen benzeri carettaya rastlıyorlar. Lahzada carettaya engelleme edip, tekneye çıkarttılar. Biz bile Deniz Kaplumbağası Hastanesi’ne veri verdik. Hastaneden gelip çorlu hayvanı alıp götürecek ve otama edecekler. Tığ katıksız canlıları müzaheret etmek amacıyla, elimizden gelen tamlık çabayı gösteriyoruz” dedi.

Yaralı carettayı tekneye alıp sonrasında karaya çıkaran Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi Sililik Görevlisi Ahmet Benli ise “Kaplumbağayı gördük, aldık ve limana köylü getirdik. Yığılmış vaziyetteydi. Lezzetli suyla kendine gelsin diye niteleyerek sabah akşam ıslak tutuyoruz. Bağa Hastanesi’ne bilgelik verdik, onlar gelene kadar deli dolu kalması için elimizden geleni yapıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Yaralı deniz kaplumbağası daha sonraları Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan gelen ekipler marifetiyle teslim alınarak, tedavisinin yapılması için Davultepe’üstelik mevcut Deniz Kaplumbağası Hastanesi’ne götürüldü.Share: