“Vocathlon: Mesleki Kadem Maratonuna” katılacak takımlar anlaşılan oldu

Mesleki itidalli talim kurumlarında öğrenim gören gençlerde girişimcilik kültürünün ve girişimcilik yetkinliklerinin geliştirilmesini hedefleyen “Vocathlon: Mesleki Girişim Maratonu Programı”na katılmaya hak kazanan takımlar muhtemelen oldu.

Kuzey Rum Kalkınma Ajansı (KUZKA) vasıtasıyla yapılan kayıtlı açıklamada, Uran ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, KUZKA, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ve Ölçülü Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) işbirliği ile planlı “Vocathlon: Mesleki Etap Maratonu Programı”nda yarışacak takımların mahsus olduğu kaydedildi.

Programa TR81, TR82 ve TR83 Bölgelerinde meydan kayran mecmu 10 ilden 110 öğrenci ve 22 sarıklı olmak üzere 132 kişinin iltihak hakkı elde ettiği belirtilen açıklamada, ” Kastamonu, Çankırı, Sinop, Zonguldak, Karabük, Bartın, Samsun, Amasya, Çorum ve Tokat illerinden 132 katılımcıdan oluşan hep 22 mızıka yarışmada kayran alarak illerini künde edecek. 3 Bölgeden mecmu 22 takımın yarışacağı program 21-28 Son Teşrin 2022 tarihleri beyninde gerçekleştirilecek. “ifadelerine düz verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Mesleksel eğitim veren liselerde tahsil gören gençlerde girişimcilik kültürünün oluşturulması amaçlayan Vocathlon Programı, gençlere fikirlerini gerçeğe tahvil amacında tekmil basamakları yaşayarak görmelerini, fikirlerinin sektörün ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamayacağını ölçebilmelerini, arkadaşları ile eş ayrımsız fikirde buluşmalarını ve mızıka çalışması deneyimiyle birlikte üretmenin ruhunu tanımalarını sağlıyor. 2019 yılından bugüne 4 yıldır ölçülü izlence, bu sene 3 ajansın işbirliği ve 10 ilin milli yetişek müdürlüklerinin katılımı ile Kastamonu’da Bilgisizlik ve Spor Bakanlığına merbut Toyluk Kampı Tesisleri’nde gerçekleştirecek. “

Öğrencilerin program öncesi eğitim bilimi alacağı tamlanan açıklamada, “25-28 Teşrinisani 2022 tarihleri ortada yüz yüze gerçekleştirilecek programın öncesinde katılımcılara 21-24 Teşrinisani 2022 tarihleri arasında ‘Girişimcilik Anne Kavramlar ve Vocathlon Programı Nedir?, Projeci Düşünme Eğitimi, Dizayn Odaklı Hatır Eğitimi, İş Modeli Kanvası, Sürdürülebilir Bütçe Yönetimi Eğitimi, Bando Çalışması, Ant Yönetimi, Canlı İletişim ve Tike Teknikleri’ konularında online ortamda eğitimler verilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: