Viral enfeksiyon sayısı hastaneleri doldurdu, profesörler pandemi koşullarında korunmayı önerdi

Viral enfeksiyon sayısı hastaneleri doldurdu, profesörler pandemi koşullarında korunmayı önerdi

Prof. Dr. Uğurlu: “Antibiyotikten kaçınılması, evde dinlenmeleri gerekiyor”

DİYARBAKIR – Eksiksiz bölgede olduğu gibi Diyarbakır’birlikte da havaların soğumasıyla beraber viral enfeksiyon zımnında hastaneler doldu taştı, profesörler uyarılarda bulunarak Covid-19 pandemisini meni ederek merbut ortamlardan ırak durulmasını ve evde izole edilerek beslenmeye ilgi edilip bereketli nakit tüketimini önerdi.

Şita aylarının gelmesiyle mevsimsel geçişler başladı. Itici havalarda viral enfeksiyona yakalanan vatandaşlar hastanelere atak ederken Diyarbakır Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümünde Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Tekin, uyarılarda bulunarak antibiyotikten kaçınılmasını ve evde dinlenmeleri gerektiğini tabir yazar, Covid-19 pandemisi izolasyonu kabilinden maskeli dolaşma ve tutkun ortamlardan uzak durulmasını önerdi.

“Alelhusus çocuk kliniklerinde vaka sayısı haddinden fazla faziletkâr”

Yavru kliniklerinde artışın olduğunu belirten Prof. Dr. Uğurlu, “Hele Ilkgüz ve Ekim ayından sonra güz ve şita ayları ile alay malay solunum yolu enfeksiyonları dediğimiz viral enfeksiyon sayılarında bati benzeri artma bahis konusu. Bunun değişik sebepleri bulunmakta. Havaların soğuması, geceleyin ve gün arasındaki ısı farkından muhit bağışıklık sistemimizde düşüş meydana geliyor. amma velakin solunum yolu enfeksiyonlarında bire bir artım oluyor. Hele çocukları etkileyen teneffüs yolu enfeksiyonlarında hastalar ateş, geçit ağrısı, gen vücut ağrısı, koku alma organı akıntısı şeklinde başvuruda bulunuyor. Nadiren dahi bellek ağrısı ve edim şikayetiyle da hastalar başvurabiliyor. bundan sonra çocuklarda etkin olmakla alay malay erişkinler birlikte tıpkı semptomlarla karşılaşabiliyor. Covid-19 yerine ta karşımıza çıkmakta ancak güzeşte yıllar gibi benzeri gözdağı söz konusu değil. Hem kişilerin aşılanması hem de henüz evvel geçirilmiş olmasının verdiği bağışıklıkla gelişigüzel bati bati aynı koku yerine kendini göstermemektedir. Covid-19 şuanda kısık benzeri kızdırma olarak karşımıza çıkmamakta akciğer tutumu da şu aşamada görülmediği için henüz rahatız ve korkulacak benzeri seviyede değil. Amma akıbet iki yılda Covid-19 pandemisinde maskenin kullanımı, elektrik sınırlı ortamlarda teferruatlı süre bulunmama üzere etkenlerle gelişigüzel solunum enfeksiyonu bulunmaz görülüyordu. Bu sene yardımcı tedbirlerin kalkmasıyla alay malay serencam 2 yıldır karşılaşmadığımızdan kaynaklı bu sene maalesef gribal enfeksiyonlar henüz sık görülmeye başladı. Hastanelerde başvuru sayısında kilolu tıpkısı artış var, hem bizde hem birlikte çevre toprak hastanelerine baktığımızda çocuk klinikte yatış oranları çok fazla artmakta. Maalesef donuk ayrımsız süreç yaşamaktayız. Havaların soğumasıyla alay malay önümüzdeki aylarda artmaya bitmeme edecek. Viral etkenler söz konusu olduğu için antibiyotik kullanmamayı öneriyoruz. daha çok evde tatil ve bereketli likit tüketimi özellikle istikrarlı tagaddi bu eşhas için otama açısından yüce. Rahatsız olanların mümkünse evden çıkmamaları sadık ortamda durmamaları, bulunacaklarsa eğer maske kullanımı ve odaların havalandırılması bu hastalığın azalması açısından önem genişlik etmekte” dedi.

Share: