Vekil Kirişci: “3.8 milyar dolarlık dış satım, 25 milyar dolar oldu”

– Icra Vekili Kirişci: ” 3.8 milyar dolarlık ihracat, 25 milyar dolar oldu”

Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, YANLIŞSIZ Parti Adana İl Müzakere Meclisi Toplantısına katıldı

“19 yılda sair sektörlerde ihracat ile dış alım beyninde ithalat lehine bir format varken bizim dış tecim fazlamız 87 milyar dolar”

ADANA – Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Bölgesel bir aktör, toptan tıpkı oyuncu koyulmak, sözü dinlenir aynı büyüklük kendisine yolumuza devam etmenin şartı tarımdan geçiyor” dedi.

Nazır Kirişci, Yüreğir Ekin Merkezi’nde planlı AK Tümen Adana İl Başkanlığı’nın 101’inci Müşavere Meclisi Toplantısına katıldı. Nazır Kirişci burada yaptığı konuşmada, “Bölgesel ayrımsız oyuncu kalkmak, toptan tıpkısı oyuncu almak. Sözü sohbeti dinlenir tıpkısı mevki adına yolumuza devam etmenin şartının tarımdan geçiyor. Bunu bu bakanlığın başında olduğum üzere söylemediğimi özellikle yayımlamak isterim. Besin milletçiliği kavramı bu dönemde gündeme geldi. İhracata yasak ilam etmek o mütekâmil ülkelerin yaptığı aynı gösteri haline dönüştü ve çabucak bu yayılmaya başladı. Çokça şükür ne pandemi döneminde nede cidal döneminde bunları yaşamadık. 495 gemi geçti geçkin itibariyle bu tahıl koridorundan, 12 milyon ton tahıl ve değişik besin ürünleri da gemilerle taşınmış oldu” dedi.

“2023’te 35 bilyon dolarlık ihracat hedefliyoruz”

Sınırlı dönemlerde küçülme olsa bile ekincilik sektörü namına sonuç 15’inde nema gösteren aynı kısım olduğunu vurgulayan Vekil Kirişci, “19 yılda ayrıksı sektörlerde ihracat ile ithalat ortada ithalat lehine tıpkısı kapsam varken bizim aut tecim fazlamız, 87 milyar dolar fazlamız var. Tığ 2002’de 65 milyon nüfusa sahiptik bu sene 85 milyon nüfusumuz var. Şuan 50 milyon gezgin mülakat ediyor. 3.8 bilyon dolarlık dış satım, 25 milyar dolar oldu. 2022’in böylecene 30, 2023’te inşallah aynı 35 milyar dolarlık dış satım hedefliyoruz” diye konuştu.

Icra Vekili Kirişci serencam namına, “346 milyar liralık bitkisel istihsal desteği verdik. Hayvani üretime 113 bilyon liralık elan önceki 9.9 milyon olan büyük sarrafiye hayvan sayısını 17.9 milyon, 32 milyon, 58 milyona ulaştırmış durumdayız. Su ürünleri konusu da çok önemlidir. Sudan erke, zirai sulamada kullanılır. Zımnında su ürünleri konusunda 62 bin tonluk üretim 472 bin tona ulaş durumda su ürünü üretimi” sözlerine düzlük verdi.

Share: