Vekil Acılı, Adana’da toplumsal bakım merkezleri açılışında konuştu

Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanı Su Üzüntülü, “17’si 2022’da gelmek için 2013 yılından bu yana ülkemiz genelinde açtığımız toplumsal bakım merkezlerinin sayısını 2022 böylelikle 400’e, 2023 yılında ise 410’a çıkarmayı hedefliyoruz. Zaman açtıklarımızla bu arada 2022 hedefini sağlamış olacağız.” dedi.

Kederli, Vali Süleyman Elban’ı konuşma etti, valilik şeref defterini imzaladı, Elban ve ayrıksı ilgililerle bir müddet basına tutkun görüştü.

Daha sonraları Nazır Izdıraplı, Yüreğir Kültür Merkezi’nde düzenlenen Adana’nın Sarıçam ilçesi ile Hatay’ın Develik, Samandağ ve Arsuz ilçeleri içtimai hizmet merkezlerinin açım törenine katıldı.

Izdıraplı, burada yaptığı konuşmada, açılışları İstanbul’un Beyoğlu ilçesi İstiklal Caddesi’nde 13 Son Teşrin’daki PKK terör örgütünün saldırısı nedeniyle ertelediklerini söyledi.

İstanbul’daki yıldırı saldırısında personelleri Yusuf Meydan’ın üstelik kızı Ecrin ile hayatını kaybettiğini hatırlatan Yanık, “Açım yapacağımız günlerde onları ahirete uğurladık. Bu vesileyle bir nöbet elan Yusuf kardeşimize ve Ecrin yavrumuza Allah’tan yağmur, ailesine, Adana’ya ve tamam Türkiye’ye başsağlığı ve sabırlar diliyorum.” diye konuştu.

Adana’ya ağustos ayında geldiğinde Türkiye’nin yıllardır eli hunriz yıldırı örgütüyle savaşım ettiğini, terör örgütünün sivilleri murat aldığını söylediğini hatırlatan Acılı, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Hem bölgemiz hem birlikte ülkemiz için haddinden fazla güç bedeller ödediğimizi amma Toroslar’ın, Çukurova’nın yiğit evlatlarının ve 84 milyon insanın eş mücadelesiyle yıldırı eylemlerinin, yıldırı örgütlerinin üstesinden geleceğimizi rapor etmiştim. Şükürler olsun ki terörle mücadelemiz kararlılıkla sürüyor. O konuşmamın üzerinden sabık zaman içerisinde haddinden fazla andıran tıpkı zamanda geçtiğimiz günlerde tıpkı hemşerimiz elan, binbaşımızı, Ceyhanlı hemşerimizi martir verdik. Bu bölgenin hakeza bire bir karakteristiği vardır. Çukurova’nın vatanseverliğinin, aidiyet duygusunun hakeza ayrımsız sonucu var. Maalesef kayıplarımız oluyor ama öbür taraftan hem Çukurova’nın hem 84 milyonunun içerisinde yurtsever milletimizin, askerlerimizin gayretiyle Türkiye’yi terörle terbiye etmeye çalışanların, Türkiye’yi akıllarınca terörle, terörün verdiği zararla mısra getirmeye çalışanların hiçbir ahit emellerine ulaşamayacaklarını bile şükürler olsun kim geride bıraktığımız savaş sürecinde, tarihinde ortaya koyduk. Zaman bundan sonra inşallah insanlığımıza, ülkemizin dirliğine, milletimizin birliğine hizmet etmeye devam edeceğiz. Zaman burada tıpkısı misil henüz belirgin ve kemiksiz namına tabir ediyorum; Karı ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yerine, Türkiye’nin huzurundan, bu ülkenin insanlarının huzurundan berbat olanların saldırılarına, oyunlarına, yalanlarına, çarpıtmalarına aldıracak değiliz. Bugüne kadar nasıl kimseyi geride bırakmadan, hiçbir vatandaşımızı arkada bırakmadan hizmet ürettiysek, imdi de ‘Önce adam’ diyerek çalışacağız, hizmetlerimizi kayırıcı odaklı geliştirmeye devam edeceğiz.”

Adana’da 1, Hatay’birlikte 3 toplumsal bakım merkezi

Bakan Izdıraplı, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın “İnsanı yaşat kim mehabet yaşasın” vizyonu ve işlek liderliğiyle vatandaşların hizmetlere erişimini kolaylaştırmak üzere ayrımlı ihtiyaçlara göre şekillenen eskimemiş projeleri birer birer hayata geçirdiklerini anlattı.

Avrupa Birliği delegasyonu işbirliğinde “Türkiye’deki Mülteciler İçin Finansal Arkalama Programı” kapsamında Türk vatandaşları, Uluslararası Koruma ve Eğreti Himaye statüsündeki kişilerin sosyal hizmetlere erişimini artırmayı hedefleyen Içtimai Hizmetlere Erişimin Artırılması Projesi’nin (SOHEP) bile bu vizyonun ve liderliğin ayrımsız örneği olduğunu dile getiren Kederli, bu proje kapsamında yaptıkları çalışmalarla ilgilendiren bilgelik verdi.

Kederli, toplumsal hizmetlere erişiminin artırılmasının amaçlandığı bu proje kapsamında, siper altındaki bireylerin beraberinde bala, kadın, engelli ve yaşlıların da nitelikli hizmetlere erişebilmesi amacıyla sosyal hizmet merkezleri açtıklarını vurguladı.

Hatay, İzmir, Mersin Ağacı, Antalya, Adana, Balıkesir, Düzce, İstanbul, Kırıkkale, Osmaniye ve Aydın’üstelik toplanmış 16 toplumsal bakım merkezi açtıklarını aktaran Kederli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zaman burada, SOHEP kapsamında, Adana’de 1, Hatay’üstelik 3 başlamak üzere 4 içtimai bakım merkezimizin açılışını yapıyoruz. Bu merkezlerimizle vatandaşlarımızın, arsıulusal ve arızi dulda statüsündeki bireylerin, içtimai hizmetlere erişimi önündeki engelleri inşallah kaldıracağız. Hedeflerimizin gerçekleştirilmesi doğrultusunda proje ekibimiz çalışmalarını azimle sürdürüyor. Projedeki herhangi bir gelişme ile vatandaşlarımıza, bire bir zamanda arsıulusal ve arızi dulda altındaki bireylere kullanılmamış hizmetler sunmaya bitmeme edeceğiz.

Içtimai bakım merkezleri, çocuk, dinç, avrat, eş, engelli, buğulu, şehit yakını ve gaziler ile ailelerine yönelik yerine bakanlığımız mevzuatı çerçevesinde yapılan başvuruların değerlendirilip, mukteza incelemelerin gerçekleştirildiği ve uygun görülen hizmet modellerinin uygulandığı birimlerdir. Sosyal hizmet merkezlerimiz irsal ve idare anlamında sonuç mertebe koca merkezler. Bu birimlerle yaşam biçimlerinde izlenen farklılaşmanın azaltılması, acul toplumsal takas, kentleşme ve göçün oluşturduğu sorunlarla başlangıç edebilme, bireylerin katılımcı, üretken ve kendilerine yeterli ağıl gelebilmeleri için koruyucu, inhibütör, mürebbi, geliştirici, destekleyici, rehberlik ve rehabilite edici toplumsal bakım faaliyetlerinin yürütülmesini sağlıyoruz.”

“Tek ihtiyacı olan vatandaşımızı boydak bırakmadık”

Adana’üstelik 6 toplumsal bakım merkezi bulunduğunu ifade fail Acılı, “17’si 2022’üstelik tutmak üzere 2013 yılından bu yana ülkemiz genelinde açtığımız sosyal bakım merkezlerinin sayısını 2022 böylelikle 400’e, 2023 yılında ise 410’a çıkarmayı hedefliyoruz. Zaman açtıklarımızla beraber 2022 hedefini sağlamış olacağız.” dedi

Nazır Kederli, Ocak Sosyal Destek Programı’nın (ASDEP) bildirme odaklı hizmete dönüşümün bire bir sonucu kendisine kullanılmamış devreye aldıkları bakım başlıklarından olduğu aktardı.

Toplumsal bakım merkezlerinin bile vatandaşın ayağına gidip hangi ihtiyacı varsa soran ve ihtiyaca bakarak hizmet modellerini belirleyen icraat olduğunu anlatan Kederli, şunları kaydetti:

“Hasis hele pandemi dönemindeki yaptığımız çalışmalara ve dünya ile kıyaslamasına baktığımız ahit bu 84 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının eseridir ve ürettiğimiz sonuçla hepimiz alım duymalıyız. Şükürler olsun ki hiçbir ihtiyacı olan vatandaşımızı geride bırakmadık. Tek ihtiyacı olan vatandaşımızı yalnız bırakmadık.

Bakın yaşlılarla alakadar söylüyorum, arada sırada muhalefetten çarpıtmalar geliyor. Esasen söyleyeceğim. Hoşlarına gitmeyecek zira işlerine gelmiyor amma ego söylemeye devam edeceğim. Bakın dünyada o haddinden fazla mütekâmil dediğimiz ülkelerde yaşlıların pandemi dönemindeki ölüm oranları, bakımevlerindekinden bahsediyorum, yüzde 31 ile 82 ortada değişir. Bizde 4,4. Bizim bakımevlerimizdeki pandemiden ahiret yolculuğu oranı 4,4. Bu, bu milletin ürettiği benzeri sonuçtur. Bugün Türkiye içtimai hizmetler noktasında dünyada haddinden fazla eke ayrımsız seviye yakalamıştır, çokça mefret bir eşiği aşmıştır. Bununla dahi şükürler olsun kim hepimiz övünme ediyoruz.”

Ocak odaklı çalışmalar

ASDEP personeliyle 2017’den bugüne 5,2 milyon haneye ulaşıldığını dile getiren Izdıraplı, Adana’de 2017-2022 Son Teşrin sürecinde 111 patika personeliyle 113 bin 953 haneye ülfet gerçekleştirildiğini belirtti.

Ocak eğitim ve iletişimi, ülfet, iktisat, iletişim araçları ve afiyet girmek amacıyla 5 kayran ve 28 modülden oluşan yetişek setlerinin bulunduğunu vurgulayan Yanık, 2013 yılından bu yana 3 milyon 200 bin kişiye ulaştıklarını söyledi.

Nazır Kederli, yaptıkları temas hizmetin odağında ailenin bulunduğunu vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:

“Bilcümle çalışmaların merkezinde ailenin mutlu, gönençli, birbirini destekleyen, muhafız yapısının korunmasını anne alıyoruz. Dolayısıyla engellimizi, çocuğumuzu, yaşlılarımızı mümkünse kişi familya içre desteklemekten başlıyoruz. Kabil değilse ondan sonraları değişik içtimai bakım modellerimiz bunu izlem ediyor. Tığ ailelerimizi ne büyüklüğünde tehlikesiz tıpkı liman olarak tutmaya devam edersek çocuklarımızı o kadar güçlü, sağlıklı, bahtiyar bir biçimde geleceğe hazırlayacağız. Bizim varlık sebebimiz, bu bakanlığın varlık sebebi bu. O yüzden bu çalışmaları haddinden fazla önemsiyoruz.”

Bakanlık yerine kıran ve acil durumlarda da psikososyal bindi hizmetleri sunduklarını nâkil Yanık, Adana’da bugüne büyüklüğünde 1045 kişiye psikososyal bindi hizmeti verildiğini bildirdi.

Acılı, Adana’de yaptıkları hizmetlerle ilişik bile bilgelik vererek, çalışmalarını Cumhur Reisi Erdoğan’ın zar ettiği “Türkiye Yüzyılı Vizyonu” çerçevesinde “önce koca” anlayışıyla doğruluk iyice bir kapsayıcılıkla sürdürdüklerini kaydetti.

Konuşmaların arkası sıra deli dolu bağlantıyla Adana’nın Sarıçam ilçesi ile Hatay’ın Develik, Samandağ ve Arsuz ilçelerindeki içtimai bakım merkezlerinin açılışı gerçekleştirildi.

Nazır Kederli elan sonraları Sarıçam’daki merkeze giderek incelemede bulundu.

Share: