Veca ruzname haberi: İzmirli Milli Dağcı, terörden arındırılan Dert Dağı zirvesine imdi

İZMİRLİ Milli Alpinist Doğukan Kişili, terörden arındırılmasından bilahare dağcıların uğrak noktası olan Ağrı Dağı zirvesine tırmandı. 5 günde, 5 bin 137 metrelik tırmanışı gerçekleştiren Kişili, “Sonuç 2 yılda 20 bin dağcı buraya geldi. Ülkemiz ve dünyadaki birçok dağcı üzere kebir tıpkısı tırmanış noktası olan Balkı Dağı, bölgenin terörden arındırılması ile domestik ve yabancı dağcıların uğrak noktası haline geldi” dedi.

İzmirli Milli Alpinist ve defans uran firmalarından Katmerciler firması çalışanı Doğukan Kişili, Balkı Dağı zirvesine tırmanış gerçekleştirdi. 5 bin 137 metrelik zorlu tırmanışı gerçekleştirerek Katmerciler bayrağını açan Milli Dağcı Doğukan Kişili, “Terörden hava tafsilatlı müddet tutkun olan ancak yapılan operasyonlar sonucu tırmanışlara esasen başlanan Veca Dağı’na tırmanışı gerçekleştirdim. Ülkemizin ciharıyek yanında tırmanışlarımızı sürdürürken, Ağrı Dağı gibi tarihi geçmişi olan turistik açıdan birlikte ülkemize katkısı olan tıpkısı içtima terörden kıran ilişkin olması bizleri etraflıca üzüyordu. Mehmetçiğimizin yaptığı operasyonlarla 2 yıldır meydanda olan Balkı Dağı, tığ sporculara ve mektep çocuğu yerine tırmanışa rabıt duyan kişiler amacıyla emniyetsiz benzeri birikim yaşatıyor. 2 yıldır ülkemiz ve dünyadaki bir nice alpinist için makro aynı tırmanış noktası olan Ağrı Dağı, evcil ve yabancı adına 20 bin kişi tırmanış gerçekleştirmiş. Bunun benzeri mir olduğuna inanıyorum. Bence önümüzdeki yıllarda bu rakamlar bir iki birlikte kalacak. Yıllık ziyaretçi sayısının rahat 30 bin rakamına  dayanacağını düşünüyorum. Veca, ülkemizin dört bir yanından ve ancak dışından mevrut şahıslar üzere ulaşım açısından birlikte çok bayındır. Hem havayolundan hem bile karayolundan şen tıpkısı erişim mevcut” ifadelerini kullandı.

Kişili, dayanabilen tırmanışta verdiği destekten dolayı, Katmerciler İcra Müesses Başbuğ V. Furkan Katmerci’ye teşekkür ettiğini söyleyerek “Bundan ahir tırmanış hedefim yine terörden temizlenen Hakkari Cilo Dağları” diye niteleyerek konuştu.

Share: