Vanlı kadınlar HEM kurslarıyla elan bahtiyar

Vanlı kadınlar HEM kurslarıyla daha bahtiyar

Kurslara katılan kadınlar hem meslek öğreniyor, hem birlikte gelir elde ediyor

VAN – Van’da el eğitim bilimi merkezi bünyesinde açılan kurslarda istihsal yaparak aile ekonomilerine katkıda bulunan kadınlar, oluşturdukları yoldaş çevresiyle da sosyalleşip stres atıyor.

İpekyolu El Terbiye Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılan kurslara katılan kadınlar hem gereksiz zamanlarını değerlendiriyor hem de meslek öğreniyor. Birçok branşta açılan kurslarda eğitim bilimi düzlük kadınlar, daha bilahare zat hisse senedi yerini kurarak ev bütçelerine ulama sağlıyor. Halk terbiye merkezi bünyesinde açılan kurslar sayesinde yersiz zamanlarını mübarek değerlendirdiklerini aktaran kadınlar, bu şekilde mutlu olduklarını söylediler.

İpekyolu Ahali Yetişek Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılan elektronik beyin kursuna gelerek kendini geliştirdiğini belirten Gamze Gül isimli kursiyer, “Burada bilgisayar kullanımını daha pir öğreniyoruz. Bunlar seviyemize işliyor ve bunları henüz sonraki terbiye hayatımızda üstelik kullanıyoruz. Ayrıca ücretsiz olması henüz de evire çevire. Emeği olanlara ve hele hocama teşekkür ediyorum” dedi.

Maişeker Nasip isimli kursiyer ise kursa gelmeden önce vaktinin boşa geçtiğine vurgu yaparak, “Bütün evdeydim ama kursa gelerek boş vakitlerimi doldurdum. Ağırşak maddesel, manevi ve sosyal anlamda bize çokça öz kazandırdı” ifadelerini kullandı.

Daha önce evde çocuklarına ve torunlarına bakarak zamanının geçtiğini belirten Nurgül Kayakesen isimli kursiyer de, “Evde torunlarımla uğraşıyordum. Kursa geldim ve çokça evire çevire şeyler dikiyoruz. Daha Çok dışarıya ihtiyacımız olmuyor. Kendime, aileme ve torunlarıma dikiyorum. Böylelikle aileme katkıda bulunuyorum. Evde haddinden fazla sıkılıyorduk. Buraya geldik ruhsal gerilim atıyoruz. Günlerimiz haddinden fazla adamakıllı geçiyor” diye konuştu.

Kurslarla ilişik mütekellim İpekyolu Halk Terbiye Merkezi Müdürü Mecnunca Cılız birlikte, Van’ın kurs yükünü adeta sırtladıklarına aksan yaparak, “İpekyolu gelmek, Van demektir. Yükümüz gösterişli amma bu durumdan memnunuz” dedi.

1 Ev 2022 yılı itibariyle kısaca 26 bin 700 kursun açıldığına ilgi calip Ark, “50 bin kursiyerimiz var. Bunun birlikte vazıh tedris lise ve ortaokulda dahi kayıtlarımız fazladır. Bizler kol adına canla başla çalışıyoruz. Tek şekilde kimseyi anlayışsız çevirmiyoruz. Burada gençlerimize, kızlarımıza patika öğretiyoruz. Onlarda buradan aldıkları vukuf ve beceri çerçevesinde zat hayatlarına maddesel imkan sağlıyorlar. Bu açıdan mutluyuz. İnşallah bu çalışmalarımız imdi üstelik bitmeme edecektir” ifadelerine saha verdi.

Kurslara gelen kadınların üstelik hayatlarından kıvançlı olduklarını belirten Sıska, “Bizlere, yetkililere yakarış ediyorlar. Burada her kalem mesleği öğrenip, özlük hisse senedi yerlerini kuruyorlar. Kadınların açılım çok güzelce. Ego bu çerçevede bakanlığımız ilkin kalkışmak için bu imkanları sunan herkese teşekkürname ediyorum” şeklinde konuştu.

Share: