Vanlı dağcılar 9 günde 4 zirve yaptı

Vanlı dağcılar 9 günde 4 şahika yaptı

VAN – Düzlük Doğa Sporları Kulübü üyeleri, 9 günde Van, Bitlis ve Dert sınırları içerisinde bulunan Artos Dağı, Nemrut Krater Gölü, Süphan Dağı ve Veca Dağı’nda zirve yaptılar.

Saha Doğa Sporları Kulübü Başkanı Ömer Doğan başkanlığında 11 kişilik ekip, 9 günde 4 doruk ve 33 kilometre Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü çanağı dönerek aynı öge imza attı. Dağcılar önceki olarak Van sınırları içerisinde mevcut 2537 rakımlı Artos Dağı’na tırmandılar. Henüz sonradan Bitlis sınırları içerisinde mevcut 2925 rakımlı Nemrut Dağı ile 4058 rakımlı Süphan Daı’na tırmandılar. Sonuç adına ta veca sınırları içerisinde mevcut ve Türkiye’nin çatısı kendisine adlandırılan 5137 rakımlı Ağrı Dağı’na tırmandılar. 9 günde 3 il 4 zirve yapan Düz Doğa Sporları Kulübü üyeleri, 33 kilometrelik Nemrut Krater Gölü çanağı dönerek tıpkı ilke imza attılar.

Konu ile ilgili açıklama fail Düz Natür Sporları Kulübü Başkanı Ömer Doğan, 9 günde 3 il 4 şahika yaptıklarını bu stabil tırmanışı başarıyla tüketici arkadaşlarını canı ilgiyle tebrik ettiğini söyledi. İlk tırmanışlarını 20-21 Ağustos tarihinde 3537 rakımlı Artos Dağı’na gerçekleştirdiklerini anlatım eden Demez, “ikinci tırmanışımızı ise 22-23 Ağustos tarihinde 2925 rakımlı Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü’ne yaptık ve 33 kilometrelik çanağı dönerek tıpkı prensip imza attık. Üçüncü tırmanışımızı ise 24-25 Ağustos 4058 rakımlı Türkiye’nin sunu faziletkâr 3 dağı olan Süphan Dağı’na gerçekleştirdik. Serencam adına ta 27-29 Ağustos Türkiye’nin yeryüzü efdal dağı olan 5137 rakıma eş Ağrı Dağı’na tırmanışımızı gerçekleştirdik. 9 günde 4 şahika ve 33 kilometre Nemrut çanağını andırmak tabii zordu ama tığ zoru başardık” dedi.

“Artos Dağı etekleri kirlilikten geçilmiyor”

Liyakatli ve haddinden fazla fena hâlde bire bir trans tırmanışı gerçekleştirdiklerini ifade eden Demez, “Mutluyuz, fakat özellikle Artos Dağı, Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü ve Ağrı Dağı bizim bu mutluluğumuza silüet düşürmüştür. Birincisi Artos Dağı’nda bir maraton düzenlendi. Bu maraton sunturlu fikir, sunturlu akıl. Van’ın tanıtımı amacıyla gani aynı ehemmiyet bildirme şayan. Alpinizm yerine imge donör. İyi efkâr sunturlu olan şeyler akıllıcasına yapıldığı zaman domuzuna peki. Evire Çevire efkâr akıllıcasına olmadığı antlaşma güzelliğini, iyiliğini yitirmiş peki. Bu maraton Van’ın tanıtımı için düş vericidir. Ancak maraton namına hiç kimsenin dağlarımızı doğamızı kirletme hakkı yoktur. Maraton güzergahında çokça müfrit şekilde plastik izole bant şeritler, beribenzer çalılara, kuru otlara, yerdeki taşlara bağlandığını ve çokça sayıda rüzgarın savurduğu plastik levhalar gördük. Birçoğunu cem imkanımız oldu. Güzergahta bire bir çoğunu topladık ama ya bizim görmediklerimiz, rüzgarının savurup götürdükleri ve gitmediğimiz rotada neler kaldı onu birlikte bilmiyoruz. Artos Dağı maratonu güzergah belirlemede geçer not malzemeler vakit kaybetmeden doğaya çöp namına kaldı. Güzergahı belirleyen efrat bıraktığınız çöpleri toplaması üstelik bilin. Artos Dağı maratonu Van’ın tanıtımı üzere haddinden fazla güzeldir Van yerine Van Büyükşehir Belediyesini bu icraat dan periferi tebrik ediyoruz ancak güzergah çalışmalarında geride haddinden fazla yararsız bırakan bireyleri de kınıyoruz. Maraton adına dağlarımızı kirletmeyin kirletme bozulmamış kalsın” dedi.

“Şüphan Dağı’ndaki buzullar eriyor”

Nemrut Yanardağ Ağzı gölü Türkiye’nin arz balaban ve dünyanın ikinci nazik krater gölü olduğunu anımsatan demez, “Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü çöpten geçilmiyor. Yerli belediyeler görevini yapmalı ve Nemrut Yanardağ Ağzı Gölün kenarında çöpleri imha etmelidir. Nemrut Krater Gölü kenarına yapılmak maksut beton yığınları duruşma tevkif kararı aldığı halde yıkıp yerinden kaldırılma kararı var iken bibi beton yığınlarının nöbet kenarında durduğuna şahit olduk. Bu konuda sınırlanmış olan kurum ve kuruluşlar bu beton yığınlarını derhal kaldırmalıdır. Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü yeni kalmalı. Kirletmemek bozmamak bilinciyle akıntı etmemiz gerekiyor. Türkiye’nin genişlik faziletkâr 3. dağı olan Süphan Dağı’ndaki buzullar erimiş durumda. Zirvedeki göller benzeri göl dışında ağız ağıza kurmuştur. Bu bile bulut vericidir” diye niteleyerek konuştu.

“Dert dağı tırmanışlarında denetim bulunmayan”

Dert Dağı tırmanışlarının 3 devir sürdüğünü rapor fail Demez, “27 Ağustos’ta Van’dan akım ederek bire bir dönme süresince 3200 kampına ulaştık. 28 Ağustos’ta 4200 kampına kamp kurduk. 29 Ağustos gecesi ise 02.00’bile zirveye cereyan ettik. 4 saat 5 zaman zirveye vasıl ekibimiz tahminî 2 saat zirvede ahit geçirdikten bilahare benzeri bölüm içre Van’a döndük. Balkı Dağı sorunlar dağı haline gelmiştir. Kamp alanları çöpten geçilmiyor. Bazen gruplar dinlenme kampı alanlarını parsellemiş kendilerini rehber yerine tutmayanları taşlama ediyor ayrıca çevik yapılmaktadır. Birçok insan sömürülüyor. Elbette işini bol yapan kamp sahipleri bile vardır, ama umumi namına liyakatta hoşgörüden uzak ayrımsız kasıntı sergilenmektedir. Revan gruplar kimlerin götürdüğü, nasıl bir vasıta yapıldığı bilinmiyor. Türkiye Dağcılık Federasyonu bu konuyu gözden geçirmeli. Revan gruplar rehberler eşinle gidip gitmediği kolluk kuvvetlerince teftiş altına alınmalı. Revan grupların listeleri manşet kuvvetlerine doğrulama edilmeli ve dönüşlerinde teslim edilmelidir. Rehberlik üstüne naif eşhas gruplara kılavuzluk etmektedir. Açıklık aktarma işleri, dinlenme kampı işleri herkes yapabilmeli. Fakat şahika tırmanışı üstüne kılavuzluk yapacak kişilerin mutlak dağcı rehberinin olması gerektiğine inanıyoruz. aksi takdirde mesail henüz dahi büyüyecektir. Veca Dağı Türkiye’nin çatısı. Buzullar eriyor, global ısınma insanlığın ve yaşamın sonu olacak. Kendi ellerimizle sonumuzu hazırlıyoruz. Katmerli sıcaklardan çevre adı global ısınma dediğimiz Ağrı Dağı’ndaki buzulları namevcut ediyor. Ardahan tarafı olan Doğu ve Güney kısımları buzullar tamamen erimiş durumda. Ilgi edelim zat ellerimizle sonumuzu hazırlıyoruz. Doğaya sahip çık geleceğini koru kirletme bozulmamış kalsın” şeklinde sözlerini tamamladı.Share: