Vanlı anneler: “Kandil’in kapısını kapattık”

Van’bile yıldırı örgütü PKK vasıtasıyla kızı dağa kaçırılan anne Saliha Sap, anneler olarak Kandil’in yolunu kapattıklarını ve daha çok çocukların dağa kaçırılmadığını söyledi.

Van’bile çocuklarının terör örgütü PKK marifetiyle dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutan aileler, 44 haftalık süreçten bu yana partinin el başkanlığı binası önünde yerleşme eylemi yaparak seslerini duyurmaya çalışıyor. Evlatları değişik tarihlerde PKK terör örgütü vasıtasıyla dağa kaçırılan ve sayıları 32’yi bulan aileler, kentin genişlik dinç noktası olan Cumhuriyet Altını Caddesi’nde tıpkı araya geldi. Ellerindeki dövizlerle yürüyüş özne anneler, tıpkı yandan üstelik HDP ve PKK aleyhine motto attı.

“Daha Çok Kandil’e yavru gitmiyor”

Bitlis’ten gelerek eyleme katılan ve 2015 yılında oğlu Yetiş Kişi’in PKK aracılığıyla götürüldüğünü rapor eden Saliha Kişi, HDP’nin açtığı müziklerin bundan sonra kapatılmasını dilek etti. Anneler olarak terör örgütü PKK’yı bitireceklerini ifade eden Sap, “Kandil’in kapısını kapattık. Artık Kandil’e yavru gitmiyor. Bildirme haddinden fazla da buna sevindik. Tığ evlatlarımızı istiyoruz. O katiller evlatlarımızı versin. Tığ o çocukları Amerika’ya hizmetkârlık etsinler diye doğurmadık. Sunu şişman hayalim çocuğumun leşker olmasıydı. Hayallerimi çaldılar” dedi.

“Çıktı tek annenin ciğer yanmasın”

HDP’yi tek yerde koparmak istemediklerini dile getiren Baylan Sancar isimli esas ise “HDP 9 yaşındaki çocukları araca bindirerek Kandil’e götürüyor. Tığ PKK’dan ve HDP’den hakkımız olan evlatlarımızı istiyoruz. Tığ evlatlarımız için buradayız. Kızım Şeyma’yı ve ayrıksı çocukları istiyoruz. 11 yıldır benim ciğerin yanıyor. Imdi hiçbir annenin bağır yanmasın” diyerek konuştu. – VAN

Share: