Van’da üretime başlayacak 16 nesiç fabrikasında binlerce tendürüst aksiyon sahibi olacak

Van’da Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının Çekim Merkezlerini Terviç Programı kapsamında hayata geçirilen Tekstil ve Hazır Çul Organize Endüstri Bölgesi’nde kurulacak 16 fabrikada kısa müddet sonra üretime başlanması hedefleniyor.

Van ekonomisinin canlandırılması ve istihdamın artırılması amacıyla Van- Hakkari kişmiri amacında 300 dönüm alana kurulan Tekstilkent’te yer kalmaması konusunda ikinci aşama için geçen sene başlatılan icraat sürüyor.

Kente mevrut yatırımcıların taleplerinin yerine getirilmesi üzere Tevhit Uran Bölgesi (OSB) yerleşkesindeki 42 hektarlık düzlük, Şark Küçük Asya Kalkınma Ajansının (DAKA) desteğiyle parsellenerek firmalara verildi.

Veli Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliğine uzuv İzmir’deki firmaların, 6. nahiye teşviklerinden yararlanarak bahis konusu arsalara temelini attığı 10 fabrikanın inşaatında sona gelindi. Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı ile Cahillik ve Spor Bakanlığınca düzenlenen “Müteharrik ve Üreten Çoluk Çocuk Programı” kapsamında yapımı tamamlanan 6 fabrika binası dahi firmalara tahsis edildi.

Dokuma sektöründe 8 bin gencin istihdam edildiği Van’da, Dokuma ve Hazır Çul Tevhit Sanayi Bölgesi’nde yıpranmamış kurulacak fabrikalarla binlerce kişiye bakir gelişim kapısının açılması bekleniyor.

“Van dokuma sektörünün parlayan yıldızı”

DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, AA muhabirine, OSB’da yapı yatırımları üzere ayrılan 110 hektarlık alanın 42 hektarlık bölümünde altyapıyı tamamladıklarını söyledi.

Kentte amade giysi sektöründe envestisman beğenmek isteyenlerin ciddi başvurusuyla karşılaştıklarını anlatan Güray, “Beklediğimizin üzerinde rabıt ve müracaat var. Firmaların mali ve maharet açıdan değerlendirilmesinin ardından tahsisler yapıldı. Alanda 10 fabrikanın inşaatı aceleten ilerliyor. ‘Müteharrik ve Üreten Çoluk Çocuk Programı’ kapsamında birlikte 6 kesim 5’er bin metrekarelik üretimevi binaları yapıldı ve istihsal yapacak firmalara tahsis edildi.” dedi.

Yakın ahit 10 fabrikanın daha tezce eksiltme edileceğini tamlayan Güray, şunları kaydetti:

“Van genelinde 8 bini sabık yapı istihdamımızın gelecek sene 20 bine yaklaşacağını öngörüyoruz. Van nesiç sektörünün ışıltılı yıldızı. Kilolu talepler var. Sektörün önde gelen aktörleri bandaj gösteriyor. Tığ birlikte bire bir yandan altyapı çalışmalarını hızlıca tamamlarken benzeri yandan üstelik Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğümüzün koordinesinde onaylanan faizsiz cesaret desteği ve sektörün gerekseme duyduğu kalifiye elemanları iaşe etmek suretiyle sektörün yakaladığı bu ivmenin düşmemesi için elimizden mevrut gayreti gösteriyoruz. Kurumsal, ihracat eden, anlaşılan üretim kapasitesine erbap, dünyada oylumlu pazara ehil firmaların bölgemizi tercih etmesi bizi mutlu ediyor.”

“Hem İstanbul hem dahi Ege’den alçak yatırımcılar Van’a geldi”

Türkiye Giysi Sanayicileri Derneği Umumi Heyet Başkanı Ramazan Kayaç da alelhusus 2021’da hazır çul sektöründe kilolu aynı yükseliş katettiklerini belirtti.

Bu sene ihracatta ve çöz piyasada büyümenin bitmeme ettiğini anlatan Kayaç, şunları kaydetti:

“İstanbul’u moda merkezi, Rum’yu istihsal merkezi düzenlemek istiyoruz. Bu sebepten âlem 81 ili geziyoruz. Yatırım yapacağımız illeri tespit ediyoruz. Bu bölgelerden biri da Van. Son bire bir yılda hem İstanbul hem de Veli’den kilolu yatırımcılar Van’a geldi. Yıpranmamış yapılacak yatırımlarla hem istihsal kapasitemizi artıracağız hem da istihdamımızda mehabetli bir artım söz konusu olacak. Avrupa’ya olan ihracatımızın beraberinde Amerika’ya ihracatımızı artırıyoruz. Özellikle Amerika ihracatında yıpranmamış tıpkı aykırı gerçekleştirmek istiyoruz. Bu açıdan da bu bakir yatırımlar haddinden fazla mefret. Van’birlikte çokça genç ve süreduran tıpkısı nüfusun olduğunu tayin ettik. Amade giysi sektörünün hem avrat hem erkeklerdeki istihdama zait ulama sağlayacağını düşünüyoruz.”

“İlk etapta 1000 kişiyi istihdam edeceğiz”

Van’üstelik inşaatı süren fabrikalarda üretim yapacak Narkonteks Dokuma Umumi Heyet Başkanı Turgay Narbay ise kentte envestisman fayrap etmek isteyenlerin önündeki hep bürokratik engellerin kaldırıldığını söyledi.

Batı illerinde gözyaşı ortalamasının 39, Van’dahi ise 23 olduğuna dikkati çekici Narbay, “Onun amacıyla Van’ı tercih ettik. DAKA ve Valiliğin nazik destekleri var. Türkiye, 2000’li yıllardan sonraları ekleme değeri faziletli ürünler üretmeye başladı. Hazır giyimcilerin balaban kapasiteler yaratması gerekir. Bunu garp illerinde fethetmek mümkün değil zira çalışacak elaman bulmakta çok zorlanıyorlar. Van, bu anlamda alımlı şehirlerden biri. Van’dahi kuracağımız fabrikada önceki etapta 1000 kişiyi istihdam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Share: