Van’da CHP Heyetinin Musahabe Ettiği Mahalle, 15 Sene Bilahare Suya Kavuştu

İSHAK ESMER

Van’ın Edremit ilçesinde 15 yıldır içme suyu şebekesi sıfır Süphan ve Yeni Mahalle’da araştırmalar özne CHP heyetinin çağrısının peşi sıra Büyükşehir Belediyesi’ne merbut Van Su ve Şebeke İdaresi (VASKİ) ekipleri, Bakir Mahalle’de içme suyu şebekesi çalışması başlattı. Mahalle sakini Güvenli Şipal, “CHP buraya gelmiş, bize akarsu getirmiş, Allah razı olsun. 15 yıldır burada yaşıyoruz, suyumuz yoktu. CHP olmasaydı bizim suyumuz tek yoktu elhak, teşekkürler” dedi.

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul Milletvekilleri Mahmut Tanal ve Cihangir İslam ile PM üyeleri, geçen hafta benzeri paradigma mülakat amacıyla Van ve Hakkari’ye gelmişti. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ile Kılıçdaroğlu Gönüllüleri’nden oluşan bir takım, Edremit ilçesine kapalı Süphan ve Yıpranmamış Mahalle’birlikte tarihi Şamran Kanalı’nın olduğu bölgede incelemelerde bulunmuş ve burada yaşanan akarsu sorunu üzere yetkililere çağrı yapılmıştı.

Van Büyükşehir Belediyesi’ne sınırlı VASKİ ekipleri, bu çağrının peşi sıra Eskimemiş Mahalle’dahi içme suyu şebekesi çalışması başlattı.

“İKTİDARIN ÇALIŞMASINA NÖBET AÇACAĞIZ”

CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu ve partililer, yapılan çalışmaları durumunda eksiltmek üzere bugün mahalleye geldi. Bedirhanoğlu, CHP’nin temel mugayeret görevini her koşulda ve şartta yerine beyan etmek üzere çalıştığını belirterek, “CHP heyeti adına, vatandaşın mecmu sorunlarına talibiz, bu sorunların çözülmesi üzere anne muhalefet görevimizi rastgele koşulda arkadaşlarımızla bu arada yerine getireceğiz. Sorunları Meclis’e, halkoyu gündemine taşıyacağız. Görevimiz gereği de iktidarın çalışmasına kat açacağız” dedi.

“HAL SAHADA”

CHP Edremit Karı Kolları Başkanı Perihan Günay ise “Edremit’in çoğu mahallesinde su sorunun olduğunu söyleyebilirim. Bu sıkıntıları fasletmek için halkla birebir diyalog, çözüm sahada diyoruz. Tekerlek tekerlek kapıları çalışıyoruz. Bu sorunları ilkin birlikte biliyorduk, İstanbul Milletvekilimiz Mahmut Tanal Mir, salim olsun buraya geldi. Ertesi periyot borular döşendi, icraat yapıldı, bu dahi bizi sevindirdi. Tığ, takkadak halkın sübvanse etmek amacıyla çabalıyoruz” diyerek konuştu.

“ÇOKÇA ŞÜKÜR SUYUMUZ GELDİ”

Mahalle sakini Perihan Sayyiğit üstelik “Tığ, 8 yıldır bu mahallede yaşıyoruz. Yolumuz, suyumuz yoktu. Tanrı sizden ve onlardan razı olsun, suyumuz geldi. CHP mebus, mahalle ziyaretinde bize birlikte geldiler. Mahalledeki avrat, çocukların sorunlarını grado ettiler. Tığ da anlattık, ‘Suyumuz, katıksız gazımız ve servisimiz yok’ dedik. Çokça şükür suyumuz geldi. Tankerle su ihtiyacımızı gideriyorduk, emeği güzeşte herkese teşekkürler” dedi.

Emin Şipal ise “CHP buraya gelmiş, bize akarsu getirmiş, Tanrı razı olsun. 15 yıldır burada yaşıyoruz, suyumuz yoktu. CHP olmasaydı bizim suyumuz tek yoktu elhak, teşekkürler” diye niteleyerek konuştu.Share: