Van ve Bitlis’teki okullarda uyum eğitimi başladı

Van ve Bitlis’teki anaokulu ve ilkokul bir numara sınıflarda ahenk eğitimi başladı.

Van’da Milli Yetişek Bakanlığınca muteber harmoni eğitimi programı kapsamında velileriyle okula mevrut öğrenciler, öğretmenler eliyle yapılan bilgilendirmelerin arkası sıra sınıflara makbuz.

İpekyolu ilçesindeki Zaferler İlköğretim Okulu’na mevrut öğrenciler, öğretmenleri ve arkadaşlarıyla tanışmanın heyecanını yaşadı.

Velilerden Duyma Özdemir, AA muhabirine, bir numara sınıfa başlayan oğluna haremlik ettiğini ve okula ahenk sağlamasına yardımcı olacağını söyledi.

Oğlu kadar ateşli olduğunu belirten Özdemir, “Okula geldik. Öğretmenimizin vereceği listeye göre kırtasiye alışverişi yapacağız. Sunturlu bire bir sene geçirmeyi rüya ediyorum. Iri oğlum üstelik 8. sınıfa gidiyor. Liseye hazırlanıyor. Tempolu bir yıl geçireceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Cemile Amerikan Bar ise “Zaman önce günümüz, heyecanlıyız. Kayıtlarımızı yaptık. Öğretmenimizle tanışacağız. Neva sürecinde kızıma zevcelik edeceğim. Gitgide okuluna alışacak.”dedi.

Bitlis

Bitlis’te Zübeyde Bayan İlkokulu’na mevrut öğrenci ve velilere, uzlaşma eğitim bilimi üzerine bilgiler verildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Güvenli Korkmaz, gazetecilere, kentte neva eğitimiyle 2022-2023 terbiye tedrisat yılının başladığını söyledi.

Çocukların ortama uyması ve okulu tanıması açısından uzlaşma eğitiminin yetişkin olduğunu tamlayan Korkmaz, şöyle konuştu:

“Ati hafta cümle kademelerde eğitim bilimi öğretime başlayacağız. Sistemimize göre her yıl kısaca 7 bin 200 öğrenci birinci sınıfa başlıyor. Bu sene de 7 bin 123 öğrenciyle yetişek öğretime başladık. İl genelinde 6 bin 783 sarıklı ve becerikli ile bu işi yapıyoruz. Eğitim ve öğretime hazırız. Ekol öncesinde ise 5 bin 600 civarı mektepli eğitime başladı. Velilerimizden çocuklarını bir zamanlar okula bırakmalarını istiyoruz. Mecmu mekanlarımız amade. Eğitim talim yılının kırnak olmasını diliyorum.”Share: