Van OSB’de meslek yüksekokulu açılacak

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin (Van YYÜ) Birleştirme Uran Bölgesinde (OSB) iz yüksekokulu açılması üzere Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK ) sunduğu teklif kabul edildi.

Van YYÜ’den yapılan açıklamaya göre, “Van Organize Uran Bölgesi Ustalık Ulum Iz Yüksekokulu”nun açılması talebi YÖK marifetiyle onaylandı.

Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli, patika yüksekokulunun mutluluk ve kesim sanayisinin gerekseme duyduğu hikmet ve beceriye eş nitelikli eş gücünün yetişmesine yardım sağlayacağını söyledi.

Yüksekokul için OSB yerleşkesinde daha önce saha tahsisinin yapıldığını kaydeden Şevli, yapı ve düz yazı süreçlerinin koordineli şekilde yürütülmesi amacıyla OSB ile Van YYÜ arasında işbirliği protokolünün imzalandığını anımsattı.

Van OSB Maharet Ulum Çığır Yüksekokulunda 3+1 sistemi yerine adlandırılan eğitim bilimi modelinin uygulanması yönünde planlamanın yapıldığını nâkil Şevli, şunları kaydetti:

“Bu sisteme bakarak, öğrenciler birinci sınıf bağ bozumu ve bahar nısıf yılı eğitimlerini ekol bünyesindeki sınıf ve laboratuvarlarda nazari ile kılgılı adına alacaklar. birinci sınıf sıcaklıkölçer ortalamaları belli benzeri başarı seviyesinin üzerinde olan öğrenciler, cılız güz yarılı eğitimlerini OSB bünyesinde cümbüş gösteren işletmelerde uygulamalı alarak, baharat yarıyılı eğitimlerini üstelik sınıf ve laboratuvarlarda yapılan yüz yüze eğitimle tamamlayacaklar. Böylelikle, üniversite-uran gelişim birliğinin gerçekleşmesinin birlikte öğrenciler, ayrımsız yandan eğitimlerle alay malay Ar-Ge ve girişimcilik kültürünü öğrenirken özge yandan tasarım ve üretim süreçlerini, hile aşamalarını ve saha çalışmalarının planlanmasına yönelik vukuf ve becerileri kılgısal olarak yerinde öğrenecekler.”

Van OSB’bile çokça sayıda iri, orta, aşağı ve mikro ölçekli işletmenin bulunduğunu nâkil Şevli, “Üniversite senatosu namına güncel aşamada YÖK’ün eğitim desteği verdiği programları da dikkate alarak bu sektörlere müteveccih seksiyon ve programlarımızı açacağız. Özellikle oluşum sektörünün murat ettiği Tekstil, Giyim, Başmak ve Deri Bölümü, Tekstil Teknolojisi programı ile Giyim ve Üretim Teknolojisi programlarını önümüzdeki süreçte hızlıca boşaltmak istiyoruz. Yüksekokulun kurulmasında balaban destekleri olan özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Erol Özvar’a, Valimiz Âşık Balcı’ya, milletvekillerimize ve emeği geçenlere teşekkürname ederim. Yüksekokulumuzun bölgemize uz olmasını dilerim.”

Share: