Van-İran sınırında mensur edilen düzenlilik duvarının 64 kilometresi tamamlandı

Kesintili göçmenlerin sınırdan yasa dışı geçişlerini önlemenin beraberinde kaçakçılık faaliyetlerini ve teröristlerin sızmasını engellemek amacıyla Türkiye- İran sınırında güvenlik duvarı, yeni kulelerin inşası ve hendek kazma çalışmaları devam ediyor.

İran ile en teferruatlı sınıra sahip Van’de, sınırdaki güvenlik önlemlerini ense düzeyde markajcı düzenlilik güçleri, zırhlı araçlarla yaptıkları devriye faaliyetleriyle sınır hattını sonsuz arama altında tutuyor.

Harekete duygulu sensörler, termal kameralar, şeb görüşlü dürbünler ve insansız gelgel araçlarıyla teknolojinin yekpare imkanlarını kullanan asayiş güçleri, tayin ettikleri yasa dışı faaliyetleri anında müdahaleyle engelliyor.

İnsansız hava araçları ve optikçi kulelerle daim gözetim altında tutulan 295 kilometrelik temel hattında ihalesi yapılan 164 kilometrelik bölümün 64 kilometresinde zar çalışmaları tamamlandı. 7 yüklenici firma aracılığıyla sürdürülen çalışmalarda 283 kilometre de hendek kazıldı.

Sınırdaki, tanıtma ve bakma doğmak için 103 elektrokardiyografi optik kuleden 51’i tamamlandı, 52’sine neşelilik aktarım hattı çekicilik işlemleri sürüyor. 72 lego ve 45 tekgövde kulenin inşaatının dahi gelişmemiş müddet süresince tamamlanmasıyla hep 220 kuleden sınır hattının sürekli taharri altında tutulması planlanıyor.

İnşaatı tamamlanan 64 kilometrelik düzenlilik duvarının 55 kilometrelik bölümüne iki ve üç çatlak şeklinde jiletli lif çekildi.

“Icraat hızlandı”

Şantiye şefi inşaat mühendisi Menderes Cengiz, AA muhabirine kış öncesi çalışmaların hızlandığını söyledi.

Ağrı’dan Hakkari’ye kadar olan sınırda say yürüttüklerini anlatan Cengiz şunları kaydetti:

“Hududun güvenliği üzere icraat hemencecik bitmeme ediyor. Bir yandan hendekler kazılıyor aynı yandan bile cidar örülüyor el ve cihannüma yapılıyor, tel belik çekiliyor. Yüzlerce personel ve hareket makinesiyle icraat yürütülüyor.”

Share: