Vali Bikes, muvaffakiyetli kursiyerlere sertifikalarını verdi

Ekincilik ve Orman Bakanlığı 2022 yılı Kadın Çiftçiler Yenilik Yayım Projeleri Programına, Kars İl Tarım ve Orman Müdürlüğü sunulan “Şifalı Bitkiler Esen Başkaları ile Sahn Buluyor Projesi”nin envestisman ayağı ABC ile Yerli Yerinde ismi ile yürütüldü.

Kars’ta Tıbbi ve Hoş Kokulu Nebat Sektörünün genişlemesi ve yaygınlaştırılması amacı ile Projenin eğitim ve neşir ayağının ilk etabı Kars Merkez Balaban ve Basit Boğatepe köylerinde gerçekleştirildi.

Gariban, Tıbbi ve Aromatik Nebat Yetiştiriciliği Kursu’nu başarıyla bitiren kursiyerlere sertifikalarını verdi.

Ilbay/Şehremaneti Komutan Vekili Türker Gariban, Boğatepe Köyü’nde bozuk karye okulunun tamir edilerek Karye Hayat Merkezi olarak vatandaşların türlü pedagojik ve toplumsal etkinliklerin yapmalarının sağlanacağı binada tıpkı bando incelemelerde bulundu.

Gazetecilere açıklamada bulunan Fakir, “Boğatepe’birlikte olmaktan çokça nazik bahtiyarlık duyuyorum. Boğatepe köyü gelişigüzel devir üretim üstelik var. Yaptığı çalışmalarla, faaliyetlerle değme zaman hem şehrimize, hem da ülkemize emsal reşit bulunmaz köylerden birisidir.

Şehrimiz Kars çokça cesim tıpkısı site kültürel yapısıyla, tarihiyle kadim geçmişiyle ve tarımıyla hayvancılığıyla, turizmiyle temas şeyi ile tıpkı bütün namına çokça balaban bir kent bizler bu şehirde olmaktan bu şehre hizmet etmekten haddinden fazla balaban hava duyuyoruz” dedi.

Boğatepe’ye kooperatife mecbur olan hanımların sertifika çekicilik törenine süzülmek için geldiğini rapor fail Kimsesiz, “Köyümüzü ülfet edelim ihtiyaçları varsa talepleri varsa onları dahi dinleyelim istedik. Buradaki cins kahramanlar başarı sahipleri bayan kardeşlerimizdir.

Bu tıbbi aromatik bitkilerin ekimi muhafazası, pazarlanmasına kadar hep alanlarda yetişek faaliyetlerini Ekincilik İl Müdürlüğümüz yürüttü. Tarım Bakanlığımızda destekleriyle alay malay yürüttüğü aynı proje hem Boğatepe birlikte, hem Oğuzlu köyün birlikte, hem dahi belde köylerde kursiyerlerimizi yetiştiriyoruz. Yetişek veriyoruz, tıbbi aromatik bitkiler yönünden filhakika benzeri alt çatı var endemik nebatat yönünden çok varlıklı tıpkısı şehiriz. Bunun üretimiyle birlikte inşallah bakir aynı üretim alanı kazanmış olacağız. Hem köyün ve ailelerin bütçesine yardım sağlamış olacağız. Hem birlikte burada üretimi destekleyerek inşallah burada de tıpkısı istihsal üssü oluşuk tamam diye düşünüyoruz. Bizlerde onun üzere elimizden mevrut desteği veriyoruz” şeklinde konuştu.

Kimsesiz, “Eğitimden bilahare esas gelişim üretime gelecek. İnşallah üretim sürecinde da bizler seçme tür desteğimizi sizlere sürdüreceğiz. Bundan şüpheniz olmasın. Bilcümle amacımız vatandaşımız üretici olsun üretsin, bizde onları destekleyelim. Hem ekonomisine katkıda bulunsun, hem da üretici aynı yurttaş olmanın gururunu hazzını yaşasın istiyoruz.

Köylerimize elimizden geldiğince lüzum enfrastrüktür lüzumlu diğer hizmetler yönünden elimizden geleni yapıyoruz, bundan sonra de yapmaya bitmeme edeceğiz. Sizleri üstelik dinleyeceğiz bu manada inşallah eksiklikleri bodur müddet içerisinde tamamlaya çaba ederiz diyerek düşünüyorum.

Ben bilcümle kursiyerlere eğitime katılan bilcümle hanımefendilere tıpkısı misil daha teşekkürname ediyorum. Esen olsunlar devam ettiler kursa kudretli oldular sertifika kazanmaya türe kazandılar. Sizler yeter kim üretin sizler yeter ki himmet edin sunu büyük destekçiniz biziz, sizleri tek ant boydak bırakmayız. Yeter ki sizler aktif olun, bizde destek verelim.

Boğatepe zaten peynir üretiminde Kars’ta tıpkı sükse hikayesi yazmış köy bu başarı hikayesini de inşallah tıbbi hoş kokulu bitkilerde dahi onların üretiminde de göstereceğine ilgiyle inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı Avlu Boyu Öğrenme Modülünde vadi kayran Tıbbi ve Aromatik Nebat Yetiştiriciliği Kursunda Tıbbi Bitkilerin Yetiştiriciliği, işlenmesi ve muhafazası öğretildi. Kurs Süresi 72 saat olarak gerçekleşti. E degaje sisteminde mecmu 21 kursiyer referans yaptı. 21 kursiyerin 18’i süreklilik durumundan ve kurs mezuniyet sınavından kudretli yerine şehadetname almaya adalet kazandı. 18 Kursiyerden 15’nin sertifikasını alırken, 3 kursiyer ise belgesini Ekim ayında takanak. Kursiyerlerin sertifikaları Ilbay Fakir ve ait çekicilik müdürlerince verildi. – KARS

Share: