Vahap Seçer: “Benim Görevim Hemen Misil Temizleyip Sinek Çivilemek Değil”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Türk-Arap İş İnsanları Derneği’nin (TURAB) 19. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla planlı “Ekonomik İşbirliği Sohbetleri Eksen Oyuncu Sazak” Paneli’ne katıldı. Sazak’in geleceğin yükselen yıldızı olduğunu ve yatırımcılar için balaban fırsatlar sunduğunu vurgulayan Başbuğ Seçer, Mersin Ağacı Limanı ile ilişkin yaşanan gelişmelere bile reaksiyon gösterdi. Anne Taşımalık Limanı’nın Sazak’e yapılacak olmasına rağmen Adana Yumurtalık’ta ÇED Toplantısı yapılmasını eleştiren Seçer, “Buraya Esas Konteyner Limanı yapılacaksa, Yumurtalık’ta Anne Taşımalık Limanı yapmanın fizibilitesini ki yaptı? Ben bu kentin şehremaneti başkanıyım. Ego kentimin haklarını sonuna kadar korumakla mükellefim. Benim görevim hemen yolu koparmak, sineği mıhlamak değil” diyerek konuştu.

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Türk-Zenci İş İnsanları Derneği’nin (TURAB) 19. bünye yıl dönümü nedeniyle planlı “Soylu Erki İşbirliği Sohbetleri Oyun Kurucu Mersin Ağacı” Paneli’nde konuştu.

SEÇER: “BİR BELEDİYE BAŞKANI, KENTİN TA KENDİSİDİR”

Konuşmasına Mersin Ağacı’e ulama sağlayan herhangi bir hareketin bandaj alanlarında olduğunu belirterek başlayan Başkan Seçer, Mersin Ağacı için yapılan seçkin akla yatkın işte ve herhangi bir akıllıcasına işte bu emeklerin yanında olacaklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Mersin’in, geleceğin yıldızı ayrımsız kent olduğunu söylüyorum. Temas haliyle övünerek, rastgele yerde konuşabileceğimiz tıpkı site. 8-10 bin almanak bir tarihin üzerinde kan alıp veriyoruz bu topraklarda. Tanrı’nın, insana bahşettiği bilcümle güzellikleri süresince barındıran tıpkısı kentte yaşıyoruz. Ayrımsız şehremini kentini sevmiyorsa, kentine inanmıyorsa, insanlarını sevmiyorsa, filhakika o koltukta oturmasının da ayrımsız anlamı bulunmayan. Bire Bir belediye reisi, kentin ta kendisidir. Coğrafya bizim kaderimiz reşit Mersin Ağacı’da. 19 yüzyılın önce yarısından sonradan, o günkü acun konjonktüründeki ihtiyaçtan kaynaklanan Liman ve Liman’ın rastgele sabık zaman büyümeye başlaması, Liman’ın ortaya çıkardığı ticari imkanlar, o dönemde ticaretle uğraşan insanların buraya gelmesi ve yanında gerçekleşen firez transferi, Mersin’in gelişimine etki etmiştir. Onun üzere Mersin Ağacı dinamiktir. Buraya yatırım yazmak isteyenlere şurası söylemek isterim; rastgele şeye ve eksiksiz siyasi istismarlara karşın, Mersin bire bir hazar ve dirlik kentidir. Sazak sokaklarında hep güvenle gezer. Mersin eylemek Türkiye söylemek, Türkiye’nin özeti demektir. Onun üzere Mersin geleceğin yıldızı.”

“ADANA YUMURTALIK’TA ÇED TOPLANTISI YAPMANIN MANASI NEDİR?”

Mersin’da tek belediye başkanının yapmadığını yaptığını belirten Seçer, Mersin Limanı ile ilgili yaşanan gelişmelere ilişkin tepkisini ise şu sözlerle dile getirdi:

“Temel Taşımalık Limanı’nı daima gündeme taşıdım. Bunun tıpkı nedeni vardı. Polipropilen tesisleri yapılmasın diye şehremini kendisine sorun açtım ve Efdal Mahkeme’da üstelik nihayetlendirdik. Sebep? Zira herhangi bir biri bir oyunun parçalarıydı. Orası liman bölgesi. Oranın mazisi kerem arazisi.  Ora, vaktiyle bir basılmış girişimi amacıyla, izzet tarafından kâh gruplara verildi ve tahsis edildi. Onlar birlikte onu aldı, belli bir gruba sattı. O kol devletten daha çok, hususi sermayenin eline geçti. Ben hususi anamal karşıtı değilim. Farklı taraftan yerel veya yabancı anamal düşmanlığını dahi reddederim. Yatırım olmazsa imkânsız, ama kontrolünü yapmadan o yatırımı yaptırmam. Çünkü benim politikalarım popülist olacak. Polipropilen tesisi onlardan biriydi. Burada ayrımsız Ana Taşımalık Limanı yeri işaretlenmiş. Bulunan Liman devam etsin, amma bakir limanı genişleteceğiz diyerek, acaba gelecekte tıpkı sonuç ahzetmek için, tıpkı oyunun parçası olarak mı kullanılıyor? Yani bir müddet sonra ‘burada limana ihtiyaç namevcut, doğrusu Kalkınma Planı’nda Mersin Ağacı ibaresi kalktı, Maşrık Akdeniz ibaresi oldu. Bunu Mersin Ağacı’den alalım, tıpkısı eksantrik tarafa, bire bir eksantrik ile götürelim’ düşüncesi mi vardı? Demin yekpare üstelik hakeza oldu. Aynı haftadır gazeteleri izleme ediyorsunuz. Buraya Ana Konteyner Limanı yapılacaksa, Adana Yumurtalık’ta Esas Taşımalık Limanı amacıyla ÇED Toplantısı yapmanın manası nedir? Buraya Asıl Taşımalık Limanı yapılacaksa, Yumurtalık’ta Asıl Konteyner Limanı yapmanın fizibilitesini ki yaptı? Ben bu kentin uray başkanıyım. Ego kentimin haklarını sonuna kadar korumakla mükellefim. Benim görevim takkadak yolu yutmak, sineği öldürmek değil.”

“ANKARA’DAN GELEN TALİMATLA, KİMSE BİZE BİR İŞ YAPTIRAMAZ”

Sazak’in yatırımcılara çok heybetli fırsatlar sunduğunu birlikte tamlayan Komutan Seçer, “Sazak geleceğin yıldızı site derken, yapılan kusurlu işlerden birlikte kentimizi sakınmamız geçişsiz. Mersin yatırımcılara haddinden fazla balaban fırsatlar sunuyor. Örneğin limanı ile sunuyor. Haddinden Fazla net söylüyorum, 8 ay bilahare seçim var. Partimin iktidara gelmesi durumunda, bu limanın yapılması sözünü Mersin Ağacı halkına verdim ego. Taşucu Limanı var, eskimemiş özelleştirildi. Bakir müteşebbis arkadaşımızın eline afiyet. Bulunan liman kurallar çerçevesinde bitmeme etsin. Fakat, Ankara’dan bizi talimatlandırarak, kimse tıpkı iş yaptıramaz. Havaalanı 29 Ekim’bile bitecek dendi. Biter yahut bitmez bilemiyorum, bekliyoruz. Ama, uluslararası havaalanı haddinden fazla yüce ayrımsız envestisman. Onun gerçekleşmesi yerinde, işte bugün toplantının amacı olan ‘Baziçe Kuran Mersin Ağacı’ düşüncesi hayata zarif ve buraya birlikte yatırımcı elan bayındır sağlık” dedi.

“HÜKÜMET, 6. SIRADA VERGİ VEREN BİR KENTİN ÖNÜNÜ FETHETMEK ZORUNDADIR “

Yer Altı Treni projesi üzerine bile katılımcıları bilgilendiren Komutan Seçer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şu temel büyüklüğünde, Sazak ölçeğinde nüfusu olan tek ilde sıfır bir yatırımı başlattık. Yer Altı Treni, tramvay ve hemzemin raylı sistemden oluşan, 35 kilometrelik raylı sistemler projesinin temelini attık. Fakat, finansman kullanmada ağırbaşlılık çekiyoruz. Zira, envestisman programına alınmasına karşın, elan Kaynak yoluyla imzalanmadı. Hükümet, 6. tam rüşvet ödeyen benzeri kentin önünü yarmak zorundadır. Şayet Mersin Ağacı Ankara’nın velinimetiyse, Ankara’nın Mersin Ağacı’in önünü açılış görevi var. Bizim verdiğimiz rüşvet ölçüsünde, buraya yatırımın gelmesi gerekiyor. Bakın, uğraş burnumuzun dibinde. Ama şu burnumuzun dibindeki, kimin çıkardığını herkesin bildiği savaşın de neticelerine biz katlanıyoruz. Doğruları enformasyon zamanıdır. Mersin Ağacı’in yerel nüfusu 1,9 milyon. Öte yandan 400 bin bile sığınmacının yükünü çekiyoruz. Yani Ankara’dan 1,9 milyon adam üzere gönderilen parayla, 2,3 milyon insana hizmet etmek zorundayım. Avrupalı dostlarımıza dahi bunu buradan reklam etmek isterim.”

“TEKMIL YATIRIMCILARIN, BURADA GÜVENLE YATIRIM YAPMASINI İSTERİZ”

Bütün yatırımcıları Mersin Ağacı’e güvenle yatırım yapmaya çağırma fail Başbuğ Seçer, “Fransız Kalkınma Ajansı’nın, Avrupa Birliği’nin değişik kurumlarının, FRIT II kapsamında evet de başka ara sıra kapsamlarda irili ufaklı bize sağlayacakları imkan, bizim yaramıza reçete değildir. Biz bunların farkındayız. Amma büyük anlamda şu anda erk olmadığımız amacıyla, ona dair politikalarımızı de uygulayamıyoruz. Mersin’i seviyoruz, Mersin Ağacı’i önemsiyoruz. Mersin mutlu bire bir site. Sazak erinçli ayrımsız site. Yekpare yerli ve ecnebi yatırımcıların güvenle, çok abat benzeri şekilde, yaptıkları yatırımın karşılığını olağandan alacağı inancı ile buraya yatırım yapmasını isteriz”diye niteleyerek konuştu.

Share: