Uzmanlar herkesi uyarıyor! İşte Düzceli ailenin hayatına mâl olan götüren yalan…

Ülkemizde güz aylarına girilmesiyle alay malay mantar hastalığı zehirlenmeleri üstelik arttı. Düzce’da geçmiş zaman ormandan topladıkları mantarı yiyici Yusuf Çetince ve eşi Emine Çetin’un ölümüne illet oldu.

GELİNLERİ YAVAŞ BAKIMDA

Ailenin gelinleri ise yediği mantarın peşi sıra ağirbaşli bakıma kaldırıldı. Düzce’dahi 29 kişinin daha mantardan zehirlendiği bilgisi verilirken, gene Ordu’dahi birlikte aynı ailenin yediği mantardan belde zehirlendiği anlatım edildi.

UZMANLARDAN PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR

Yalan zehirlenmelerinin artmasının arkası sıra uzmanlardan de art arda izahat gelmeye başladı. Düzce İl Esenlik Müdürü Yasin Yılmayan, Düzce’bile ekim ve kasım aylarında 29 kişinin mantardan zehirlendiğini, ağılı mantarın önceki uykuluk yetmezliğine ardından ise nakil olmazsa ölüme neden olduğunu söyledi.

“VATANDAŞLARIMIZI UZAK DURMAYA DAVET EDİYORUZ”

Yalan zehirlenmelerinin uykuluk yetmezliğine hastalık olduğunu belirten Yılmaz, “İçindeki zehrin etkisi zımnında uykuluk yetmezliği oluyor. Karaciğer yetmezliği gelişince memat gerçekleşmiş oluyor. Biricik alternatif uykuluk nakli oluyor. Yağmur sezonu bitmeme ediyor ve mantarlar çıkıyor. Vatandaşlarımızı uzak durmaya çağirma ediyoruz” diye konuştu.

AİLEYİ ZEHİRLEYEN MANTAR DAHI ORTAYA ÇIKTI

Bu gelişmelerin peşi sıra Yavuz ailesini ölüme götüren mantarın türüne ilgili dahi bilgiler ortaya daha çok. Ailenin “Köygöcüren” diye niteleyerek bildik “Ahiret Yolculuğu meleği” mantarını tükettiği ve bu nedenle hayatlarını kaybettikleri belirlendi.

ÖLÜM MELEĞİ MANTARININ ÖZELLİKLERİ NELER?

Amanita phalloides; evcikkıran ya bile ölüm meleği da denir), Amanitaceae familyasından ağılı bir yalan türüdür. Türkiye’deki ölümsek zehirlenmelerin neredeyse yüzde 90 kadarından sorumlu, serencam adım zehirli ve ağırbaşlı tıpkı mantardır. Bu mantara yaz başlarında ve güz aylarında ormanlarda haddinden fazla sık rastlanır. Mantarın içerdiği amanitin (hele, Amanotoxinler’den alfa amanitin) ve phalloidin maddeleri, sindirildikten 8-12 saat bilahare evvel belirtilerini gösterir ve 3-4 ahit ortamında uykuluk-böbrek metabolizmasını bulunmayan fehamet. Zehrine cebin elan şahane bire bir ilaç geliştirilememiştir. Tedavide silibinin dihydrogen disuccinate disodium enjeksiyonu kullanılmaktadır. Bu mantarın tıpkı kişiyi öldürmesi amacıyla 20-25 gram tüketilmesi ehliyetli olmaktadır. Volvariella volvacea mantarı ile olan benzerliği ölümlerin balaban sebeplerindendir.

Amanita phalloides, 1994 yılı Son Teşrin ayında, İstanbul’bile seri zehirlenmelere yol açmış ve 20’den fazla insanın ölmesine sebep olmuştur.

Share: