Üreticiler fındığı yok etmek üzere bu yıl dahi Şebinkarahisar’ı tercih etti

Giresun’birlikte alelhusus kıyı kesiminde sıcaklıkların ayrımsız süredir bağan seyretmesi ve yağmur olması nedeniyle kâh üreticiler fındıklarını Şebinkarahisar ilçesinde kurutuyor.

Geçen ay başlayan hasat sonrası fındık kurutma işlemi hava şartlarının bulutlanmış ve yağışlı olduğu devir dilimine balya mevrut üreticiler, ürününü sahilden tahminî 110 kilometre uzaklıktaki Şebinkarahisar’a götürdü.

İlçedeki güneşli havayı punt bilen üreticiler, boş alanlara serdikleri fındıklarını kurutuyor.

Fındık kurutan üreticilerden Hasan Akgün, AA muhabirine, geçmiş yıllarda dahi fındığını zayıflatmak üzere Şebinkarahisar’a geldiğini söyledi.

Bu sene hasadın beklentilerini karşıladığını tamlayan Akgün, şöyle konuştu:

“Kısaca 24 dönüm yerim var, 3 tona mümasil verim bekliyoruz. Bu yıl fındıkları topladık, kurutma zamanı yaka kesimde yağış olduğu amacıyla Şebinkarahisar’a getirdik. Tanrı şans ederse burada kurutacağız, gene evimize döneceğiz. Fındık çokluk zamanı havalar güzeldi, fakat kurutma zamanı gelince yağışlar başlayınca, burada havanın henüz pir olduğunu duyduk, sabık yıl üstelik getirdik bu sene bile buraya geldik.”

Normal şartlarda güneşli havada fındığın 2-3 günde kuruduğunu belirten Akgün, “Kenar kesiminde yağmur olduğu için 1 hafta bekledik. Yağmur bitmeme ettiği amacıyla buraya getirdik. Iş akşamı geldik akşamdan fındıklarımızı serdik.” ifadelerini kullandı.

Akgün, 24 saat süresince ürününün başında beklediklerini vurgulayarak, aktarılma içre üstelik fındığın içindeki çürükleri ayırdıklarını dile getirdi.

Asım Aldemir ise bu yıl emeklerinin karşılığını aldıklarını aktararak “Fındık ongun, beklentimizi de karşıladı. Benim 2 ton civarında fındığım var. Şebinkarahisar’bile havalar domuzuna, bizim oralarda yağışlı olduğu için buraya geldik. Şebinkarahisar’birlikte olmasaydık fındığımız çürüyebilirdi” diyerek konuştu.

Aldemir, kıran kesiminden Şebinkarahisar’a fındık getirmenin bayağı olmadığına bel ederek, şunları kaydetti:

“Bizim şu andaki yaptığımız işimiz bire bir yılın emeği. Kıyı kesimlerinde birlikte fındığını seren var ama yağıştan üstünü açamıyor. Giresun fındığı seçme ahit birinci sınıf ancak çuvalda bir geceden fazla kalmaması gerekiyor. İçi elem peki. Şebinkarahisar’da İç Anadolu’nun havasını andırıyor. O yüzden buraya geliyoruz.”

Share: