Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı, 3 ayaklı “yeşil” projeyle fındığın değerini artıracak

Uran ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye’dahi tarımsal ihracatın arz eke kalemlerinden olan fındık için 3 ayaklı yeşil ve entegre ayrımsız projeyi hayata geçiriyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, mutluluk genelinde arz kaliteli fındıkların yetiştirildiği şehirlerden Giresun’bile, Avrupa Birliği INNOFOOD Projesi kapsamında, Besin Araştırı, Imtihan ve Çözümleme Merkezi (GATAM), fındık kurutma aracı ve lisanslı fındık deposu, bütünleşmiş benzeri proje kendisine hayata geçiriliyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, konuya ilişik değerlendirmesinde, GATAM’ın, bölgenin yeryüzü şişman sınav ve çözümleme merkezi olduğunu ve bu sene zarfında faaliyete başlayacağını tabir etti.

GATAM’ın kısaca 1000 metrekare mecbur alan üstünde yerleşmiş ayrımsız bünye olacağına dikkati çeken Varank, merkezde fındığın yanı sıra öz, süt ürünleri, göveri, yemiş ve bahir ürünlerinin bile test ve analizlerinin yapılacağını bildirdi.

Fındık kurutma aracının de Türkiye’da tıpkı önce olacağını belirten Varank, “Fındık kurutma uzlaştırıcı, bölgenin genişlik nazik ihracat ürünü olan fındığın sunu beş altı kaybolma ve yer faziletkâr kaliteyle kurutulmasını sağlıyor. 6 saatte tahminî 2 titrem fındık kurutma kapasitesine topluluk. Araçla, kitap kayıplarının sunu örgen indirilmesi hedefleniyor.” ifadesini kullandı.

Bakan Varank, Giresun’da INNOFOOD Projesi ile kurulumu süren üretim ve sistemlerde incelemelerde dahi bulundu. Projenin benzeri ayağını Giresun’un oluşturduğuna işaret fail Varank, INNOFOOD Projesi ile Avrupa Birliği ve Türkiye’bile daha katma kızıl şart ve meşrubat ürünlerinin geliştirileceğini kaydetti.

Fındık kurutma aracını de proje kapsamında Giresun Ticaret Borsası ile geliştirdiklerini aktaran Varank, söz konusu aracın, ruz panelleriyle, yeşile ve çevreye hürmetkâr bire bir şekilde fındığı kuruttuğu bilgisini paylaştı.

Varank, aracın bu sene kullanılmaya başlanacağını rapor ederek, “Fındık bu site için oylumlu ve altın. Fındıkla ilgili çalışmalara Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı kendisine destek vermeye devam ediyoruz. GATAM ve kurutma aracına AB ile alay malay kestirmece 9 buçuk milyon ekü destek verdik.” değerlendirmesinde bulundu.

Lisanslı fındık deposunun dahi Türkiye’dahi evvel ve yegâne olduğunun altını çizen Varank, vatandaşların ürünlerini burada saklayabileceğini aktardı.

Varank, antrparantez lisanslı depoya konulan ürünler üzerinden vatandaşların bankadan makul cesaret kullanabileceğine dikkati çekerek, ürünün karşılığında alınan belgeyle ticaret yapabildiğini dahi belirtti.

Share: