Unesco Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Yıl Anma Programı’na Yoğun İlgi

‘Bozkırın Tezenesi’ şişman şair Neşet Ertaş’ı anmak için Kırşehir Belediyesi marifetiyle hazırlanan “UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Sene Yâd Programı”, önce gününde sakil deste gördü.

25 Ilkgüz 2012 tarihinde hayata gözlerini yuman balaban şair Neşet Ertaş’ı anmak üzere Kırşehir Belediyesi aracılığıyla gerçekleştirilen “UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Sene Anma Programı”, Neşet Ertaş Ekin Görüşme Merkezi’nde Okan Uğur Öztürk, Söz Bilgili Tokel, Hilmi Şahballı ve Abdullah Gündüz tarafından gerçekleştirilen “Neşet Ertaş” konulu bir panelle başladı.

Ilbay Hüdayar Mete Buhara’nın de katıldığı panelde, programları nedeniyle panele katılamayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, İYİ Fırka Genel Başkanı Meral Akşener’in ve CHP Kırşehir milletvekili Kip İlhan’ın gönderdikleri tebrik telgrafları okundu.

Panel açılışında, panele İYİ Öğür Genel Başkanı Meral Akşener adına katılan İYİ Tümen Ankara mebus Ayhan Altuntaş ile Vali Hüdayar Mete Buhara, birer müzakere yaptı.

Kırşehir Belediye Reisi Selahattin Ekicioğlu ise konuşmasında şunları söyledi:

“Kırşehir Belediyesi kendisine hazırladığımız, ‘UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Sene Ihtifal Programı’ kapsamında bugün burada ‘Neşet Ertaş’ mevzulu panelde mevcut tüm katılımcılara hoşgeldiniz diyorum.

25 Eylül 2012’de aramızdan ayrılan, büyük ozanımız ‘Bozkırın Tezenesi’ Neşet Ertaş, alçak gönüllü dirim biçimiyle, türkülerinin insana ve hayata dokunuşuyla, insana ve geleceğe olan fideist ve umuduyla; eşsiz sesi ve yorumuyla Anadolu abdal geleneğinin öncüsü ve bozlak kültürümüzün yeryüzü şişman temsilcisi olmuştur.

Başta balaban ozanımız Neşet Ertaş tevessül etmek için, Rum abdal geleneğinin bilcümle temsilcileri yardımıyla bozlağın anavatanı olan Kırşehir’imiz, enstrüman alanında UNESCO’nun Doğurucu Şehirler Ağı’na giren ilk ve bir tane şehir olmuştur. Bu bile hepimiz amacıyla çok büyük tıpkı çekicilik kaynağıdır. UNESCO Yatırıcı Şehirler Ağına örgen 49 ülke şehrinden taahhüdünü adına getiren 3 şehirden birinin dahi Kırşehir olduğunu buradan tıpkı posta daha hatırlatmak isterim.

Bu geleneğin yaşatılması, hak ettiği değere erişmesi ve ati kuşaklara aktarılması için planladığımız majör çalışmalara, Dünya Çalgı Şehri olan Kırşehir’birlikte artık da duruluk vermeden devam edeceğiz.

‘UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Yâd Programı’ kapsamında beş altı sonraları altın panelistlerimiz sayın Okan Misyon Öztürk, sayın Söz Bilgili Tokel, sayın Hilmi Şahballı ve sayın Abdullah Güneş bizlere şişman ozanımız Neşet Ertaş’ı anlatacaklar. Kendilerine şimdiden programımıza keyfiyet verdikleri amacıyla teşekkür ediyorum.

Balaban ozanımız Neşet Ertaş’ı aramızdan ayrılışının 10’uncu yılında özlem ve yağmur le anıyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.”

Panelistlerin konuşmalarının arkası sıra Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş birlikte aynı konuma yaparak programın hazırlanmasında emeği geçenleri kutladı.

“UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Yıl Yâd Programı” kapsamında yapılan panelin peşi sıra Neşet Ertaş Kültür Konuşma Merkezi önünden Cacabey Meydanı’na akla yatkın kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Kortejin Cacabey Maydanı’na gelmesinin ardından konser programı açılışı yapıldı.

Başkan Ekicioğlu, burada yaptığı küşat konuşmasında şunları söyledi:

“UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Sene Yâd Programı amacıyla Gürcistan’dan, İtalya’dan, Almanya’dan; Kütahya, Afyonkarahisar, Bursa, Hacıbektaş ve Kırklareli başta girmek amacıyla ülkemizin farklı şehirlerinden gelen canan konuklar ve altın Kırşehirli hemşehrilerim, sizlerle Ozanlar Diyarı Kırşehir’imizde benzeri arada bulunmaktan çekicilik duyuyoruz. Hepiniz hoşgeldiniz.

Kırşehir Belediyesi yoluyla 23-24-25 Ilkgüz 2022 tarihleri amacıyla hazırlanan; UNESCO Çalgı Şehirleriyle birlikte eş programlar ve ülkemizdeki ayrımlı yaratıcı alanlardaki UNESCO Şehirleriyle gelişigüzel planlamaların yapılacağı ve bu vesileyle de benzeri arada bulunacağımız UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Anma Programı’nı siz zer konuklarımızın bile katılımlarıyla başlatmış bulunuyoruz.

25 Eylül 2012 tarihinde ‘bu dünyadan geçen’ Neşet Ertaş, mütevazı yaşam biçimiyle, türkülerinin insana ve hayata dokunuşuyla, insana ve geleceğe olan inancı ve umuduyla; eşsiz sesi ve yorumuyla Küçük Asya abdal geleneğinin öncüsü ve bozlak kültürümüzün en şişman temsilcisi olmuştur.

Başta Neşet Ertaş oluşmak için, Rum abdal geleneğinin bilcümle temsilcileri yardımıyla bozlağın anavatanı olan Kırşehir’imiz, çalgı alanında UNESCO’nun Üretken Şehirler Ağı’na giren ilk ve tek kent olmuştur. Bu de hepimiz üzere haddinden fazla iri tıpkısı gurur kaynağıdır.

Bu geleneğin yaşatılması, hak ettiği değere erişmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması için planladığımız eke çalışmalara, Dünya Çalgı Şehri olan Kırşehir’üstelik artık dahi meydanlık vermeden devam edeceğiz.

UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Ihtifal Programı’nın, UNESCO Şehirlerinin üyelerini birlikte henüz çok birbirine yaklaştırmasına açkı olacağını düşünüyoruz.

Bilindiği için ‘Bozkırın Tezenesi’ balaban ozanımız Neşet Ertaş, 2012 yılındaki vefatından geçmiş, 2009 yılında UNESCO yoluyla “Hayat Dolu koca hazinesi” unvanını almıştı. Neşet Ertaş takkadak ırlamak belirten biri değil, aynı zamanda kendine ilişkin yapısı olan benzersiz ve ibdai tıpkı ulama ter ustasıdır; bu nedenle dahi ‘Bozkırın Tezenesi’ unvanıyla anılmaktadır.

Sesiyle, yorumuyla, sazıyla ve arzu felsefesiyle evrensel değerlere taşınmış olan Büyük Ozanımız Neşet Ertaş’ın ölüm yıl dönümünün ’25 Eylül’ olması dolayısıyla bu sene 10’uncusunu düzenlediğimiz anma programının adını birlikte UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Yâd Programı yerine belirledik.

UNESCO unvanını haiz şehirler olarak bir çatı altında bulunmamız ve UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10’uncu Sene Anma Programı söyleminden dahi anlaşılacağı üzere, kültürel ve sanatsal faaliyetlerinin birbirini etkilemesi ve el birliği potansiyelinden hareketle, başta müzik başlamak üzere tamam sanatsal faaliyetlerin ve yaratımların birbirini beslemesi ve desteklemesi düşüncesiyle sizlerle gelişigüzel olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

23-24-25 Eylül günlerinde yapacağımız UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Sene Anma Programı dahilinde, körpe Kırşehir’imizin kültürel değerlerini sizlerle paylaşırken; değerli misafirlerimizin mevrut oldukları şehirlerin üstelik kültürel değerleriyle buluşmanın fırsatını yakalamış olacağız.

Dünyadaki birçok müzik otoritesi aracılığıyla sesi ve sazıyla söylence kendisine kabul edilen Ikbal Dağı’nın kederli yüreği, Anadolu abdal geleneğinin temsilcisi nazik ozanımız Neşet Ertaş’ı, aramızdan ayrılışının 10’uncu yılında birlik, korku ve özlemle anıyor, hepinize saygılarımız sunuyorum.”

Cacabey Maydanın’ndaki programda konuşmalarının ardından Kırşehir Belediyesi Abdallar Topluluğu, ozanlar; Halil Elbisesiz, Amaçlanan Feryadi ve Hilmi Şahballı, Gürcistan, İtalya ve Almanya’dan gösteri ekipleri ile çalgı grupları gösterilerini sergiledi. İlk günün kapanış konserinde ise şair Okan Garaz Öztürk sahne aldı.

Share: