Umum Eğitimi Merkezi Müdürü kardeşini vuran suratsız bilge karşısında

El Eğitimi Merkezi Müdürü kardeşini vuran nahoş bilgili karşısında

Tutuklu sanık M.Z.U.: “12 almanak matlup verecek meselesi vardı”

Sanığın eşi olan şahit V.U.: “Bu parayı verdiğine özlük kendini inandırıyordu, öyle mal vermedik”

SAKARYA – Adapazarı Umum Eğitimi Merkezi Müdürü’nün cadde ortasında pompalı tüfekle vurularak öldürülmesine ilgili gözaltına alınan ve tutuklanan cömert bilgili karşısına daha çok. Burada defans işleyen kaba, “12 yıllık alacak verecek meselesi vardı. Ağabeyim arabayla giderdi hep amma bu sefer yürümeye başladı bana makul geldi. Kul üstüme alındım çünkü bana henüz önceleri, “Silahımı aldım, alt yapımı hazırladım ceza almam” demişti. Elimi omzuna attım eli beline gidince tüfek arzu dışı dokunaklı aldı. Bana arkadan sıkmasın diyerek bacağına kötü ettim” dedi.

Adapazarı Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Abdulvahit Sivilize, cadde ortasında pompalı tüfekle kardeşi tarafından öldürülmesine ilgilendiren dalavereli M.Z.U. zaman bilge karşısına imdi. 4. Çetin ukubet mahkemesinde görülen davada, maznun, maktulün babası, kardeşleri, sanığın eşi, tanıklar ve yan avukatları salonda hazır bulundu. Celse ortada gelen belgelerin zapta geçirilmesi sonrasında kimlik tespiti yapıldı. Kortej hakkı verilen tutuklu sanık M.Z.U., ağabeyi Abdulvahit Sivilize ile alacak verecek meselesi olduğunu ve konuşmak için gittiği tam ağabeyinin elini beline götürdüğü sırada tüfeğin yanlışlıkla acı aldığını anlatım etti. Mahkemede mevcut öldürülen ve sanığın babası ise iki oğlunun arasında algı verecek meselesinin olmadığını belirtti.

“12 almanak algı verecek meselesi vardı”

Bilgili karşısına sâdır ve saraka hakkı verilen sanık M.Z.U., “Kardeşimi kasten veya tasarlayarak öldürmedim. Ağabey kardeş beyninde olan tıpkı dava vardı, 12 almanak alacak verecek meselesi vardı. Ego Ağrı Patnos’ta bakkal dükkanı işletiyordum. 3 sene uğraştı çocukların burada geleceği bulunmayan dedi, beni inandırma etti. Sakarya’ya geldim ve Patnos’taki yerimi devrettim. Burada ben, ağabeyim ve M.Ç. eş namına balık tezgahında çalıştık sonradan anlaşamayınca ayrıldım. Ego Sakarya’ya 12 sene geçmiş geldiğimde 1 milyon 500 bin lira parayla geldim. Bu parayı ağabeyim benden aldı ve Sakarya’ya alış dedi. 6-7 sene paramı dövize yatırdığını söyledi. beş altı sonradan ego paramı istedim bana bende paran bulunmayan buna dayalı aynı kayıtlı beyanın var mı? Dedi. 4-5 sene önceydi yanılmıyorsam tema attım sonra araya aracılar girdi ve görüşmeye başladık. Düşmanlık olmadı akabinde 1 buçuk yıl önce pandemi döneminde annemi köye götürmemi istedi, götürdüm. Aramızda düşmanlık yoktu. Annemi bıraktıktan sonraları arabayı ağabeyime verdim. en son 15 -20 devir evvel M.B. benimle bahsetmek istedi. Bana 3 buçuk milyon lira teklif ettiler benim paramın o zamanki değeri 20 milyon liraya yakın bende tamam dedim. Bunu kabul etmemdeki faktör beni avukat yilbik sıkıştırdı. Kul akseptans ettim” dedi.

“Ağabeyimi tasarlayarak ve bile bile öldürmedim”

Arkadaşının arabasını alan sanık, “Arkadaşımdan istedim Kocaeli’ne gidecektim eskimemiş tıpkı sahn çıban için gelişim bakacaktım. Tüfeği dahi harcamak üzere arabaya aldım. Sonradan 15 -20 çağ geçti M.B. gelmedi bende ağabeyimin yanına gittim. Beni görür belki konuşuruz dedim. Say saatinin bitimine mümasil orda oldum. Ağabeyim arabayla giderdi hep amma bu posta yürümeye başladı bana doru geldi. Köle üstüme alındım zira bana daha ilkin, “Silahımı aldım, alt yapımı hazırladım ukubet almam” demişti. Elimi omzuna attım eli beline gidince tüfek ikbal dışı keskin aldı. Bana arkadan sıkmasın diye bacağına yara ettim. Ego başlangıçta ağabeyimi kasten ve düşünülerek öldürmedim, ben birini vuracağım diye kimseyi aramadım, HDP binasına gitmedim. Pişmanım, hayatım boyunca psikoloji destek almadım ve tılsım kullanmadım” diye konuştu.

“Söylediklerinin kâffesi yalan maktül ve maznun benim oğlumdur”

Mahkemenin saraka verdiği sanık ve maktulün babası K.U., “Söylediklerinin bütünü dalavere maktül ve maznun benim oğlumdur. Abdulvahit, sanıktan servet almamıştır. Dükkan doğrusu Patnos dışında ufak bire bir kulübeydi sigara bile satamazdı. Ağabeyi, maznun ve çocuklarının iyiliği amacıyla Sakarya’ya çağırdı. Aldığı habbe yarısını ağabeyi Abdulvahit verdi. Şikayetçiyim” şeklinde konuştu.

“Sanığın, Abdulvahit’i kıskandığı üzere hakeza benzeri amel işlediğini düşünüyorum”

Sanığın ve maktulün kardeşi M.U., “Patnos’taki dükkandan sanığın 1 buçuk milyon lira gelir elde etmesi olabilir değildir. Dükkan devredildiğinde batkı etti, takanak yoktu. Sanığın, Abdulvahit’i kıskandığı üzere böyle bir edim işlediğini düşünüyorum. Maznun, ağabeyime yalvardı Sakarya’ya götürmesi amacıyla ağabeyimde aksiyon, sülale bulmasına müzaheret etti. Daha öncesinden ağabeyim hakkımda baltayla öldüreceğini söylüyordu maznun tığ yüz kere söyledik başkaca babam ayaklarına kapandı. Şikayetçiyim” ifadelerini kullandı.

“Bu parayı verdiğine kişi kendini inandırıyordu, anca para vermedik”

Vakfedilmiş sanık M.Z.U.’nun şahit olan eşi V.U., “Maznun eşim, maktulden alacağı var diye söylemleri vardı amma alacağı yoktu. Patnos’tan Sakarya’ya gelirken 1 buçuk milyon liramız yoktu. Sakarya’dan karı alırken paramız çıkışmadı, M.U. 10 bin babam 5 bin lira verdi. Olaydan ilk maznun beni aradı, “Benim ağabeyimden alacağım var mı?” diyerek sordu kul bizim paramızın olmadığını söyledim. O de bana “O zaman erte büyüklüğünde o parayı çıkartmazsanız ikinizi de öldürürüm” dedi. Önceden sanık parayı ağbeyine benim verdiğimi söylerken sonralarında kendinin verdiğini söylemeye başladı. Bu parayı verdiğine özlük kendini inandırıyordu, öyle dünyalık vermedik” dedi.

“Tüfek vardı elinde rahmetliye seslendi ve 2 el keder etti”

Mahkemede şahit kendisine dinlenen S.Ö., “Görüngü sonrasında tıpkısı güç araçtan indi, tüfek vardı elinde rahmetliye seslendi ve 2 halk dokunaklı etti. İkisinin arasında kestirmece 3 metre açıklık vardı, ikinci atışta bire bir etap henüz yaklaştı. Tüfeği arabanın arkasına atarak olay yerinden gitti” derken sanığın fenomen günü kullandığı arabayı veren H.E., “Arabamı çocuğunun askerlik yaptığını, Kocaeli’nde tıpkısı kızdan hoşlandığını ve şiddetli benzeri iş üzere gittiğini söyledi” dedi.

“Tüfeği vardı evvel bacağına sonra vücuduna dağ ettiğini gördüm”

Tanık B.A., “Olay haset arabamın önüne biri imdi. Arkasından benzeri can koşuyordu. Tüfeği vardı ilk bacağına sonradan vücuduna keskin ettiğini gördüm sanığı hatırlamıyorum” dedi.

Davaya ait sanık avukatları sanığın cezai işlem ehliyetinin alınmasını rica etti.

Müşteki ve maktulün avukatı ise “Sanık taammüden ve planlayarak cinayet işlemiştir. Buna ilgilendiren videolar 3. Gösterişli ukubet mahkemesinde videolar mevcuttur elhak dosya kombinasyon talebinde bulunduk. Maznun avukatları maznun karşı cezai prosedür ehliyeti arzu ettiler fakat anca tıpkı rapora icap yoktur zira maznun, burada kendini çokça iyi aynı şekilde anlatım etmiştir. Sakarya 3. Bati ceza mahkemesine sunduğumuz delillerde görüldüğü için sanığın bisikletle ağabeyinin his yaptığı, çektiği videolarda onu vahşicesine nasıl öldüreceği ve sonrasında PKK’ya karışmak üzere dağa çıkacağını rapor ettiği görülmektedir” dedi.

Cumhuriyet savcısı, suçtan zarar gören müştekilerin davaya iltihak taleplerini kabulüne, ceza ehliyeti üzerine sanık avukatlarının dilek reddinin verilmesine, sanığın tutukluluk halinin devamına ve sakim hususların giderilmesi yönünde görüş bildirdi.

Mahkeme heyeti ise sanığın beyanlarında ceza ehliyetine lazım duyulmadığı ve talebin reddine, sanığın mevkufiyet halinin devamına, sanığın ve tanıkların beyanlarında saha düzlük kişilerin tanık kendisine dinlenmesine değişmeyen vererek duruşmayı 6 Açıklık tarihine erteledi.

Ne olmuştu?

Fenomen, 26 April Salı haset Papuççular Mahallesi Saraybosna Caddesi’nde kâin Adapazarı Halk Eğitim Bilimi Merkezi önünde meydana geldi. Merkezden sâdır Abdulvahit Medenileşmiş, iddiaya bakarak takanak-verecek meselesi sebebi ile aralarında tartışma yaşadığı kardeşi M.Z.U. ile yüz yüze geldi. Bu esnada karanlık M.Z.U. beraberinde mevcut pompalı tüfekle kardeşi Medenileşmiş’a üzücü açtı. Abdulvahit Sivilize, kaldırıldığı Sakarya Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesinde hayatını kaybederken, dalavereli kardeşi ise kayıplara karıştı. Polis ekiplerince kaçan şüpheliyi anlamak için degaje yetenekli iş başlatıldı. Ekipler şüphelinin, 34 KV 6235 plakalı otomobille TEMA Otoyolu Ankara istikametinde ezgi halinde olduğunu tayin etti. Bolu sınırlarına girdiği belirlenen vesile, burada Asayiş Bölüm Müdürlüğü Cinayet Sektör ekipleri marifetiyle durduruldu. Namına yardım eden arkadaşı Ş.E. ve bunların beraberinde araçta kâin 5 ecnebi tabiiyetli koca gözaltına makbuz. Araca alınan 5 kişinin ilgi çekmemek amacı ile olduğu öğrenilirken, suratsız M.Z.U. ile kaçmasına arkalama ettiği tayin edilen Ş.E. Sakarya Düzenlilik Bölüm Müdürlüğü ekiplerine teyit edildi. Buradaki işlemleri sonrasında adliyeye atıf edilen şüphelilerden M.Z.U tutuklanırken gayrı keleş adli kontrolle başıboş bırakıldı.

Share: