Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar ATO Başkanı Baran’ı müzakere etti

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Yağmur, Rusya ile cenk halinde olan Ukrayna’nın baştan imarı ve onarımıyla ilişkin Türkiye’nin konusunda düşeni yapacağını kaydetti.

ATO’dan yapılan kayıtlı açıklamaya göre, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Baran’ı makamında mülakat etti.

Baran, Türkiye ile Ukrayna arasında ticari ilişkilerin savaştan evvel geldiği aşamaya değinerek 7 bilyon dolar düzeyinde tıpkı dış ticaret hacmine ulaşıldığını hatırlattı.

Savaşın benzeri an geçmiş sona ermesini istediklerini vurgulayan Yağmur, Türkiye’nin insanca yardım konularında Ukrayna’nın birlikte vadi aldığını anlatım etti.

Yağmur, besin yer güvenliğini tedarik etmek için tahıl koridoru oluşturulması üstüne görev düzlük Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, çatışmaların diplomatik yolla sona ermesi amacıyla de caka üstlendiğine dikkati çekti.

Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti sırasında, Ukrayna Ihtişam Başkanı Volodimir Zelenski’nin nezdinde, bu ülkenin baştan inşasına ilgilendiren geçim imzalandığını tamlayan Yağmur, “Ukrayna’nın yeniden ümran ve onarımıyla ait Türkiye üstüne düşeni ika gayretinde olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Büyükelçi Bodnar’ın lehçe teşrikimesai forumu önerisinde bulunduğunu bildiren Yağmur, “İş forumu yaparak sektörleri ayrımsız araya getirebilir, gelişim birliğimizi lacerem geliştirebileceğimizi ele alabiliriz.” ifadesini kullandı.

Cenk öncesinde Türkiye’den 6 ayrı Ukrayna şehrine uçuş olduğunu kaydeden Yağmur, Ankara-Ukrayna arasındaki direkt pervaz sayısının artırılması yönünde mesai yapacaklarına belen etti.

“Ankara’ya doğrudan pervaz tür”

Büyükelçi Bodnar dahi Ukrayna-Rusya Savaşı’nın etkilerine karşın kazançlı faaliyetlerin bitmeme ettiğini belirterek, Ankara’birlikte düzenlemeyi önerdikleri Türkiye-Ukrayna Hesaplı İş Forumu’na değindi.

Bölgeler bazında çalışmalar yaptıklarını kaydeden Bodnar, “1,5 ay ilk Konya’birlikte bir forum yaptık, ondan geçmiş da Afyonkarahisar’üstelik. Ankara’de üstelik ATO ile toplu tartışma yapmak istiyoruz. Ukrayna’nın baştan inşasına gerekseme var. İnşaattan insani yardıma kadar iş birliği öneri ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bodnar, 2 mutluluk arasındaki uçuş sayısını 12’ye çıkartmayı planladıklarını dile getirerek, bunlar ortada Ankara’ya aracısız uçuşların de olabileceğini bildirdi.

Uğraş zımnında sekteye uğrayan ülkeler arasındaki ticari ilişkileri baştan başlatmak istediklerine dikkati çeken Bodnar, “Savaş sırasında Türkiye’nin desteğini hissettik. Türkiye’den Türk Kızılay ve apayrı kurumlar yoluyla 120 tır insancasına müzaheret gönderildi. Bu çok nazik nicelik.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: