Türkiye’nin en faziletkâr rakımda bulunan siperleri Tarihi Sit Alanı kendisine tescillendi

Türkiye’nin bildirme yüksek rakımda bulunan siperleri Tarihi Sit Alanı adına tescillendi

Artabel Gölleri Tabiat Parkı sınırlarındaki siper, çukur ve özge savaş kalıntıları Tarihi Sit Alanı oldu

Gümüşhane’de Deveboynu Siperleri’nin arkası sıra Artabel Gölleri Tabiat Parkındaki kayran 2.Tarihi Sit Alanı oldu

GÜMÜŞHANE Gümüşhane’de Türkiye’nin en erdemli rakımdaki siperlerinden birisi olan Artabel Gölleri Tabiat Parkında siper ve özge cidal kalıntılarının meydan aldığı 4,5 milyon metrekarelik düz tarihi sit alanı kendisine tescillendi.

Firez ve Turizm Bakanlığı, Trabzon Firez Varlıklarını Siper Bölge Oturmuş, 7433 sınırlanmış kararıyla Torul ilçesi sınırlarındaki Artabel Gölleri Zevk Parkı sınırları içerisinde bulunan alanı 2863 dar Ekin ve Zevk Varlıklarını Siper Kanunu kapsamında “Tarihi Sit Alanı” namına tescilledi. Kararda 1913-1917 yılları beyninde 3.Ordu Komutanlığı Alay ve Tümenlerine tutkun birliklerin savaştıkları martir mezarı, esirgeme, makine yolları, fırın üzere unsurların saha aldığı Artabel Gölleri Zevk Parkı ve yandaki parselde kâin Giresun’un Alucra ilçesi Yeşilyurt köyü sınırlarında bulunan karargah kalıntılarının milli zaman ve askeri savaş tarihi açısından eke olaylardan 1916 yılında Osmanlı-Moskof kuvvetleri arasındaki muhabereler yaşanmış olmasından muhit sınırları belirlenen alanın Tarihi Sit Alanı yerine belirlendiği tabir edildi.

Torul ilçesi sınırlarındaki Artabel Gölleri Tabiat Parkının 3 bin 149 metre rakımlı zirvelerinde 1916-18 Acımasız işgali döneminden mütezayit dulda, şehitlik, karargah ve yolların tescili için Gümüşhane Valiliğinin talebiyle Trabzon Firez Varlıklarını Esirgeme Toprak Oturmuş Müdürlüğünden Arkeolog ve Danışma Tarihi Uzmanından oluşan heyet konuyu yıllar ilk gündeme getiren gazetecilerle ve Natür Siper ve Milli Parklar ekiplerinin rehberliğinde geçtiğimiz aylarda alanda fotoğraf, videoteyp, had ve koordinatlar alarak raporlar hazırlamıştı. Hep 5 bin 859 hektarlık alana topluluk ve 1998 yılında beğeni parkı zar edilen ve Gümüşhane’nin çatısı kendisine nitelendirilen Artabel Gölleri Zevk Parkı, yamaçlarının seçkin yerinden buz kabilinden akan suları, gürül gürül çağlar dereleri, şelaleleri ve 20’den fazla cümudiye gölüyle ışıkla suyun buluştuğu zirve ve ölmeden önce görülmesi gereken meydan kendisine biliniyor.

Alanda yer düzlük şehit kabri ve bulunduğu bölgenin derhâl altında düzlük kayran “Ahtabur” gölüyle ait anlatılan hikaye şu şekildeydi: “Gümüşhane bölgesinin Ruslar aracılığıyla engelleme edilmesinin arkası sıra, işgale cebin devletin gönderdiği aynı grup er şeb yürüyüşü sırasında bu gölün dal kısmından geçe hepsi yamaçtan düşerek boğulur. Sabahleyin olduğunda saf komutanı olayı duygulu ve bölgeye dirimlik. Gördüğü manzara gölün yüzündeki leşker şapkalarıdır. Intizar taburum, lanet taburum diye ağlar. Bölgenin adı bile çıktı Ahtabur namına kalır.”

Yıpranmamış tescille alay malay Gümüşhane’de Tarihi Sit Alanı sayısı dahi 2’ye çıktı. Elan önce Osmanlı-Acımasız Savaşı’nda geçer not siperlerin bulunduğu format ilçeye bağlı Berbat ve Yağlıdere köyleri sınırlarında 3 kilometrelik alandaki 100’ün üzerinde Deveboynu Siperlerinin olduğu kesim “tarihi sit alanı” olarak tescillenmişti.

Share: