Türkiye’nin bildirme kocaman linyit kömürü Van’da elde ediliyor

Türkiye’nin sunma yüce linyit kömürü Van’birlikte elde ediliyor

Vefa Kadro’tan Van’a dev yatırım

VAN Van’ın Gürpınar ilçesinde Türkiye’nin yeryüzü balaban linyit kömürü elde ediliyor.

Vefa Ekip Umumi Heyet Başkanı Veysel Ürüm, 600 milyon öz sermaye ile Van’ın Gürpınar ilçesine kapalı Topçudeğirmeni Mahallesi’nde kurduğu kömür ocağında matbuat mensuplarıyla benzeri araya geldi. Burada yapılan çalışmalar hakkında gazetecilere açıklamada bulunan Ürüm, Türkiye’nin majör benzeri kömür ocağını hizmete açmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti. Madencilikte bölgenin sunma balaban ve kaslı tesisini Van’a kazandırdıklarını vurgulayan Ürüm, “Bura, Türkiye’nin en mehabetli linyit yataklarından biri ve linyit kömür özelliğine eş zer ayrımsız eroin. Kalorisi özgün bazda 4 bin 500 kaloridir. Evsel anlamda bu kömür 5 bin 500 ile 6 bin kaloriye kadar dayanmaktadır. Cumhurbaşkanımızın dahi belen ettiği amacıyla, yerel ve milli olması bizim amacıyla çokça oylumlu benzeri konu. Bu doğrultuda bütün AR-GE çalışmalarımızı tamamladık. Istihsal planlarımızı gerçekleştirdik. Haddinden Fazla kısa aynı süre içerisinde bilcümle yetenek ile evvel ilimize, sonradan bölgemize, elan sonradan ülkemize çok güzel ayrımsız envestisman kazandıracağız” dedi.

“Yılda 300 bin ton kömür üretilecek”

2023 yılı içerisinde haddinden fazla daha şişman rezervlerle karşılaşacaklarının altını çizen Ürüm, “Burada üretilen kömür, Rusya’dan ithal ettiğimiz kömürün muadili. Yeşil enerjiye ehil ve yüzde 1 oranında kükürte sahip. Bu bile kasaba kirliliği itibarıyla haddinden fazla kocaman bir husustur. Kalorisi elhak Türkiye standartlarının çokça üzerinde olup yılda 300 bin ton kömür üretilecek” ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz 500 istihdam”

Tesiste şu anda 200’ün üstünde personelin istihdam edildiğini tabir fail Ürüm, “2023 yılında bu sayıyı 500’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bunun beraberinde tesisimiz bölgenin ekonomisine bile çokça mehabetli katkılar sunacak. Doğu’üstelik sıfır tıpkı tesisi bölgemize kazandıracağız. Bununla ilgilendiren hep çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki süreçte inşallah elan büyük projelerle, iri yatırımlarla kapasitemizi arttıracağız. Vefa Ekip namına ürettiğimiz ocaktan, getirdiğimiz tesise büyüklüğünde bütün ekipmanlar bize ilişik. Bölgemizdeki mesleksel yetersizliğe karşın iri bire bir ceht ile bu işi kapasiteli bire bir şekilde arttırmaya bitmeme edeceğiz. İstihdamı kart, tecrübeli aksiyon arkadaşları yetiştirerek oluşturacağız. Çünkü bura iri tıpkı maden kuyusu ve iri benzeri paketleme tesisi. Basit arkadaşlarımızı burada çalıştıramıyoruz. Öncelikle hareket eğitimi vererek onları yetiştireceğiz. Sonradan devlete, millete iyi insanlar kazandırmış olacağız” diyerek konuştu.

“Kömür rezervimiz genişlik beş altı 10 yıla yetecek kapasitededir”

Kuruluş ile ait AR-GE çalışmalarının 1,5 yıldır bitmeme ettiğine vurgu fail Ürüm, “Bu çalışmalarda hala yüzde 60’lardayız. İnşallah 2023 yılı sonuna büyüklüğünde bütün bir çekince açıklaması yapacağız. Şu anki tahmini rezervimiz maksimal düzeyde çalışsak da 10 yıl süresince ehliyetli kapasitededir. İnşallah en gelişmemiş zamanda Van’dan tutun İç Anadolu’ya, Marmara’ya kadar kömür sevkiyatımız olacak. Burada üretilen kömür, Türkiye standartlarının çokça üzerinde olduğu için alelhusus sanayi bu kömüre çokça nazik bir istek gösteriyor. Kömürü zenginleştirip satacağımız üzere ve galiba tıpkısı kalorinin üstüne çıkartacağımız üzere rastgele taraftan arzu olacaktır” dedi.

“Çıkardığımız kömür çevreye zarar vermiyor”

Kömür ocaklarının vazıh bir işletme olduğunu dahi sözlerine ekleyen Ürüm, “Geçtiğimiz kamer şehit olan madencilerimize rahmet, ailelerine çıdam diliyorum. Bizim ocağımız degaje bire bir işletmedir. Biz tünele girmiyoruz. İşletmemiz tutkun benzeri pres değil. Tamamen aksiyon makineleri ve kamyonlarla piyasaya çıkardığımız bire bir kömür. Çıkardığımız kömür çevreye tek şekilde kötülük vermiyor. Kömürü çıkardığımız antlaşma galiba alanlar oluşturuyoruz. O kömürü çıkardıktan sonraları gine üzerini kapatıp, doğaya ve halka tekrardan kazandırıyoruz. Ağaçlar ekiyoruz, ekincilik yapılacaksa ekincilik arazisi haline getiriyoruz. O alanda işimiz bittiği zaman üzerini gine kapatıp, sakat halinden elan bol bir ağıl getiriyoruz. Ben bu çerçevede işletmememizin ilimize, bölgemize ve ülkemize hoş olmasını diliyorum” dedi.

Share: