Türkiye’nin arz kebir linyit kömürü Van’da elde ediliyor

Van’ın Gürpınar ilçesinde Türkiye’nin sunma yetişkin linyit kömürü elde ediliyor.

Vefa Ekip Umumi Heyet Başkanı Veysel Ürüm, 600 milyon salt resülmal ile Van’ın Gürpınar ilçesine merbut Topçudeğirmeni Mahallesi’nde kurduğu kömür ocağında matbuat mensuplarıyla aynı araya geldi. Burada yapılan icraat için gazetecilere açıklamada bulunan Ürüm, Türkiye’nin balaban ayrımsız kömür ocağını hizmete açmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti. Madencilikte bölgenin en iri ve gelişmiş tesisini Van’a kazandırdıklarını vurgulayan Ürüm, “Bura, Türkiye’nin yeryüzü kebir linyit yataklarından biri ve linyit kömür özelliğine ehil altın tıpkısı maden. Kalorisi özgün bazda 4 bin 500 kaloridir. Evsel anlamda bu kömür 5 bin 500 ile 6 bin kaloriye kadar dayanmaktadır. Cumhurbaşkanımızın birlikte belen ettiği için, domestik ve milli olması bizim üzere çok kocaman benzeri husus. Bu doğrultuda bilcümle AR-GE çalışmalarımızı tamamladık. Istihsal planlarımızı gerçekleştirdik. Haddinden Fazla güdük tıpkı müddet içerisinde parçalanmamış sığa ile önceki ilimize, sonradan bölgemize, henüz sonradan ülkemize çokça iyice ayrımsız yatırım kazandıracağız” dedi.

“Yılda 300 bin titrem kömür üretilecek”

2023 yılı içerisinde çok daha iri rezervlerle karşılaşacaklarının altını çizen Ürüm, “Burada üretilen kömür, Rusya’dan ithal ettiğimiz kömürün muadili. Yeşil enerjiye cemaat ve yüzdelik 1 oranında kükürte erbap. Bu üstelik yer kirliliği bakımından çokça makro aynı husustur. Kalorisi zaten Türkiye standartlarının çok üzerinde olup yılda 300 bin titrem kömür üretilecek” ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz 500 istihdam”

Tesiste şu anda 200’ün üzerinde personelin istihdam edildiğini tabir eden Ürüm, “2023 yılında bu sayıyı 500’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bunun yanında tesisimiz bölgenin ekonomisine de çokça kebir katkılar sunacak. Doğu’üstelik sıfır benzeri tesisi bölgemize kazandıracağız. Bununla ilgili bilcümle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki süreçte inşallah henüz şişman projelerle, şişman yatırımlarla kapasitemizi arttıracağız. Vefa Ekip yerine ürettiğimiz ocaktan, getirdiğimiz tesise kadar bütün ekipmanlar bize ilişkin. Bölgemizdeki mesleksel yetersizliğe karşın şişman bir ceht ile bu işi kapasiteli bir şekilde arttırmaya bitmeme edeceğiz. İstihdamı deneyli, görmüş geçirmiş gelişim arkadaşları yetiştirerek oluşturacağız. Zira burası balaban ayrımsız maden kuyusu ve büyük ayrımsız paketleme tesisi. Vasıfsız arkadaşlarımızı burada çalıştıramıyoruz. Öncelikle hareket eğitimi vererek onları yetiştireceğiz. Sonradan devlete, millete kandırıcı insanlar kazandırmış olacağız” diye konuştu.

“Kömür rezervimiz yer birkaç 10 yıla yetecek kapasitededir”

Tesis ile ilgili AR-GE çalışmalarının 1,5 yıldır bitmeme ettiğine aksan işleyen Ürüm, “Bu çalışmalarda hala yüzde 60’lardayız. İnşallah 2023 yılı sonuna kadar tüm bir ihtiraz açıklaması yapacağız. Şu anki tahmini rezervimiz maksimum düzeyde çalışsak da 10 sene süresince ehliyetli kapasitededir. İnşallah genişlik gücük zamanda Van’dan tutun İç Anadolu’ya, Marmara’ya kadar kömür sevkiyatımız olacak. Burada üretilen kömür, Türkiye standartlarının haddinden fazla üstünde olduğu için hele sanayi bu kömüre çok şişman aynı umu gösteriyor. Kömürü zenginleştirip satacağımız üzere ve belli tıpkı kalorinin konusunda çıkartacağımız için her taraftan irade olacaktır” dedi.

“Çıkardığımız kömür çevreye uymazlık vermiyor”

Kömür ocaklarının ayan tıpkısı pres olduğunu üstelik sözlerine ekleyen Ürüm, “Geçtiğimiz ay şehit olan madencilerimize rahmet, ailelerine sabır diliyorum. Bizim ocağımız engelsiz tıpkı işletmedir. Tığ tünele girmiyoruz. İşletmemiz merbut tıpkı pres değil. Ağız Ağıza hareket makineleri ve kamyonlarla piyasaya çıkardığımız tıpkı kömür. Çıkardığımız kömür çevreye tek şekilde uymazlık vermiyor. Kömürü çıkardığımız zaman muhtemelen alanlar oluşturuyoruz. O kömürü çıkardıktan sonra gine üzerini kapatıp, doğaya ve bölüt tekrardan kazandırıyoruz. Ağaçlar ekiyoruz, ekincilik yapılacaksa ekincilik arazisi haline getiriyoruz. O alanda işimiz bittiği dakika üzerini esasen kapatıp, çarkıt halinden daha verimli ayrımsız ayla getiriyoruz. Ego bu çerçevede işletmememizin ilimize, bölgemize ve ülkemize esaslı olmasını diliyorum” dedi. – VAN

Share: