Türkiye’nin arz büyüğü yerine araç altına makbuz

Bilecik’te zaman yakalanan 110 santim boyunda kestirmece 30 kilogram ağırlığındaki dev sazan balığı Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce Türkiye’nin yer büyüğü yerine kayıtlara geçti.

Bilecik şehir merkezi 5 kilometre uzaklıktaki Gölpark, 10 periyot önceki çadırlarıyla Eskişehir, Bursa, Kütahya, İstanbul ve Adapazarı’ndan gelerek dinlenme kampı kurarak sazan balığı intikal etmek talip acemi balıkçılarla doldu. Bunların içinden Kütahya’dan Bilecik’e gelen Akif Arviş’in oltasına sabaha cebin yakaladığı ve selesiyle tarttığı 30 kilogram 450 gram ağırlığındaki sazan balığını taşıt altına aldırdı. Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürlüğü maharet ekiplerince yakalanan dev sazan balığı ağırbaşlılık ve kamet bakımından Türkiye’de yakalanan bildirme şişman sazan balığı olarak kayıtlara geçti. Sazan balığının Tarım ve Orman Bakanlığı marifetiyle uygun görülmesi halinde tescil işlemleri başlatılacaktır.

Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün, sonuç beş yılda 24 gölete 263 bin 600 sayı sazan balığı saldığı, Pelitözü Göletine ise 4 bin 200 skor sazan balığı bırakıldığı belirtildi. – BİLECİK

Share: