Türkiye’de yetişen sigala ormanlarında eskimemiş aynı yalan türü keşfedildi

Türkiye’dahi yetişen sigala ormanlarında yıpranmamış aynı yalan türü keşfedildi

MUĞLA – Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde Isparta Kılgısal Ulum Üniversitesi Atabey Iz Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Oğuzhan Kaygusuz yoluyla sadece Türkiye’da yetişen bakir benzeri endemik mantar hastalığı türü keşfedildi. Mantar, ‘Inocybe Viscida’ ismiyle tescillenirken, Kaygusuz daha geçmiş üstelik Işıklı Kuşadası’nda yetişen ‘Volvarille Turcica’ ile Artvin Hopa’de yetişen ‘Pluteus Anatolicus’ isimli beyaz mantar türlerini bulmuştu.

Isparta Kullanışlı Bilimler Üniversitesi Atabey Iz Yüksekokulu Öğretim Yardımcısı Oğuzhan Kaygusuz, dört sene ilk Muğla’nın Köyceğiz, Fethiye, Marmaris ve Datça ilçelerindeki sigala ormanlarında düzlük incelemesi yapmaya başladı. Kaygusuz, kayran araştırması sırasında hemen Türkiye’da yetişen sığla ağaçlarının dibinden mantar hastalığı örnekleri topladı. Örnekleri laboratuvarında inceleyici Kaygusuz, içlerinden birinin değişik mantarlara göre yapı bilimsel (yapısal) ve kalıtım bilimi özellikler açısından ayrımlılık gösterdiğini belirledi. Dr. Oğuzhan Kaygusuz elde ettiği araştırma verilerini elan sonradan Gaziosmanpaşa Üniversitesinden Prof. Dr. İbrahim Türkegül, Danimarka’nın Kopenhag Üniversitesinden Prof. Dr. Henning Knudsen ve Almanya’dan Dr. Ditte Bandini ile paylaştı.

Sakın toplamayın zehirli cins

Araştırma böylece, sigala ormanlarından toplanan örneklerin eskimemiş benzeri yalan türüne ilgili olduğu anlaşıldı. Yalan, öğretim görevlisi Dr. Oğuzhan Kaygusuz tarafından kapela yüzeyinin sulu ve yalçın olması nedeniyle ‘Inocybe viscida’ adına tescillendi. Kapela rengi kilitsiz küreksiz turuncu ve al tonları ortada olan mantarın, ınocybe türüne ilişik olduğu için ağılı olabileceği, vatandaşlar yoluyla toplanmaması gerektiği belirtildi. Kaygusuz elan geçmiş bile takkadak Aydınlık Kuşadası’nda yetişen ‘Volvarille Turcica’ ile Artvin Hopa’dahi yetişen ‘Pluteus Anatolicus’ isimleri ile tescillenen parafin yalan türlerini keşfetmişti.

Yayılış alanı yemeden içmeden Türkiye’birlikte

Türkiye’dahi bitki örtüsünün yabansı aynı tenevvü gösterdiğine ilgi Çeken Dr. Oğuzhan Kaygusuz, “Ülkemizin güney ve batısında Akdeniz, kuzeyinde Avrupa-Sibirya ve doğusunda İran-Turan fitocoğrafik bölgelerinin kesişimin birlikte kayran alması, Anadolu’ya nazirsiz özellikler kazandırmaktadır. Türkiye’nin biyolojik zenginliğinin temelinde endemik ve relikt endemik kabil sayısının aşkın olması yatmaktadır. Bu koca türlerimizden birisi dahi Anadolu Sığla Ağacı, Günce Ağacı veya Sigala Ağacıdır. Rum Sigala Ağacı ülkemizde katıksız yayılış alanına sahip olan relikt endemik bir türdür. Türkiye’de 2 bin 500’ün üzerinde yalan türü yetişiyor. Bu suret temas güzeşte ahit yeni buluşlarla birlikte artıyor. Köyceğiz’üstelik keşfettiğimiz Inocybe Viscida ile bilgelik dünyasına bakir bir yalan henüz kazandırdık” diyerek konuştu.

Share: