Türkiye’de 4.1 milyon yaşama borç batağında

Akıbet dönemde Türkiye’yi etkisi altına düz konuşu akse ve erdemli enflasyonun etkileri vatandaşlarda rastgele alanda hissedilmektedir. Bu alanlardan benzeri tanesi dahi kredi kartı ve kredi borçlarıdır. Konuyla ilgili, Mehtap Özcan Ertürk’ün Sözcü’deki haberi şöyle:

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Riziko Merkezi verilerine bakarak, 2022’da şişkinlik derakap üç hanelere yükselirken, bireysel kredi yahut bireysel emniyet kartı borcundan ufuk yasalı takipteki güç sayısı ise Ev-Mayıs 2022 döneminde 748 bin 437 sevimli oldu. Bu benzer 2021 yılının benzeri döneminde 408 bin 913 kişiydi. Böylece ferdî yüreklilik ve ferdî itimat kartı borcunu ödememiş can sayısı Mayıs 2022 bakımından 4 milyon 147 bin 977’ye ulaştı. Bireysel emniyet kartlarını bile içeren bireysel kredilerde arıtma olunacak alacaklar ise aynı eski yıla bakarak yüzde 55 artım ile 30.5 milyar TL oldu.

TBB Risk Merkezi mayıs ayı raporuna göre, takipteki krediler dış bireysel yüreklilik kullanan kişi sayısı akıbet tıpkı yılda kısaca 1.7 milyon sevimli artarak 36.1 milyon kişiye ulaştı. Medyun kişilere ilişik sayı farkı itimat bakiyesi ise 33 bin 400 TL’ye imdi. kişi başına sayı farkı ferdî kredi (cesaret kartı dahil) mecmu bakiyesi en faziletkâr iller ise sırasıyla, Ankara, İzmir, Tekirdağ oldu.

Yüzde 69’u ihtiyaçtan kullanıldı

Bankacılık Aranjman ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine bakarak 22 Orak Ayı itibarıyla 1 trilyon 207 milyar TL’ye ulaşan bütün tüketici itimat ve cesaret kartları hacminin yüzdelik 69’unu gerekseme kredileri ile ferdî yüreklilik kartları oluşturuyor. Vatandaş müdrike ihtiyaçları ve günü yönetmek için güven kullanmayı yeğleme ederken, tüketici kredilerinde limitler 50.000-70.000 TL aralığına indi. Verilere bakarak vatandaşın bankalara olan güven ve anaç borçları sonuç bire bir yılda 327 bilyon TL artma gösterdi.

Marketlerde kartlarla rekor kırıldı

Avlu pahalılığı kendini emniyet kartı harcamalarında yaslı bir biçimde kendini gösteriyor. BDDK verilerine göre ferdî cesaret kartları hacmi 22 Orak Ayı itibarıyla 286 milyar TL’yi buluyor. 2021 yılı Orak Ayı ayında bu namus borcu 171.3 milyar TL, 2000 yılı Orak Ayı ayında ise 120.2 bilyon TL idi. Biçim Bankası’nın kartlı harcama verileri, bu sene özellikle market alışverişinde tarihi rekorlar kırıldığını gösterdi.

Vezneci borçları bulut yaratıyor

 

VEZNECI BORÇLUSUNA SİCİL AFFI GELİYOR

 

HÜKÜMET VEZNECI BORÇLARINA KEFİL

 

Share: