Türkiye’de 13 milyon civarında kedi ve köpek, 200’ün üstünde bulaşan çor var

Türkiye’dahi 13 milyon civarında kedi ve köpek, 200’ün üzerinde geçici hastalık var

Aksaray Baytar Hekimler Odası Başkanı Önder Yıldız:

“Hayvan Bilimi çiplenerek hem popülasyon hem da sosyete sağlığı kontrol altına alınıyor”

AKSARAY – Aksaray Baytar Hekimler Odası Başkanı Önder Talih, Türkiye’bile yaklaşık 13 milyon pisik ve kapik bulunduğunu ve bu hayvanlardan insanlara bulaşıcı 200’ün üstünde geçici çor olduğunu belirterek, “Ekincilik ve Orman Bakanlığının güzeşte sene yürürlüğe aldığı yönetmelikle alay malay mevki genelinde milyonlarca efsanevi çiplenerek arama altına alınırken, bu sayede hem hayvan popülasyonu hem de topluluk sağlığı taharri altına alınıyor” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığının sabık yıl yürürlüğe koyduğu ve 31 Meyan 2022 tarihinde serencam bulan domestik ve çıkmaz hayvanlarına yonga yakışmamış uygulaması akıbet günün geçmesine rağmen halen devam ediyor. Kedi ve köpekten oluşan Türkiye’deki yaklaşık 13 milyon hayvanın çiplenerek taharri altına alınması, Aksaray’bile birlikte halen devam ediyor. 4-5 bin civarında pisik ve köpeğin bulunduğu Aksaray’bile birçok hayvan çiplenerek kontrol altına alınırken, baytar hekimler çipleme işleminin toplum sağlığı açısından birlikte çok yüce olduğuna vurgu yaptı.

“Pisik ve köpeklerden insanlara güzeşte 200’ün üstünde bulaşıcı çor var”

Hayvanlardan insanlara bulaşıcı 200’ün üstünde çor bulunduğuna dikkat çeken Aksaray Baytar Hekimler Odası Başkanı Önder Yıldız, yonga uyumsuz sistemini ve özelliklerini anlattı. Uygulamanın hele hayvan popülasyonunu ve cemiyet sağlığını taharri altına ahzetmek amaçlı yapıldığına dikkat calip Baytar Doktor Alemdar Talih, “Türkiye’de olduğu gibi Aksaray’birlikte bile kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi, araç altına alınması amacıyla yonga dediğimiz uygulamayı yapıyoruz. Bu uygulamanın temel amacı hayvanların resmi adına kimliklendirilmesi. Kimliklendirirken bağımlı bu hayvanlığa yapılmış olan benzeri akur aşısı, gençlik aşısı, otlakçı uygulamaları evet birlikte hayvanın geçmişinde bir hastalık vardır, onların taşıt altına alınıp strateji edilmesini sağlamaktır. Bunlarla ait hayvanları kimliklendirmek ve pusat altına ahzetmek amacıyla bakanlığımız tıpkısı aplikasyon geliştirdi. Dünyanın mütekâmil ülkelerinin çoğunda bu aplikasyon yapılıyor. Tığ birlikte hem hayvan sayımızı tespit etmek hem hayvan popülasyonunu tayin etmek ve hem üstelik hayvanları taharri altına alabilmek amacıyla hakeza ayrımsız uygulamaya gittik. Bunun tıpkı amacı birlikte şudur. Hayvanlardan insanlara geçebilen azgın sayıda hastalıklar vardır. Toplum sağlığını etkileyen 200’ün üstünde bulaşan hastalık vardır. Bunların kontrol altına alınmasını bulmak amacıyla ve hayvanlardan insanlara geçebilecek, topluluk sağlığını bozacak hastalıkları bulunmayan edebilmek amacıyla böyle ayrımsız uygulamaya gidildi. Bu uygulamayla ilişkin adına bilgisayardan GPS ile girdiğimizde hayvana henüz evvel meri tedaviler, hayvanın özge sorunları, hastalık taşıyıp taşımadığı, topluluk sağlığını etkileyip etkilemediğini görmekteyiz. Buda bizim amacıyla son rütbe büyük. Tıpkısı farklı amacı ise hırsızlıklar noktasında kısık teessürat yaşamaktayız. Köpeğimiz kedimiz kaybolduğunda evet bile çalındığında GPS ile bunulur. Çipin özel bir aleti var bizde onlarla okutup hayvanın nerede olduğunu kimde olduğunu vasıta altına alabiliyoruz kim buda son paye cesim. Esasen çipi ilimizde baytar hekimleri odamız yoluyla takıyoruz. Bakanlığımız 12. ayın 31’ine kadar yonga arızi müsaadesinde bulunmuştu. Biz yonga yakışmamış işini yetiştirebildiğimiz kadarını yaparak vasıta altına aldık yetiştiremediğimizi bile bildirme kabul etmek koşuluyla yapıyoruz” dedi.

“Türkiye’da 13 milyon civarında pisik ve kapik var”

Hayvan popülasyonunun çokça hızlı ilerlediğine ilgi çekici Başkan Alemdar Nasip, “Burada yer şişman sıkıntımız şu. Hayvan popülasyonumuz siktirici çok fazla. Türkiye’üstelik tahminî pisik ve köpek sayımız 13 milyon civarında. Bu hayvanların bir anda pusat altına alınması ve kontrol edilmesi az buçuk bati görünüyor. Onun üzere bunu biraz zamana yayarak uygulamayı fora etmek istiyoruz. Önümüzdeki dönemde üstelik Aksaray’daki eksiksiz veteriner hekimlerimiz ile birlikte çip uygulamamızı yapacağız. Yonga haddinden fazla süssüz tıpkısı maşa, siftinlik benzeri iğne ve içerisinde ayrımsız ancak proton var. Onu hayvanın kaburgalarının arasına enjekte ediyoruz ve orada aynı variyet boyu kalıyor. Okuyucuları ile birlikte uydudan yahut elimizdeki çip okuyuculardan bunu çokça niteliksiz okuyabiliyoruz. Hayvana tek uymazlık vermiyor, sağlık açısından tek ülkü yok. Vatandaşlarımızın üstelik çipleri taktırmasını istiyoruz, çünkü bizim cemiyet sağlığımız haddinden fazla daha makro. Hayvanlarımızın sağlığını düşünürken cemiyet sağlığımızı dahi düşünmek zorundayız” şeklinde konuştu.

“Hayvanları kısırlaştırmamız gerekiyor”

Pisik ve köpeklerin hamilelik süresine değinen ve üremenin çok çetin anlamda çarçabuk ilerlediğine özen çeken Komutan Talih, “Kedi ve köpeklerde gebelik süresi kısaca 55-60 dönme. Bunlar insanlardaki kabil tıpkı yahut iki yavrudan artım çok fazla bala veriyorlar. 6 ile 11 civarında yavruluyorlar. 55 bölüm 2 maaş gelişmemiş ayrımsız müddet. Bu süreçte 9-10 devam bala yapıyorlar. Dolayısı ile o yavruları murakabe etmek ve rehabilitasyonunu ulaşmak çokça ağırlık. Onun adına yapabileceğimiz şu var, hayvanları kısırlaştırmamız gerekiyor. Ancak bu yöntemle kontrolünü sağlayabiliriz. Dünyada ve mütekâmil ülkelerde bile bunu yapıyorlar. Önümüzdeki dönemde bile biz bunu yapacağız. Aksaray’dahi birlikte kısaca 4 bin 5 bin civarında hayvanımız var. Fakat popülasyon pozitif ya da nakıs yönde çarçabuk ilerliyor. Bizim amacıyla şanlı olan hayvan sayısı değil hayvanların kısırlaştırılarak taharri altına alınması, toplum sağlığını etkileyecek sorunlardan kurtarılması, parazitlerle mücadele edilmesi ve hayvanların aşılarını yaparak topluluk sağlığını menfi etkileyecek faktörlerden kurtarabilmek. Böylece birlikte efsanevi refahını sağlayabilmek” diye niteleyerek konuştu.

Share: