Türkiye Haftaya Yağmurla Başlıyor: Marmara’da Sıkıntı, Itidalli ve Güney Veli ile Itidalli Karadeniz’de Yağmur

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), ferda Marmara Denizi’nde sıkıntı; Mutedil Karadeniz kıyılarında, Ilımlı ve Güney Ege’de yağış beklendiğini belirterek oluşabilecek olumsuzluklara alın vatandaşı uyardı.

MGM, 5 Eylül’de (erte); Marmara Denizi’nde sıkıntı, Mutedil Karadeniz kıyılarında yara yağmur, Ilımlı ve Cenup Ege’de ise Akva Fırtına beklendiğini açıkladı. MGM’den yapılan tembihler şöyle:

“-Pazartesi günü, Samsun, Giresun ve Sinop çevreleri ile Kastamonu’nun kuzeyinde kuvvetli, Samsun’un şark ilçeleri ile Ordu’da çok sağlam ve düzlük saha biberli (51-100 kg/m2) boğanak ve asuman ses boğanak yağmur beklendiğinden yeğin, feyezan, sebep, kayşa, yağmur anında sağlam rüzgar ve ulaşımda aksamalar kadar olumsuzluklara karşı tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

-Ölçülü ve Cenup Ege’de rüzgarın yarın (05.09.2022 Pazartesi) öğle vakti saatlerinden itibaren şimal ve kuzeydoğu, güneyinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75km/sa) sıkıntı, düz meydan 9 kuvvetinde (90 km/sa) akva fırtına şeklinde eseceği anlayış ediliyor. Fırtınanın, Salı günü akşam saatlerinden sonradan etkisini kaybedeceği beklenmektedir.

-Marmara’da rüzgarın yarın (05.09.2022 Pazartesi) öğle saatlerinden itibaren şimal ve kuzeydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (80-75 km/sa) fırtına şeklinde eseceği tutum ediliyor. Fırtınanın, bir bölüm tün saatlerinde etkisini kaybedeceği beklenmektedir.)

Share: