Türkiye-Gürcistan-KEZ Tecim ve Envestisman Olanakları Çapraz Kümelenme Toplantısı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye ile Gürcistan arasındaki tecim hacminin gücük tıpkı süre içre 5 bilyon dolara büyüklüğünde çıkarılmasına inandığını söyledi.

Icra Vekili Muş, Gürcistan Başbakan Yardımcısı, Tutum ve Sürdürebilir Kalkınma Bakanı Levan Davitaşvili ile gelişigüzel Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen Türkiye-Gürcistan- Avrupa Birliği (AB) Ticaret ve Envestisman Olanakları Çap Kümelenme toplantısına katıldı.

Tiflis’te benzeri otelde düzenlenen toplantının açılışında mütekellim Muş, marjinal kümülasyonun sunduğu tecim ve envestisman fırsatlarına ilişkin aydınlatıcı bilgilerin paylaşıldığı toplantının düzenlenmesine katkı sağlayıcı herkese teşekkür etti.

Muş, lüzumlu 2019’dan itibaren ortaya sâdır kullanılmamış tür koronavirüs (Kovid-19) salgını, gerekse bu yılın başlangıcında başlayan Rusya- Ukrayna savaşı nedeni ile dünya ekonomisinin, lojistik, tedarik zincirleri, kaba bap, gıda, erke ve toptan enflasyon alanlarında derinleşen mesail ile karşı karşıya kaldığını belirterek, “Bu dayanabilen koşullar zarfında, 2021 yılında Türkiye ekonomisi yüzde 11 büyüyerek serencam 10 yılın sunma acul büyümesini gerçekleştirmiştir.” dedi.

Türk ekonomisinin zinde performansını bu yılın ilk iki çeyreğinde üstelik sırasıyla yüzde 7,3 ile 7,6 büyüyerek sürdürdüğüne dikkati çeken Muş, “Bu rekor nema oranlarında ihracatımız avangart rolü üstlenmiş olup Türkiye ekonomisinde büyümenin lokomotifi haline gelmiştir.” dedi.

Muş, 2021 yılında Türkiye’deki ihracatın bire bir esbak yıla nazaran yüzde 33 artışla 225 milyar dolar, aut tecim hacminin ise tıpkı eski yıla göre yüzde 28 artarak 497 bilyon dolar adına gerçekleştiğini belirtti.

“Gürcistan’la ticareti 5 milyar dolar seviyesine çıkaracağımıza inanıyorum”

Gürcistan’la üstelik sonuç dönemlerde tecim konusunda kocaman artışların kaydedildiğini rapor eden Icra Vekili Muş, şöyle devam etti:

“2021 yılında düet ticaret hacmimiz, aynı önceki yıla nazaran yüzdelik 20’sinin üzerinde artım göstererek 2 milyar doları aşmıştır. Bu yılın evvel 8 mahiye döneminde dahi düet ticaretimiz benzeri eski yılın aynı dönemine göre yüzdelik 50’den aşkın artarak 2 bilyon dolara ulaşmıştır. Kâin eğin düzey ilişkilerimiz ile ticaretin yasal ve lojistik altyapısına yapmış olduğumuz yatırımlar sebebiyle, düet ticaretimizi arz gelişmemiş sürede 5 milyar dolar seviyesine çıkaracağımıza inanıyorum.”

SU ile tecim

Türkiye’nin, çeyrek altın asrı çok süredir yürürlükte olan Gümrük Birliği sayesinde AB ile yakın gelişim birliğini sürdürdüğünü kaydeden Muş, şunları söyledi:

“Bunun benzeri sonucu adına, 2021 yılında gerçekleştirdiğimiz 178 milyar doları aşan tecim hacmi ile Avrupa Birliği, en cesim ticaret ve yatırım ortağımız olmuştur. SU ile çalışmalarımızın mihrak noktası, ihracatımızdaki artış trendinin sürdürülmesidir. Bu amaca harıldamak amacıyla ters kümülasyonu, Gürcistan’ı dahi içine takanak şekilde devreye aldık. Bu çalgı sayesinde Gürcistan ile ikili ticaretimizin potansiyeline ulaşmasına majör katkılar sunmuş oluyoruz.”

Mehmet Muş, Türkiye ile Gürcistan beyninde 2008’de erkin ticaret anlaşmasının imzalandığını hatırlatarak, bahis konusu anlaşmanın güncellenmesi ve genişletilmesi konusunda 2016’dahi başlatılan çalışmaların sona erdiğini ve bugün bu değişiklikleri imzaladıklarını söyledi.

Anlaşmanın güncellenmesinin düet ticaretin elan birlikte artırılmasına balaban katkı sağlayacağını tamlayan Muş, şunları kaydetti:

“Bu anlaşma ile halihazırda yürürlükte olan STA’nın kapsamını ekincilik ürünleri özelinde genişletiyor, ayrıca hizmet ticaretini dahi STA kapsamına alıyoruz. Zaman imzaladığımız sözleşme ile iki mutluluk arasında lazım para, ister hizmet ticareti, gerekse da envestisman ilişkilerinin elan da artacağını öngörüyoruz. Gürcistan ile özellikle tecim ve ekonomi gelmek üzere rastgele alanda aksiyon birliğini geliştirme yönünde kararlıyız.”Share: